Bulutu Kontrol Etmek: Genel Bulutta Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta

Son zamanlarda Bulut Bilgiişlem (BB) Bilgi Teknolojileri (BT) alanında bulunan herkes için en hararetli konu. Özellikle firmalar için Genel Bulut’un (Public Cloud) getirdiği çok büyük avantajların –anında ölçeklenebilirlik, “kullandığın kadar öde” esnekliği, maliyetlerden tasarruf– ne kadar çekici olduğunu anlamak çok da zor değil. BT personeli de günlük birçok rutin işlerden kurtulduğu için de –yazılım ve donanım sorunları ve uyumluluk problemleri- BB’e hiç de soğuk bakmıyorlar. Bu sebepten BB, diğer geçişlere göre daha da hızlı adımlarla ilerliyor.

Tabi ki bu madalyonun sadece bir yüzü. Diğer yüzünde ise çok ciddi sorular var: Verilerimiz ne kadar güvende? Şirketimizde hal-i hazırda uyguladığımız kısıtlamaları Bulutta da uygulayabilir miyiz? İnternet bağlantımızda sorun olursa ya da çevrimdışı olduğumuzda işlerimize nasıl devam edebiliriz? Açıkçası kurumsal kullanıcılar kendi veri merkezlerinde sahip oldukları kontrole Bulutta da sahip olmak istiyorlar.

Sözlük anlamıyla “kontrol”, “bir süreç ya da bir çıktı üzerinde güç sahibi olmak”tır. Demek oluyor ki, Bulutu kontrol etmek mantıklı ve şartlara göre davranılması gereken bir yaklaşım gerektiriyor. Aşağıdaki 7 ipucu Bulutu kontrolünüz altına almanız için ilk etapta işinize yarayacaktır:

1. Çözmeniz gereken sorunu belirleyin

Çok basit bir soru değil mi? Değil! Değişik Bulut modellerini değerlendirirken Bulut kullanarak hangi sorununuzu ya da sorunlarınızı çözmeyi hedefliyorsunuz? Bulutun bazı sorunlar için çözüm olduğu bir gerçek: uygulama geliştirme ve test etme, uygulamaların yeni sistemlere geçirilmesi (ve bu süreçlerin testi), müşteri eğitimleri, firma içi eğitimler, danışmanlık projeleri ilk etapta aklıma gelenler. Bu noktada siz bulutun hangi sorununuza nasıl çözüm olacağını belirlemeniz gerekiyor. Hatta bunun için belki ek yazılım geliştirme bile gerekebilir: firmanızda geliştirilen ve firmanız sunucularında barındırılan bir uygulama kolaylıkla Buluta taşınabilir. Peki bu uygulama Buluta taşındıktan sonra veri merkezinizde çalıştığı gibi çalışacak mı? Belki de yazılım geliştirme ekibiniz sırf bu Buluta taşınma senaryosu için çok fazla değişiklik yapması gerekecek. Ya da Sistem/Etki Alanı Yöneticileriniz Grup İlkeleri’ni aynı şekilde uygulayabilecekler mi? Bunlar elbette ki aşılabilecek sorunlar ancak çözüm süresi ve bu süre içinde iş süreçlerinizin sekteye uğrayıp uğramayacağı da hesaplamanız gerekenler arasında.

2. Uygulama ve kullanım gerekliliklerinizi tanımlayın

Buluta aktaracağınız uygulamaların “doğasını” iyice tanımlamanız gerekiyor. Uygulamanız çoklu paralel test ve kurulum süreçlerine ihtiyaç duyacak mı? Kullanım şartlarına göre anında ya da çok çabuk bir şekilde ölçeklenebilecek mi? Uzakta bulunan geliştiriciler, uzak lokasyonda uygulamalarınızı test eden kişilerle birlikte çalışmanız (collaboration) gerekecek mi? Kurumunuz içinde açık ve net olarak belirlediğiniz ve firma içinde yönetilen rol ve erişim izinleri var mı? Bu ve bunun gibi soruları Bulut değerlendirme sürecinizde Bulut Sağlayıcılarına (Cloud Provider) açıkça sormanız gerekiyor. Unutmayın, siz veri merkezinizi Buluta taşırken aynı zamanda değişen şartlara çabucak cevap vermeyi yani bir anlamda çevik bir veri merkezini de hedefliyorsunuz. Bu, sizin Bulut Sağlayıcınız ile görüşürken açıkça ortaya koymanız gereken bir şart olmalı: eğer Bulut Sağlayıcınız size kendi mevcut veri merkezinizde olan esneklik ve çevikliği sağlayamayacaksa değerlendirmelerinizi bir kez daha gözden geçirmeniz gerekiyor.

3. Bütçenizi ve güvenlik ilkelerinizi belirleyin

İş süreçleriniz kapsamında güvenlik tanımlamalarınızı iyi yapmanız, Bulut çözümlerinizi değerlendirirken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta. Uygulamalarınızı kullanan müşterileriniz hangi uygulamalarınızı ve kendilerine ait hangi verileri Buluta taşıdığınızı biliyor mu? Mevcut durumda sizin tarafınızdan uygulanan güvenlik ve şifre ilkeleri ve bunların Bulutta nasıl uygulanacağı konusunda yeterince bilgiye sahipler mi? Açıkça belirlenmiş bütçe sınırlarınız var mı? Bu sorularınızı açıkça adresleyen Bulut çözümleri sizin iş süreçlerinizin Buluta daha kolay uyarlanmasını sağlayacaktır.

