Windows Server 2008 R2 Üzerinde Hyper-V: SP1 ile Gelen Yenilikler

Windows Server 2008 R2 üzerinde gelen Hyper-V rolü, Servis Paketi 1 ile yeni sanallaştırma teknolojilerini veri merkezimize getirerek mevcut Bilgi İşlem altyapımıza daha fazla verimlilik, daha fazla esneklik getiriyor. Bütün bu olanakların Windows Server 2008 R2 lisansı ile gelmesi ve ek olarak hiçbir maliyete gerek olmaması, Hyper-V sanallaştırma teknolojisini veri merkezinde neredeyse vaz geçilmez bir yere oturtuyor.

Çok detaylara girmeden Windows Server 2008 R2 Servis Paketi 1 ile gelen yeniliklere bir göz atalım:

Dinamik Bellek

Servis Paketi 1 ile, Hyper-V artık çalışan sanal sunuculara verilmesi gereken bellek miktarını dinamik olarak ayarlayıp gerçek zamanlı olarak dağıtımını yapıyor. Belleğin çalışan sanal makinalar üzerinde gerçek zamanlı ve dinamik olarak dağıtılması sanal makinaların tutarlı bir iş yükü ile çalışabilmesini ve ölçeklendirilmesini sağlıyor. Dinamik belleğin uygulanması ile performansta en az kayıp ile sunucu konsolidasyonu mümkün oluyor. Tabii ki bu Sanal Masaüstü Altyapısı (Virtual Desktop Infrastructure – VDI) kullanan firmalarda tek bir Hyper-V host üzerinde daha fazla masasüstü anlamına da geliyor. Tüm bunları birarada düşündüğümüzde pahalı olan sunucu altyapısı daha verimli kullanılıyor, bu da daha az maliyet ve daha kolay yönetim anlamına geliyor.

Microsoft RemoteFX

Microsoft RemoteFX, sanal ve oturum (session) tabanlı masaüstü uygulamaları için yeni uzak kullanıcı deneyimleri sunuyor. RemoteFX, son kullanıcı tarafından kullanılan sanal masaüstünde USB cihazlarının kullanılmasına imkân vererek kullanıcı deneyimini bir üst boyuta taşıyor. Microsoft Hyper-V Server 2008 R2 SP1, Windows Server 2008 R2 SP1 ve Windows 7 SP1 ile gelen geliştirilmiş protokoller ile son kullanıcılar artık bir çok cihazdan sanal masaüstlerine ulaşabiliyor ve sunucu tarafındaki grafik işleme sayesinde masaüstlerinde gelişmiş bir grafik deneyimi yaşıyorlar.

Hyper-V Kullanma Senaryoları

Microsoft Hyper-V Server 2008 R2 aşağıdaki senaryolar için çok rahatlıkla kullanılabilir:

  • Test and geliştirme
  • Sunucu konsolidasyonu
  • Şube konsolidasyonu
  • Masaüstü Sanallaştırma (VDI)

Windows Server 2008 lisansı ile failover yeteneği veya esnek ve düşük maliyetli sanallaştırma haklarına sahip olursunuz (Standart sürüm için bir sanal instance, Enterprise sürüm için dört sanal instance ve Datacenter sürüm için sınırsız sanal instance.)Çok kısa olarak Hyper-V Server 2008 R2 ile gelen ve sunucu lisansı dışında ek maliyet gerektirmeyen özellikler şunlar:

  • Host kümeleme (host clustering)
  • Canlı geçiş (live migration)
  • Host için geniş bellek desteği (Host işletim sisteminde 1 TB)
  • Host işletim sisteminde 8 adet işlemciye kadar destek

Windows Server 2008 R2 Hyper-V / Hyper-V Server 2008 R2 Senaryo ve Özellik Bazlı Sürüm İncelemesi

Windows 2008 R2 SP1 ile gelen Hyper-V yenilikleri.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s