Blackberry 9000 – Artık göründü

Engadget sitesinde sonunda basına sızan birçok prototip resimden sonra Blackberry 9000’in resimleri çıktı. Yeni Blackberry’nin tuş takımında ne yazık ki tuşlar 8800’de olduğu gibi birbirine bitişik (Blackberry Curve’de tuşlar birbirinden ayrı olduğu için yazı yazmak bana daha kolay gelmişti). BB 9000’de göze çarpan özellikler şu şekilde:

  1. HSDPA (High Speed Downlink Package Access – Yüksek Hızlı Veri Paketi İndirme İmkanı): Ülkemizde ne zaman çıkacağı belli olmayan 3G (3. kuşak iletişim) BB 9000’de destekleniyor. Nokia’nın duyurduğu EGPRS ile GSM firmaları bir yazılım güncellemesi ile GPRS indirme hızını 592 Kb/sn’ye çıkartırken, Ericsson’un cevabı da HSPA kullanımında iki nokta arasında 42 Mb/sn hız olarak geldi. BB 9000’de donanımsal olarak ne kadar indirme hızı desteklenecek bilmiyoruz ancak mobil internet alanında -hele bu gelişmelerden sonra- “hızlı” bir cihaz olacağı kesin.
  2. Wi-fi (kablosuz ağ) desteği. Bu desteği Blackberry’nin Atheros yongaseti ile vereceği söylentiler arasında. RIM’in bu yongasetini BB 9000’e iyi bir şekilde entegre edeceğinden bir şüphem yok. (Ancak Atheros’u Linux sürücüleri sağlamadığı için pek sevemiyorum işin açıkçası.)
  3. Kamera: Evet, BB 9000 ile fotoğraf makinemiz de olacak. Umarım RIM, BB 9000’den GPS’i kaldırmaz (hatta daha iyi bir GPS donanımı koyar). BB Curve’den sonra bunu istemek çok fazla olmaz diye düşünüyorum. BB Curve’deki 1,3 Megapiksel kameranın yerine de herhalde yavaş yavaş standart olmaya başlayan 5 Megapiksel’lik (olmasa bile 3 MP) bir kamerayı beklemek de mantıklı.

Şimdilik BB 9000 ile ilgili haberler bu kadar. Daha fazla detay buldukça paylaşmaya devam edeceğim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s