FindMe – Facebook ile entegre coğrafi etiketleme programı

Bu program Facebook kullanıcılarının özellikle işine yarayacak bir program. Programın temel çalışma mantığı cep telefonundaki hücre bilgilerine belirli etiketler atayarak bu hücrelere girdiğinizde Facebook’ta bu bilgiyi otomatik olarak göstermesi.

Diyelim Kadıköy’de oturuyorsunuz ve evinizde telefonunuzun hücre bilgisi ekranında “Bahariye” gözüküyor. FindMe uygulamasında “Ev” konumunu bu hücre bilgisi ile eşleştiriyorsunuz ve bu hücre kapsama alanına girdiğinizde Facebook’ta “Evde” olarak gözüküyorsunuz. Bu bilgileri program cep telefonu hücrelerinden alıyor, yani GPS kullanımı söz konusu değil. Eğer eşleşme yapmadığınız bir yerde iseniz durumunuz Unknown (bilinmiyor) olarak gösteriliyor.

Program 15 dakikada bir konumunuzu güncelliyor. Bu bir yerde iyi, bir yerde kötü bir durum. Eğer işyerinizi etiketlemiş ve 0800-1730 süresince işyerinden hiç ayrılmamış iseniz (yarım saatlik bir yürüyüş için dahi), Facebook’taki durumunuzda 38 adet “İş” mesajı göreceksiniz. Program daha yeni olduğu için bu şekildeki aksaklıkları hoşgörmek gerekiyor diye düşünüyorum.

Üretici firma, ileride kablosuz ağlar, bluetooth (veya her ikisi de) desteğini de sunacaklarını belirtiyorlar. Muhtemelen ileride bu program Web Sayfalarına bilgi aktarabilecek, Skype durumu vb ile de entegre olabilecek; seçenekler bayağı çok gibi görünüyor…

Programa üreticinin web sayfasından buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Unutmadan, programın dili İngilizce.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s