BlackBerry Dosya Yöneticisi – Mobile File Manager

BlackBerry’mi aldığım ilk günden beri ne yazık ki bir dosya yöneticisinin yokluğundan rahatsız olmuştum. Özellikle Symbian UIQ kullanan Sony Ericsson P910i’den sonra dosya yöneticisiz bir cep telefonunun kullanımı çok zor oluyordu. BlackBerry’de gelen Media programında yapılabilecekler son derece kısıtlı: sadece BlackBerry tarafından tanınan medya dosya biçimlerini görebiliyorsunuz, yani jpg, mp3, mp4 gibi. Ama eğer ki hafıza kartınıza txt biçiminde en basit bir metin dosyası attıysanız, Media yazılımı bunu görüntülemiyor. İlave olarak da en basit dosya yönetim işlemlerini (kes, kopyala, yapıştır, taşı …) yapmak da imkansız değilse bile çok zor.

Araştırmalarımdan sonra Rove Mobile firmasının Mobile File Manager isimli dosya yöneticisini buldum. Programın kurulumu ve kullanımı gayet basit (Konqueror, Nautilus, Windows Explorer gibi dosya yöneticisi kullanan kişilerin -yani hemen herkesin- programa alışma süresi çok kısa). Programı en kısa yoldan indirip kurmak için http://www.rovemobile.com/support/downloads/mfm/ adresine gidiyoruz ve ikinci seçeneğe BlackBerry’mizde kullandığımız e-mail adresimizi giriyoruz:

BlackBerry Mobile File Manager Kurulum

E-mail olarak gelen bağlantıya tıklayıp, daha sonra “Download” tuşuna basarak programın kurulmasını sağlıyoruz.

Program kurulumdan sonra BlackBerry’nizi yeniden başlatmanızı istiyor ve ardından simgesini Ana Menü’nüze yerleştiriyor:

BlackBerry Mobile File Manager Menü Simgesi

Program açıldıktan sonra ise karşımıza gelen ekran son derece basit ancak kullanışlı ve tamamen amaca yönelik:

BlackBerry Mobile File Manager Menü

Tek yapmamız gereken iztopu ile dosyalarımızın bulunduğu klasörlere giriş yapmak ve dosyalarımızı yönetmek. Eğer yönetmek istediğimiz dosyalar BlackBerry’nin dahili hafızasında ise “Device Memory”, eğer hafıza kartında ise “Media Card”a tıklayarak işe başlıyoruz (Browse Network için yazıyı okumaya devam edin):

BlackBerry Mobile File Manager Müzik

Üst kısımda gördüğünüz “Folder: /BlackBerry/Music” içinde bulunduğunuz klasörü gösteriyor. Belki küçük bir detay ama BlackBerry dahili hafızasında mı olduğumuz yoksa hafıza kartında mı olduğumuz gözükmüyor, sanırım gözden kaçan bir detay olmuş. (Unutmadan biraz “teknik” kullanıcılar için bir not koyalım: BlackBerry’nin işletim sistemi Java tabanlı. Bu yüzden Windows tabanlı işletim sistemlerinde olduğu gibi C:\, D:\ gibi klasör isimlendirmeleri yerine UNIX tabanlı klasör isimlendirmeleri kullanılıyor; yani /BlackBerry/Pictures gibi.)

Klasördeki dosyaları görüntülediğimizde,  tuşuna basarak dosyalar üzerinde işlem yapabileceğimiz menü açılıyor:

BlackBerry Mobile File Manager Dosya Yönetimi

Bu menü üzerinden dosyalarımızı taşıma, kesme, kopyalama, yapıştırma, yeniden isimlendirme, sıralama gibi birçok işlemi gerçekleştirebiliyoruz.

Son olarak yukarıda bahsettiğimiz “Browse Network” seçeneğinden bahsetmemiz gerekiyor. Bu seçenek özellikle zamanının büyük bir kısmını ofis dışında geçiren kullanıcılar için çok başarılı bir çözüm. BlackBerry’niz üzerinden şirket sunucuları üzerinde bulunan dosyalarınıza uzaktan ulaşım sağlayabildiğiniz bu seçenek ile arkadaşınıza telefon edip bilgisayarınızda biryerlerde bulunan bir dosyayı size e-mail atmasını ve e-mail geldikten sonra ekini açmaya çalışmanıza gerek kalmıyor, zira birkaç tıklama ile dosyalarınıza ulaşabiliyorsunuz.

Bu özelliği kullanabilmek için de BlackBerry Enterprise Server Yöneticisi’nin (BES Admin) desteği ve yapılandırma ile ilgili bilgileri vermesi gerekiyor ki sunucu ile ilgili yapılandırmaları yapabilesiniz. Bu detaylara ana menü üzerinden  tuşuna basarak Settings – Windows Settings üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Burada ise Windows Networking Host üzerine sunucu ile ilgili bilgilerinizi, sonrasında da kullanıcı adı ve şifrenizi girerek kurulumu tamamlıyorsunuz:

BlackBerry Mobile File Manager Windows Ağ Ayarları

Bu aşamayı da geçtikten sonra ana menü üzerinde bulunan “Browse Network” ile kişisel klasör ve dosyalarınıza istediğiniz yerden ulaşabiliyorsunuz.

Yazılım Windows File Sharing, WebDAV, FTP ve SFTP bağlantılarını ve TCP/IP veya BlackBerry Enterprise Server/MDS protokollerini kullarak bağlantı sağlıyor. Yazılımın özelliklerine daha detaylı bakacak olursak:

  • Windows Ağları ve SharePoint servislerine ulaşım
  • Tüm dosya biçimleri ve klasörler için kesme, kopyalama, yapıştırma, taşıma
  • txt biçimindeki metin dosyalarını düzenleme
  • Herhangi bir dosyayı e-mail ile gönderme
  • Dosya ve klasör izinlerini düzenleme
  • Resim dosyalarını görüntüleme
  • Bağlantılar arasında dosya transferi yapma (sunucudan sunucuya, BlackBerry’den sunucuya, sunucudan BlackBerry’ye)
  • Dosya hakkındaki bilgileri görüntüleme (oluşturulma tarihi, dosya boyutu gibi)
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s