Fotoğraf Makineli BlackBerry’ler için Döküman Sayısallaştırma: ScanR

BlackBerry’sini iş için kullanıp da toplantılarda e-maillerine bakmayan not almak için kullanmayan yoktur sanırım. Hele benim gibi toplantılara girip Not Defteri uygulamasını açıp toplantı notlarını aldıktan sonra bunları e-mail ile gönderen ve sonrasında toplantı notlarını yazmak ile bir daha uğraşmayan, sadece toplantıda anlaşılan konular üzerinde çalışan kullanıcı sayısının çok fazla olduğuna inanıyorum (yoksa neden Akıllı Telefon kullanalım ki). Bu noktada önemli bir detay toplantıda kullanılan beyaz tahtalar, notlar, çıktısı alınmış dökümanların daha sonra hatırlanmasının ve kullanılmasının “sayısal kafalı” insanlar için biraz zor olması. İşte bu noktada ScanR programı imdadımıza yetişiyor.

ScanR isimli program şu anda piyasada olan fotoğraf makineli BlackBerry Curve ve BlackBerry Pearl cihazları ile uyumlu, zira programın yaptığı dökümanların fotoğraflarını çekerek bunları sayısallaştırmak (dijitalleştirmek). Kullandığımız fotoğraf makinesinin çözünürlüğü ne kadar yüksek ise (program 1 Megapiksel altındaki cihazlar ile çalışmıyor; tavsiye edilen 2 Megapiksel) sonuçlar da o kadar tatminkar oluyor. Dökümanlarınızı sayısallaştırdıktan sonra ScanR web sayfası üzerinden bunları paylaşmanız ve hatta fakslamanız dahi mümkün.

Programın kullanımı son derece basit. Öncelikle BlackBerry’mizdeki İnternet Tarayıcımızı açıyor ve http://m.scanR.com adresinden programı indirip kuruyoruz. Bundan sonra yapmamız gereken ise programı çalıştırmak, sayısallaştırmak istediğimiz dökümanı/beyaz tahtayı vb fotoğraflamak ve çektiğimiz fotoğrafı programın içinden siteye yüklemek.

Benim tavsiyem programı indirdikten sonra hemen https://www.scanr.com/SignUp.aspx adresinden siteye kayıt olmak. Zira çektiğimiz tüm fotoğraflar site üzerinde işlenerek kullanımımıza sunulacak. Eğer bu işlemi ilk aşamada yapmazsanız, program web sayfası ile ilk iletişime geçtiğiniz sırada sizden kayıt olmanızı isteyecek. Kayıt için ücretli ya da ücretsiz planı seçmek sizin kullanımınız ile ilgili.

Programın kullanımına örnekler ile bir bakalım:

Beyaz Tahta Sayısallaştırma

Soldaki fotoğraf bir beyaz tahtanın toplantı sırasında çekilmiş fotoğrafı. Sağdaki ise fotoğrafın ScanR sitesi tarafından işlenmiş hali:

 

ScanR Beyaz Tahta Önce

ScanR Beyaz Tahta Sonra

Döküman Sayısallaştırma

Soldaki fotoğraf bir dökümanın toplantı sırasında çekilmiş fotoğrafı, sağdaki ise fotoğrafın ScanR sitesi tarafından işlenmiş hali:

ScanR Döküman Önce ScanR Döküman Sonra 

Kartvizit Sayısallaştırma

Yine soldaki fotoğraf kartvizitin fotoğrafı, sağdaki de ScanR tarafından işlenmiş hali. Ancak birçok fotoğraf makineli cep telefonunda bulunan kartvizitin fotoğrafı çekildikten sonra bilgileri adres defterine aktarma fonksiyonu bu program ile çalışmıyor.

ScanR Kartvizit Önce ScanR Kartvizit Sonra

Ne yazık ki diğer birçok yazımda olduğu gibi yazılımı deneme şansım olmadı. Kullandığım telefon BlackBerry 8800 ve üzerinde cep telefonu yok. Ancak eğer Pearl/Curve kullanıcıları kendi kullanımları ile ilgili bilgileri paylaşırlar ise bu örnekleri de bu sayfalar üzerinden yayınlarım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s