BlackBerry E-Kitap (eBook) Okuyucu – Mobipocket

Çeşitli işletim sistemleri için e-kitap okuyucu programlar uzunca bir süredir var. Microsoft’un kendi e-kitap okuyucusu,  Adobe’un Acrobat Reader’ı ve diğer ücretli ya da ücretsiz birçok alternatif mevcut.

Sözkonusu BlackBerry olunca, Mobipocket firmasına ait Mobipocket Reader yazılımı bu işi gayet iyi yapabilen bir program. Yazılımın birçok artıları var. Benim ilk etapta gözüme çarpan BlackBerry’mize indirdiğimiz kitapların bir “sanal kütüphane” olarak gösterimi. Can sıkıcı yazılar arasında yukarı-aşağı arama yapmak yerine bu şekilde görsel olarak kitap seçmek bence kullanılabilirlik açısından büyük bir artı:

Mobipocket Kütüphane

Yazılımın kullanıcıya istediği yazıtipini ve rengini seçme, istediği arkaplanı ayarlama, metni sağa/sola/her iki tarafa yaslama gibi bir çok seçenek sunuyor. Yani siz kitabınzın nasıl olmasını istiyorsanız, kitabınızı ne şekilde okumak istiyorsanız o şekilde okuyorsunuz.

Mobipocket İle Rahat Okuma Sağlanıyor

Yazılımın diğer bir güzel yanı, sizin internetten bir e-kitabı bilgisayarınıza alıp bilgisayarınıza bakmanız, bu e-kitabı sonrasında telefonunuza aktarmanız gibi bir sürü işlem yerine Mobipocket’ın e-Kitapçısına program içinden çok kısa sürede ulaşıp kitabı hemen okumaya başlayabilmeniz. Tabii ki kitapları almadan önce kitabın bir önizlemesini ya da örnek sayfaları da BlackBerry’nize alabiliyorsunuz. Söylemeye gerek yok, satın aldığınız kitaplar Alışveriş Sepetinizde duruyor ve bu kitapları istediğiniz gibi indirebiliyorsunuz.

Mobipocket E-Kitapçı

Ayrıca e-kitaplarınız üzerine istediğiniz gibi not alma, sanal markörlerle işaretleme gibi gerçek kitaplar üzerinde yapabildiğiniz herşeyi bu program üzerinde de yapabiliyorsunuz. Eğer bir Windows bilgisayarınız varsa Mobipocket’ın bilgisayar sürümünü kurarak aldığınız notları, işaretleri vb. bilgisayarınız ile senkronize edebiliyorsunuz. Daha da iyisi, diyelim ki e-kitabınızı cihazınızdan sildiniz, sonrasında telefonunuzu satıp başka bir telefon aldınız ve aynı e-kitabı tekrar indirdiniz. Cihazınızı bu program ile tekrar senkronize ettiğinizde eski e-kitabınız üzerinde yaptığınız herşey yeni indirdiğiniz kitaba da geçiyor.

Mobipocket E-Kitap Üzerinde Not Alma

Son olarak, yazılım e-kitabınızı okurken seçtiğiniz herhangi bir kelimeyi çevrimiçi sözlüklerden arayarak size kelimenin anlamını getiriyor.

BlackBerry’nizi son 2-3 yıl içinde aldıysanız (yani BlackBerry 7100 serisinden daha yeni bir cihazınız varsa) Mobipocket eBook Reader’ı telefonunuzda kullanabilirsiniz. Ama siz de benim gibi “kitabı elime alıp kağıt kokusunu almadan, sayfa çevirme sesini duymadan kitap okumam” derseniz, bu program size çok hitap etmeyebilir. Ancak yine de sözlük, referans kitap gibi hep elimizin altında aradığımız kitapları yanımızda taşımak için bence iyi bir alternatif.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s