4. Başarı ölçütlerinizi önceden belirleyin

Her iş sürecinizde olduğu gibi Bulut geçişiniz ile ilgili olarak da başarı ölçütlerinizi belirlemeniz gerekecektir. Bulut uygulamaları çok çeşitli olduğundan, iş süreçlerinizdeki amaçlarınız ve başarılarınız da değişik olacaktır. Bulut çözümlerinin hepsi de birbirinden farklı olduğundan başarıya ulaşmak için başarıyı nasıl tanımladığınız ve ölçütlerinizin ne olduğunu önceden belirlemeniz çok önemlidir. Toptan sahip olma maliyeti, daha kısa satış süreleri, daha kısa geliştirme ve test süreleri ve daha az BT destek yükü gibi noktalar sizin başarı süreçlerinizdeki ölçütler olabilir.

5. Bulut sağlayıcınızdan beklentilerinizi açıkça ortaya koyun

Belki de size önerebileceğim en önemli nokta bu: Bulut sağlayıcızın size sağladıkları ve sorumluluklarının sınırlarının sizin Bulut stratejinizde başarıya ulaşmanızda ne kadar yardımcı olacağını çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Bulut sağlayıcınız sizin neler beklediğinizi açıkça anlamalı. Siz de değerlendirme sürecinizde şu sorulara cevap vermeye çalışın: Bulut sağlayıcınız size sizin kendi kendinize rahatça kullanabileceğiniz, minimum eğitim gerektiren bir arabirim sunuyor mu? Bulut sağlayıcınız güvenliğinizi tehlikeye atmadan çabuk bir şekilde Bulut çözümüzü ölçeklendirebilecek mi? Bulut sağlayıcınızın sizin ilke yönetimi, veri merkezi güvenliği, kullanıcı erişim denetlemesi, BT operasyonlarını raporlama ve uygulama yönetimi konularında sizin beklentilerinizi karşılayabilecek, detaylı düşünülmüş ve uygulanmış bir veri merkezi mimari tasarımı var mı?

6. Artan risklere maruz kalacağınızı önceden bilin ve Bulut sağlayıcınız ile zarar tazmini konusunu netleştirin

Gmail’e yapılan saldırıyı düşünün. Normalde hiçbir önemi olmayan, belki de hiçbir zaman bir saldırı hedefi olmayacak kişisel hesaplar, Bulut sunucuya yapılan saldırıdan “nasiplerini aldılar.” Sizin firmanız da normalde birkaç kişinin hedefi iken, Bulut sağlayıcınız daha fazla kişinin hedefi olacak ve sizin firmanız da bu şekilde aynı mantıkla daha fazla risk altında olacaktır. Bulut sağlayıcınız bu şekilde bir saldırıya maruz kalırsa ve sizin firmanıza ait veriler de çalınır, hasar görür ya da kullanılmaz hale gelirse sizin zararınızı Bulut sağlayıcınız ne şekilde tazmin edecek? Ya bu veriler sizin müşterilerinize ait veriler ise? Belki de siz bu riske karşı ek bir sigorta yaptırmak zorunda kalacaksınız. Belki de bu şekilde bir tazminat için Bulut sağlayıcınız ek bir maliyet talep edecek. En iyisi başından bu riski fark edip, Bulut sağlayıcınızı seçerken bu riski de kendisi ile görüşüp netleştirmek.

7. Kanuni Zorunluluklar

Bulut sağlayıcınız Türkiye’de ise birçok kanuni zorunlulukları sizinle aynı olduğundan, daha doğrusu muhtemelen sizden daha da fazla olduğundan, bu konu nasıl olsa en başından halledilmiş gibi gözükebilir. Ancak sizin iş alanınız ile bir Bulut servisi sağlayan firmanın tâbi olduğu kanun maddeleri birbirinden farklı olacaktır. Bulut sağlayıcınızı belirlerken kanun tarafından sizden beklenen zorunlulukları ne kadar sağlayabileceğini de göz önüne alın. Bu konuda şahsen Bulut sağlayıcınız ve firma avukatlarınızın bulunduğu bir toplantı ya da toplantılar düzenleyerek bu konu ile ilgili tüm maddeleri ortaya koymanızın ve çözümleri mutlaka avukatlarınız ile de teyidleşerek uygulamaya koymanızın en sağlıklı adım olduğuna inanıyorum.

Bu liste elbette her Bulut geçişini düşünen firma için sorulacak soruların tümü değil; mutlaka sizin firmanızın Bulut ile ilgili daha değişik talepleri olacaktır. Benim size sunduğum bu ipuçları sadece sizi Bulut konusunda daha detaylı ve daha farklı düşünmeye sevk etmeyi amaçlayan noktalar. Yoksa sizin sorunlarınızı, beklentilerinizi, hedeflerinizi en iyi bilen kişiler sizlersiniz.

Kaynakça:

1. RAGHAVAN, Sundar. Five tips for controlling the cloudTechrepublic, 1.Temmuz.2011

2. KARSLIOĞLU, Mahmut. Suya yazı yazmak ne demek biliyor musunuz? Chip, Temmuz.2011

Reklamlar

Bulutu Kontrol Etmek: Genel Bulutta Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta” üzerine bir düşünce

  1. Geri bildirim: Bulut Bilgiişlem Temel Kavramları | Tolga'nın bir şeyler paylaştığı kişisel blog'u

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s