System Center Operations Manager 2007 R2 – Ajanla İzlenen Makinalarda Sağlık Servisi Önbelleğinin Temizlenmesi (Reset Health Cache)

Neden Sağlık Servisi Önbelleğini Temizlemek Gerekir?

Sağlık Servisi önbelleğini temizlemek için birçok sebep olabilir; örneğin ajanın kendi yönetim sunucusu (management server) ile bağlantısı kopmuş ve yeniden bağlantı sağlayamıyordur, ajan yönetim sunucusundan doğru yapılandırma alamamıştır, ajanın sağlık servis önbelleğinde bir bozulma (corruption) olmuştur gibi…

System Center Operations Manager 2007 R2’nin sağlık servisi önbelleği %programfiles%System Center Operations Manager 2007 altındaki Health Service State klasörüdür. Ancak bu klasör SCOM ajanı tarafından kullanıldığından klasör üzerinde bir işlem yapılamaz.

Uzak Masaüstü Bağlantısı (RDP) ya da Konsol ile Bağlanarak Sağlık Servisi Önbelleğini Temizlemek

Eğer komut satırına fazla bir aşinalığınız yoksa, ajanla yönetilen sunucuya Uzak Masaüstü Bağlantısı (RDP) ya da konsol ile bağlanabilirsiniz. Bağlandıktan sonra Start -> Administrative Tools –> Services (ya da Windows tuşu + R’ye basıp services.msc yazıp Enter’a basarak) açılan Servisler penceresinde System Center Management servisini durmamız gerekiyor (servisin üzerine sağ tık yapıp servisin özelliklerine bakarsanız, servisin durduktan 1 dakika sonra otomatik olarak yeniden başlatılması şeklinde ayarlandığını görebilirsiniz. Yani, servisi durdurduktan sonra önbelleği temizlemek için toplam 1 dakikamız var.)

Health Service cache (önbellek).

Servisi durdurmadan önce bir Windows Gezgini (Windows Explorer) penceresi açarak %programfiles%System Center Operations Manager 2007 dizinine gidelim ve bu pencereyi hazırda bekletelim. System Center Management servisini durduralım ve Health Service State dizinini yeniden adlandıralım (ekran görüntüsünde göreceğiniz gibi ben dizini Health Service State.old olarak adlandırdım.) Şimdi servisi başlatalım. Eğer Operations Manager ajanı herhangi bir problem yaşamıyorsa Health Service State dizinin yeniden oluşturulduğunu göreceğiz.

Herşeyin yolunda gittiğinden emin olduktan sonra Health Service State.old dizinini silebilirsiniz.

Komut Satırını Kullanarak Sağlık Servisi Önbelleğini Temizlemek

Şahsen sağladığı kolaylıklardan dolayı komut satırını kullanmayı tercih ediyorum (komut satırından uzaktaki sunuculara bağlanmak için buradaki yazımı okuyabilirsiniz.)

Sağlık servisi önbelleğini temizlemek için önce uzaktaki sunucuya bağlanıyoruz ve oturumumuzu açıyoruz:

psexec your_server –u domainusername –p password cmd

“System Center Operations Manager 2007” dizinine geçiyoruz:

cd %programfiles%“System Center Operations Manager 2007”

Sağlık servisini durduruyoruz:

net stop healthservice

Sağlık servisi önbelleğinin olduğu dizini yeniden adlandırıyoruz:

rename “Health Service State” “Health Service State.old”

Sağlık servisini yeniden başlatıyoruz:

net start healthservice

Herşey yolunda ise eski sağlık önbelleği dizinini siliyoruz:

rmdir /s "Health Service State.old"

Eğer net stop healthservice komutunu verdikten sonra bir zaman aşımı (timeout) hatası alırsanız, sc query healthservice komutunu çalıştırarak sağlık servisinin askıda kalıp kalmadığını kontrol edin (ki muhtemelen askıda kalmış olduğunu göreceksiniz.) Sonrasında tasklist /fi “imagename eq healt*” komutunu çalıştırarak komutun çıktısındaki PID (Process Identifier – Süreç Tanıtıcısı) değerini not alalım. Şimdi taskkill /f /PID süreç_tanıtıcısı komutu ile askıda kalan servisi sonlandırıyoruz (ekran görüntüsündeki PID 8876.)

HealthService.exe PID bilgisinin alınması.

Herşeyin Yolunda Gittiğinden Emin Olmak

Operations Manager olay günlüklerinde 7000 ve 1200 Olaylarını takip edelim. Bu olaylar bize ajanın yapılandırma dosyalarını aldığını, tüm Run As hesaplarının kontrol edildiğini ve oturum açabiliyor durumda olduğunu, bu hesapların doğru oturum açma tipinde olduğunu ve yeni yapılandırmanın geçerli olduğunu söyleyecektir. Bu noktada “yeni yapılandırma” denmesi sizi yanlış yönlendirmesin: sağlık servisi önbelleğini temizlediğimiz için, Operations Manager ajanı bütün yapılandırma dosyalarını yeniden indirmiş olduğundan ve önceki yapılandırma dosyaları mevcut olmadığından (önceki dosyalar temizlediğimiz önbellek dizinindeydi) bunları “yeni yapılandırma” olarak görüyor; yoksa sizin veya bir başkasının yapılandırma dosyalarını değiştirdiğini söylemiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s