Blackberry 8800 için GPS kullanımı – 1

Yurtdışına çıktığım zaman BB 8800’de bulunan GPS’i sık sık kullanıyorum. BB GPS’te işimize yarayan çok fazla özellik var. Bu özellikler hakkında diğer yazılarımda bolca bilgi vereceğim. Bu yazıda BB GPS ile en temel işlemi, yani yerimizi bulmayı konuşacağız.

GPS’i başlatmak ve konumumuzu almak için öncelikle Seçeneklere gidiyoruz:

BB Menü - Seçenekler

Buradan Gelişmiş Seçenekleri seçiyoruz:

BB Gelişmiş Seçenekler

Buradan da GPS’e geliyoruz:

BB Gelişmiş Seçenekler GPS

GPS menüsüne girdiğimizde sol üst köşede “Cihaz GPS”in seçili olmasına dikkat ediyoruz ve BB menü tuşu küçük tuşu ile menüyü açıyoruz. Açılan menüde “GPS’yi yenile” seçeneğini seçiyoruz ve kısa bir süre uydulardan enlem ve boylamımızın bulunmasını bekliyoruz.

BB Gelişmiş Seçenekler GPS - GPS’yi yenile

Yerimiz bulunduktan sonra BB geri tuşu küçük tuşuna arka arkaya basarak (veya isterseniz BB no tuşu küçük tuşu ile)Ana Menü’ye dönüyor ve “Haritalar”a giriyoruz:

BB Ana Menü Haritalar

Haritalarda yine BB menü tuşu küçük tuşu ile Harita menüsünü çağırıyoruz ve burada “GPS’yi başlat” seçeneğini seçiyoruz:

BB Haritalar GPS’yi başlat

Daha önce “GPS’yi yenile” dediktan sonra neden “GPS’yi Başlat” seçtiğimizi sorabilirsiniz. “GPS’yi yenile” dediğimiz zaman bulunduğumuz mevkinin sadece belirlenmesini istiyoruz; eğer daha önceden GPS’yi başka bir yerde kullanmış ve kapatmış isek, cihazdaki GPS halen eski mevkiinin koordinatlarını tutuyordur. Biz yeni mevkiimizin koordinatlarını bir anlık belirledikten sonra “Haritalar” altındaki “GPS’yi başlat” ile GPS’mizi sürekli açık tutmaya başlıyoruz.

“GPS’yi Başlat”ı seçtikten sonra BB uyduları aramaya başlayacak:

BB Haritalar Uydular Aranıyor

Uydular ile bağlantı kurulduktan sonra BB GPS, bulunduğumuz koordinatları içeren haritayı uzaktan yükleyecek.

Haritalar GPS Harita

Konumlandırma ile ilgili işimiz bu noktada bitmiş oluyor. Yukarıdaki ekran görüntüsünde konumumuzun 4 adet uydudan belirlendiğini, Çobanyıldızı Sokakta bulunduğumuzu, 0 km/sn hızımız olduğunu (yani durduğumuzu) ve Güneydoğu (GD) yönüne doğru durduğumuzu görüyoruz.

Haritalar ile ilgili bilmemiz gereken konu ise, haritaların uzaktan GPRS/EDGE bağlantısı ile yüklenmesinden dolayı Harita kullanımı sırasında cep telefonu şebekesi ile sürekli bir veri alış-verişi olması. Eğer veri ücretlendirmesi ile ilgili bir sıkıntınız var ise, bu konuya özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s