Bulut Servislerinin Değeri 2016 Yılında 82,9 Milyar Dolar Olacak

Visiongain firmasının raporuna göre 2016 yılında Bulut servislerinin toplam değeri 82,9 milyar Dolar olacak. Bu gerçekten çok büyük bir rakam. Firmanın raporuna göre, şu anda dünyadaki işletmelerin %30’undan daha fazlası en az bir bulut çözümü uyguluyor durumda; bu da demek oluyor ki Bulut Bilgiişlem zaten hal-i hazırda iyice yayılmaya başladı.

Bulut Bilgiişlemi yönlendiren birçok değişken var: 2011 yılı itibarıyla Servis olarak yazılım (SaaS) firmaları Bulut Bilgiişlem toplam piyasasının %69’unu oluşturuyor. Servis olarak yazılımın bu kadar popüler olması da Servis olarak altyapı ve Servis olarak platform servislerine olan ilgiyi arttırarak şirketlerin buluta daha sıcak bakmalarını sağlıyor. Verinin korunması ve gizliliği ile ilgili kanunlar, Servis Seviyesi Antlaşmaları (Service Level Agreement – SLA) ve Bulut servislerinin doğasının gün geçtikçe daha da iyi anlaşılması Bulut Bilgiişlem piyasasının konsolide olmasının yolunu hazırlıyor.

Bu ebatta bir piyasayı ölçmek için ilk adım geleneksel yazılımın nerede bittiğine ve Bulutun nerede başladığına (ya da başka bir bakış açısı ile geleneksel anlamda tedarikçi kullanımının (outsourcing) nerede bittiğine ve Bulutun nerede başladığına) karar vermek. Bugünden bakıldığında ise, önümüzdeki yıllarda 3. Parti yazılım firmaları sayesinde Bulutun sadece kurum içi ve kurumlar arası hizmet sağlamanın diğer bir yolu olması gayet muhtemel gözüküyor. Önümüze çıkacak olan kesin rakamlar da firmaların bir başkası tarafından sunulan servislere geçerek ne kadar kâr ya da zarar ettiğini gösterecek.

Özel Bulut uygulamaları da aslında konuyu daha da karmaşık hale getiriyor: acaba firmalar arka ofis uygulamalarının ne kadarını sanallaştırarak servis olarak sunacak?

Referanslar:
  1. Cloud: Moving into the Realm of an Essential IT Strategy, Visiongain, 11.Temmuz.2011
  2. McKENDRICK, Joe, Cloud Market to Hit $83 Billion by 2016: Will It Still Be Measurable by Then?, ZD Net, 22.Temmuz.2011
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s