System Center Virtual Machine Manager 2012 – Yapıya Hyper-V Host Eklenmesi

System Center Virtual Machine Manager’ın 2012 sürümünde mevcut yapımıza (fabric) yeni bir Hyper-V host eklemek çok kolaylaştırılmış durumda. Bu yazımızda System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) 2012 yapımıza yeni bir Hyper-V host ekliyoruz.

İlk olarak Hyper-V sunucumuzu yönetebilecek bir yönetici hesabına ihtiyacımız var. Her ne kadar Hyper-V sunucuyu ekleme sırasında SCVMM’e bu hesabı tanımlamamıza imkân verecek de olsa, biz yine de önceden bu hesabı Run As hesaplarında tanımlayalım.

Bunu yapmak için SCVMM 2012 konsolunda Settings -> Run As Accounts yolunu izliyoruz ve araç çubuğundan “Create Run As Account” düğmesine tıklıyoruz. Açılan sihirbazda Run As hesabımıza bir isim veriyoruz ve bu hesabı yapımıza Hyper-V host eklemek için kullanacağımızdan kategori (category) altında “Host Computer” seçiyoruz. Sihirbazın sonraki sayfasında Scope seçeneğinde bu Run As hesabını hangi host grupları için kullanacağımızı belirliyoruz. Hyper-V hostumuzu hangi grupta tanımlayacaksak scope altında bu grubu seçmemiz gerekiyor. Sonrasında sihirbazı sonlandırarak Run As hesabımızı tanımlamış oluyoruz.

Şimdi Hyper-V sunucumuzu yapımıza ekleyeceğiz. Yapımız şu şekilde olacak:

  • Ekleyeceğimiz host 34ISTBETASRV,
  • Sunucu contoso.com etki alanına kayıtlı (active directory domain’inde),
  • Sunucu Beta testleri için kullanılan IST HYPERV DEVEL CLS host grubu içinde olacak,
  • Sunucuyu keşfetmek ve gerekiyorsa rol ekleyip kurulum yapmak için kullanacağımız hesap scvmmadmin.

Bunun için yandaki şekilde olduğu gibi Add Resources -> Hyper-V host ile hostumuzu ekleyeceğimiz sihirbazı açıyoruz.

34ISTBETASRV isimli sunucumuz etki alanımıza kayıtlı olduğundan, ilk seçeneği işaretleyerek (varsayılan olarak zaten bu seçenek işaretli) devam ediyoruz:

Eklenecek Windows sunucunun belirlenmesi.

Sonraki adımda sunucuyu keşfetmek (discover) ve gerektiğinde Hyper-V ve Virtual Machine Manager ajanını kurmak için yetkili Run As hesabımızı seçiyoruz:

RunAs hesap bilgileri.

Devamında hangi sunucuyu keşfedeceğimizi belirtiyoruz. Burada biz tek bir sunucu keşfedeceğimiz için ilk seçenek olan “Specify Windows computers by names” seçeneğini seçiyoruz. Eğer istersek bu adımda birden çok sunucuda belirleyebiliriz. Ya da, daha ileri seviyede bir arama için etki alanımıza kayıtlı tüm Hyper-V sunucuları aramamızı sağlayacak bir sorgu yazabiliriz. Bunun için  “Specify an Active Directory query to search for Windows servers” seçeneğini seçmemiz gerekirdi. Bizim tek bir sunucumuz olduğundan ilk seçeneği seçiyoruz:

Keşif için sunucu bilgilerinin girilmesi.

Sunucumuz keşfedildikten sonra sihirbaz bize aşağıdaki gibi bize bu sunucuyu kaynak (resource) olarak gösteriyor. Burada sunucuyu seçerek devam ediyoruz:

Keşif sonrası bulunan sunucuların eklenmesi.

Bir sonraki ekranda sunucuyu hangi host grubu içinde tanımlayacağımızı belirliyoruz. Ben burada İstanbul’da yazılım grubunun Beta testlerini yaptığı sunucuların bulunduğu IST HYPERV DEVEL CLS grubunu seçtim. Bu adım zaten bizim bilgi girişi yaptığımız son adım:

Host seçimi.

Sihirbazın son adımında verdiğimiz bilgileri özetleyen pencere açılacak ve 34ISTBETASRV isimli hostumuz belirlediğimiz host grup içinde tanımlanacak:

Sihirbazda yaptığımız tanımların özeti.

“Finish” butonuna basarak sihirbazı tamamladığımızda aşağıdaki pencerede SCVMM tarafından yapılan işlemlerin detaylarını görebiliriz:

SCVMM tarafında devam eden işler.

Yukarıdaki “Jobs” ekranında 1.2 numaralı adımda SCVMM, 34ISTBETASRV sunucumuza VMM ajanı kuruluyor. Bu işlemler de bittiğinde sunucumuz yapımızda artık bir Hyper-V kaynağı olarak yer alıyor:

Sunucuya VMM ajanı kuruldu ve kaynak olarak eklendi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s