Networks in Motion – Coğrafi Konumlandırma Temelli Servisler

Networks in Motion (NIM) firması Coğrafi konumlandırma temelli servisler üzerinde çalışan bir firma. Şirketin hem kişisel hem de kurumsal kullanım için çok kullanışlı ürünleri var.

Kişisel kullanım

  • AtlasBook: Cihazınıza temel navigasyon özellikleri kazandırıyor. GPS’ten aldığı bilgiler ile yakınınızda bulunan Özel İlgi Noktalarını (Point of Interest – POI) gösterirken, aynı zamanda yolculuğunuzu adım adım planlamanıza da yardımcı oluyor. Bunlara ilave olarak sesli yönlendirme sistemi de programda mevcut. Tüm navigasyon sistemlerinde bulunan yanlışlık durumunda yeni rota planlaması AtlasBook programında da mevcut.
  • PhotoFinder: GPS özelliği bulunan fotoğraf makineli telefonunuzda, fotoğraf çektikten sonra bu fotoğrafları kataloglamanızı sağlayan bir program. Bu noktada programın GPS’ten aldığı bilgileri çekilen fotoğrafın EXIF bilgilerine kaydettiğini söyleyebilmek isterdim ancak bu nokta firmanın web sayfasında açıkça belirtilmemiş. Bu ürün hakkında da benim okuduklarım ürün hakkında tatmin edici tanıtım bilgileri değil.
  • FamilyFinder: Özellikle anne babaların ve kıskanç eş/sevgililerin çok işine yarayabilecek bir program. Bir web tarayıcı ile sisteme kaydedilmiş bir cihazın nerede olduğunu, nerelerde bulunduğunu (izleme) görebilirsiniz. Bulunulan yerin etrafında bir alan belirleyerek buradan çıkıldığında cep telefonunuza SMS gelmesini sağlayabilirsiniz. Tersi durumda da -örneğin çocuğunuzu okuldan alacaksanız- sizin belirlenen bölge sınırlarına geldiğinizi çocuğunuz cep telefonundan öğrenebilir. Güvenlik olarak, ail bireylerinin bulundukları yerleri sadece kayıtlı kullanıcıların görmesi sağlanırken ailelerin birbirleri ile yaptıkları veri alışverişleri de SSL ile şifreleniyor.

Kurumsal kullanım

  • AtlasLink: Şirketinizde sahada çalışan personelini gerçek zamanlı olarak takip edebileceğiniz, personeliniz belirli bir bölgeye girdiği ya da çıktığı zaman bilgi alabileceğiniz (örneğin müşteriye varış/müşteriden ayrılış), personelinizin de vardiyaları, çalışılan zamanı, verdikleri molaları kayıt altına alabileceğiniz bir program. Programda aynı zamanda gönderilen mesajların ne zaman ulaştığı ve okunduğunun da kayıtları tutuluyor. Tüm bunları web tarayıcınız ya da telefonunuz üzerinden takip edebilirsiniz.

Şu anda bu programların deneme ya da tam sürümlerine üreticinin web sayfalarından ulaşılamıyor (ya da en azından ben bulamadım). NIM bu programların tümü için “NIM Sertifikalı GPS özellikli Cep Telefonu” kullanılması gerektiğini web sayfalarında belirtiyor. Coğrafi konumlandırma olduğu için GPS özelliği mutlaka gerekiyor ancak “NIM Sertifikalı” cihazların hangileri olduğu web sayfalarında belirtilmemiş. Benim tahminim Blackberry 8830 World Edition ve Blackberry Pearl 8130 desteklenen telefonlardan.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s