CA ArcServe Backup Yazılımında Etkinlik Günlüklerinin Veritabanından Görüntülenmesi

CA ArcServe Etkinlik Günlüğü (Activity Log)

CA ArcServe Etkinlik Günlüğü’ne Quick Start -> Job Status -> Activity Log ile ulaşıyoruz. Ancak bazı durumlarda, çalışan yedekleme işi (backup job) çok fazla hata (Error) ya da uyarı (Warning) üretebiliyor . Üretilen bu çok sayıda hata/uyarı Etkinlik Günlüğü tarafından görüntülenemeyecek kadar olabiliyor (bazen bir dosya tipi hakkında 100’lerce uyarı verebiliyor). Görüntüleyememe sebebi de çoğu zaman sistemin ana belleğinin (RAM) bu kayıtları açmaya yetmemesi. Ancak bu sunucudaki belleğin yetersiz olduğu anlamına gelmiyor; sizin sunucunuz yedekleme işi için yeterlidir, ancak 100’lerce satırı bir anda veritabanından çekip bunları bir pencerede listelemek için yeterli olmayabilir. Sonuçta kullandığınız sunucu bir yedekleme sunucusu, veritabanı sunucusu değil (her ne kadar üzerinde bir veritabanı çalışsa da.)

ArcServe Backup yazılımı kayıtlarını SQL Server üzerinde tutuyor. Kurulum sırasında yaptığımız tercihe bağlı olarak bu SQL Server da olabilir, SQL Express de, ancak bu bizim için hiç önemli değil.

Etkinlik Günlüğünden Bir İş ile İlgili Kayıtları Almak

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir durumla karşı karşıya kalıp da Etkinlik Günlüğü’nde kayıtları görüntüleyemezsek, CA ArcServe Backup veritabanı ile başbaşayız demektir. Veritabanına gitmeden önce, kayıtlarını almak istediğimiz işin tanıtıcı no’sunu (Job ID) almamız gerekiyor. Bunu Etkinlik Günlüğü’nde iş kayıtlarını açmadan aşağıdaki şekilde görebiliriz:

ArcServe konsoldan Job ID bulunması.

Görüntüleyeceğimiz işin tanıtıcı no’su 4335. Şimdi SQL Server Management Studio programını açıyoruz ve veritabanımızın olduğu sunucuya bağlanıyoruz:

SQL Server Management Studio ile ArcServe veritabanına bağlanıyoruz.

Sunucuya bağlandıktan sonra veritabanımızı ve tablomuzu seçiyoruz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğümüz gibi veritabanımızın adı asdb ve tablomuzun adı dbo.aslogw:

ArcServe veritabanında logların tutulduğu tablo.

Tablomuza tıklayarak seçili hale getiriyoruz ve araç çubuğundan “New Query” ile bir sorgu penceresi açıyoruz. Sorgumuz şu şekilde:

SELECT [jobid],[logtime],[serverhost],[agenthost],[msgtext],[username]
FROM [asdb].[dbo].[aslogw] WHERE jobid = iş_tanıtıcı_no
GO

Yukarıdaki örneğimizden devam edersek, buradaki jobid 4335 olmalı: yukarıda etkinlik günlüğünü almak istediğimiz işin kimlik no’su. Bu durumda sorgumuz aşağıdaki gibi olacak:

SELECT [jobid],[logtime],[serverhost],[agenthost],[msgtext],[username]
FROM [asdb].[dbo].[aslogw] WHERE jobid = 4335
GO

Sorgumuzu yazdıktan sonra “Execute” ile sorgumuzu çalıştırıyoruz. Sorgu sonuçlandığında Management Studio ekranının alt tarafında sonuçları inceleyebileceğimiz gibi File –> Save Results As… menüsü ile csv formatında dışarı da aktarabiliriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s