İstanbul Belediyesi Trafik Hizmetleri (Blackberry’de)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin trafik hizmetlerini fazlasıyla kullanıyorum. Özellikle İBB Ceptrafik uygulaması İstanbul Trafiğine çıkan sürücülerin kesinlikle kullanması gerektiğini düşündüğüm bir uygulama. Ceptrafik programını telefonunuza indirmek için İBB’nin bu sayfasına giderek telefonunuz ile ilgili yönergeleri takip etmeniz gerekiyor.

Programı kurduktan sonra mutlaka İBB’nin sayfasındaki anketi doldurun, yoksa programı kullanırken asap bozucu bir şekilde sizden anket doldurmanızı istiyor ve bunun dışında hiçbir şey yapamıyorsunuz.

Program kurulduktan sonra her açılışında kısa bir bekleme süresi var:

BB İBB Açılış

Bundan sonra programın ana menüsü ekranımıza geliyor:

bbscreen_ibb_02.png

Not: Programda “Seç”, “Çık”, “Detay” seçenekleri her ne kadar Çağrı Cevaplama ve Çağrı Bitirme tuşlarına denk gelse de, bu seçeneklerin sol tarafta olanları için Q, sağ tarafta olanları için P tuşları kullanılıyor.

Benim sürekli kullandığım seçenekler ilk iki seçenek. Trafik Kameraları’nı seçtiğimizde karşımıza bir İstanbul haritası geliyor ve buradan istediğimiz trafik kamerasını seçiyoruz:

BB İBB Trafik Kamerası Seçim

Örnek olarak ben yukarıdaki “Boğaziçi Anadolu” kamerasını seçtim. Çok kısa bir süre bekledikten sonra kamera görüntüsü gerçek zamanlı olarak telefonumuza geliyor:

BB İBB Trafik Kamera Görüntüsü

İstanbul’da 1. köprü trafiğinin rahat olduğu nadir zamanlardan birisini görüyoruz. Gideceğiniz güzergah üzerinde bu şekilde izleme yapmanız mümkün.

Programın ikinci seçeneği olan “Trafik Yoğunluğu”nda İstanbul’da trafiğin yoğun olduğu yollar kırmızı ile gösteriliyor:

BB İBB Trafik Yoğunluğu

Kırmızı ile gösterlen bu yollar ile ilgili bir önceki “Trafik Kameraları”na bir daha dönüp bakarak son durum hakkında bilgi alabiliriz.

“Seyahat Süreleri” seçeneği ise ana noktalar arasında “Nereden” ve “Nereye”yi belirledikten sonra bize “En kısa zaman”a veya “En kısa yol”a göre seyahat süresini veriyor (Hepimizin bildiği gibi İstanbul trafiğinde Yol = Hız x Zaman kuralı uygulanabilir olmadığı için “En kısa yol” her zaman “En kısa zaman”da kat edilmiyor).

BB İBB Seyahat Süresi Ana Menü

BB İBB Seyahat Süresi Nereden

BB İBB Seyahat Süresi Nereye

BB İBB Seyahat Süresi Kriter

Bu seçimleri yaptıktan sonra İBB Ceptrafik programı bize önce görsel olarak yolu harita üzerinde gösteriyor ve daha sonra da ilgili güzergahı yazılı olarak veriyor:

BB İBB Seyahat Süresi Harita

BB İBB Seyahat Süresi Yazı

Umarım bu programı kullanarak İstanbul Trafiğinde harcadığınız zamanı biraz olsun azaltabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s