BlackBerry için Google Maps

Google Maps adres tarifi ve “ben neredeyim” sorusu için BlackBerry’nizde bulunması gereken en kullanışlı program. Programı indirmek ve BlackBerry’nize kurmak için http://www.google.com/gmm adresine giderek üst tarafta bulunan bağlantıya tıklamanız yeterli. Google Maps kurulduktan sonra Ana Menü’deki simgesinden çalıştırabiliriz:

BlackBerry Ana Menü Google Maps

Program açıldıktan sonra muhtemelen ilk yapmak isteyeceğimiz bulunduğumuz yeri belirlemek. Bunun için program açıldıktan sonra  tuşuna basarak menüyü açıyoruz.

BlackBerry Google Maps Menü

Menüde “My Location”ı seçiyoruz ve program yerimizi küçük mavi bir işaret ile belirliyor:

BlackBerry Google Maps Bulunduğum Yer

Yerimizi Google Maps 6 metre hassasiyet ile belirledi. Burada programın yerimizi nasıl belirlediği ile ilgili soruya cevap vermekte fayda var. Program, civarda bulunan baz istasyonlarından (en az 3 tane) mesafe ölçerek yerimizi hesaplıyor. Bu noktada da BlackBerry’deki “Haritalar” programından farklılaşıyor; zira Haritalar GPS sistemi ile yerimizi belirlerken Google Maps tamamen cep telefonu şebekesini kullanıyor. Bu yüzden pil tüketimi daha az.

Tekrar bulunduğumuz yere dönersek,  menüden “Satellite View” seçerek aşağıdaki gibi uydu görüntüsünü görebiliriz:

BlackBerry Google Maps Uydu Görüntüsü

Bulunduğumuz yerin bu şekilde daha gerçekçi görüntüsüne de ulaşmış oluyoruz. Bulunduğumuz yerin biraz sağında bulunan otobüs simgesi de Kazasker otobüs durağı.

Eğer bulunduğumuz yere biraz daha yaklaşmak istersek, menüdeki “Zoom” seçeneğini kullanabiliriz.

Ancak yakınlaştırma ve uzaklaştırma için bence klavye kısayollarını kullanmak daha kolay. Zaten “Zoom” seçtiğinizde de program size bu bilgiyi veriyor:

BlackBerry Google Maps Zoom Yardım

Yakınlaştırma için I, uzaklaştırma için O tuşlarını kullanabilirsiniz.

Menüde bulunan “Show Traffic” ile trafik bilgilerine ulaşmanız hedeflenmiş ancak ne yazık ki Türkiye için trafik bilgileri yok (sol üst köşedeki yazı):

BlackBerry Google Maps Olmayan Trafik Bilgisi

Aynı şekilde arama yaptığımızda da karşımıza hemen hemen hiçbir şey çıkmıyor. Hatta Amerika’da biryerden biryere gitmek için “Directions” ile tarif alabilirken bu özellik de Türkiye için kullanılamıyor.

Menüde kullanabileceğimiz bir öğe de “Favorites”. Bulunduğunuz herhangi bir yeri favorilerinize ekleyebiliyorsunuz. Bu şekilde keşfetmiş olduğunuz restoranlar, kafeler, barlar (dürümcüler) sonrası için elinizin altında bulunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s