Hyper-V Altyapısının Tasarlanması Sırasında Dikkat Edilecek Konular

Hyper-V kullanarak sanallaştırma altyapımızı oluştururken bazı konulara dikkat etmemiz, sanallaştırma altyapımızdan daha fazla performans almamızı sağlar. Yazımızda Hyper-V altyapımızı sağlam ve performanslı olarak tasarlamamız için dikkat etmemiz gereken konuları konuşuyoruz.

Hyper-V Rolünün Kurulacağı Fiziksel Sunucuya Sunucunun Desteklediği Kadar Bellek Takın

Sanal makinaların performans sıkıntısının en büyük kısıtı bellektir. Eğer fiziksel sunucuya yaptığınız yatırımdan en fazla geri dönüşü amaçlıyorsanız, sunucunuzun desteklediği en fazla bellek miktarını takın. Hatta bir BIOS güncellemesi ile işe başlayarak –bazı durumlarda- sunucunuzun yeni güncelleme ile daha fazla bellek desteklemesini sağlayabilirsiniz. Bunu sağlamasanız bile, en azından performans iyileşmesi sağlamış olursunuz.

Hyper-V Rolünün Kurulacağı Fiziksel Sunucunun Performansını Ayarlayın

Hyper-V kurulacak Windows Server 2008 R2 sunucunun “Performance Tuning Guidelines for Windows Server 2008 R2” dokümanında anlatıldığı gibi donanım, ağ ve depolama (storage) altyapılarının performans ayarlarının (performance tuning) yapılmış olmasının sunucu performansı üzerinde gözle görülür bir etkisi olacaktır. Bu ayarları yapmak özellikle Hyper-V rolü için çok önemlidir çünkü Hyper-V, yaptığı iş gereği Windows Server 2008 R2’de tüm donanımı kontrol eder: işletim sistemi ana bölüm (parent partition) kapsamında sanal olarak çalışır.

Sunucuya Fazla Yük Bindirmekten Kaçının

Sunucu üzerinde çalışacak sanal makinaların sayısı ve bu sunucuların elleçleyeceği yükün belirlenmesi kritik bir konudur. Fiziksel sunucu üzerine kurulabilecek sanal makine sayısı, kullanılan işletim sisteminin sürümüne ve dolayısıyla lisansa da bağlı olduğundan, sanal makine sayısının belirlenmesi bizim 2008 R2’nin Enterprise ya da Datacenter sürümünü seçmemizi doğrudan etkileyecektir: Windows Server 2008 R2 Datacenter sürümü 64 mantıksal işlemci, 2 terabayt bellek, Çabuk Geçiş (Quick Migration) için 16 yük devretme noktası (failover node) ve sınırsız sanal makine desteklerken Enterprise sürümü 4 sanal makine ve 8 mantıksal işlemci destekler. Server Core sürümleri ise bütün bunlara ilâve olarak arttırılmış güvenlik ve daha az bakım gibi ek özellikler sağlar. Bu sebepten seçtiğimiz fiziksel sunucu üzerinde çalıştıracağımız sanal makinaları, bunlara yükleyeceğimiz ek yükü iyi belirlememiz gerekir.

Sanal Sunucularda Dinamik Bellek Kullanın

Belleğin Hyper-V yapılarında en büyük kısıt olmasının sebebi her bir makinaya belirli bir miktar atanmasının zorunlu olması ve bu atanan miktarın diğer sunucular tarafından paylaşılamamasıdır.

Windows Server 2008 R2 SP1 ile Microsoft dinamik bellek uygulamasını devreye aldı. Bu uygulama ile dinamik bellek, fiziksel sunucu üzerindeki belleği paylaşılabilir bir kaynak olarak görür ve gerektiği zamanlarda sanal sunucular arasında paylaştırabilir.

Biz sanal sunucularımızda dinamik bellek kullandığımız zaman bir sanal sunucuya başlangıçta (start up) ne kadar bellek kullanacağını, en fazla bellek miktarını (maximum) ve yüzde olarak bir tampon miktar (buffer) atıyoruz. Tampon bellek miktarı gerekenden daha fazla kullanılabilecek olan bellek miktarıdır. Bu miktar için %20 belirlemek çoğu durumda emniyetli bir tercih olacaktır.

Dinamik bellek kullanırken her bir sunucuya yeterli miktarda bellek atadığımızdan emin olmamız gerekir. Bir de bazı sunucuların dinamik bellek kullanımı için çok uygun olmadığını da hatırlamamız gerekir: örneğin Exchange 2010 Posta Kutusu (Mailbox) sunucuları ve SQL 2005 sunucuları dinamik bellek kullanıp kullanmadığımıza bakmaksızın maksimum olarak belirlediğimiz bütün belleği alır ve kullanır. Bu sebepten sanallaştırma altyapımızda bu sunucuların çalışacağı mimariyi çok iyi tasarlamamız gerekir.

Yüksek Hızlı ve Fazla Depolama Kullanın

Sanallaştırma için en iyi ortamı SAN ve iSCSI çözümleri sağlar. Bu sebepten, özellikle ağır yük altında çalışacak sanal sunucularınız fazla olacaksa, tercihimizi fiziksel sunucu üzerindeki diskleri kullanmak yerine SAN ya da iSCSI’den yana yapmamız , disk I/O’larının yaratacağı darboğazı aşarak sanal ortamımızın daha performanslı çalışmasını sağlayacaktır.

Hyper-V sunucunuza mevcut ihtiyacınızdan daha fazla depolama alanı ayırın. Depolamanın çok ucuzladığı göz önüne alınırsa fazla depolama kullanmanın ve en kötü ihtimalle bu depolama alanının atıl durmasının bize fazla maliyeti olmayacaktır. Ancak kısıtlı depolama alanı yüzünden sunuculara disk atayamama ya da mevcut yapıya sunucu ekleyememenin maliyeti, atıl duran işlemci ve bellek kaynakları da hesaba katıldığında daha fazla olacaktır.

Sunucu Üzerinde En Az İki Adet Ağ Kartı Bulundurun

Sunucu üzerinde en az iki tane ağ kartı bulundurup bir ağ kartını sadece Hyper-V sunucu yönetimi için ayırmamız faydalı olacaktır. Bunu yapabilmek için de Hyper-V üzerinde çalışacak hiçbir sanal ağa bu yönetim için ayırdığımız kartı kullandırtmamamız gerekir. Sunucuların geriye kalan ağ kartlarına aşırı yük bindirmelerini engellemek için de kurulum sonrasında sanal makinaların kullandığı ağ kartının performansını takip etmek faydalı olacaktır (Performance Monitor bize bu konuda çok yardımcı olur.)

Eğer fiziksel sunucuda tek bir ağ kartı varsa ve biz yapılandırmayı uzaktan yapıyorsak –örneğin bir RDP bağlantısı ile- ve Sanal Switch Protokolünü makine üzerindeki tek ağ kartına verirsek, RDP bağlantımız kopar ve yeni oluşturulan sanal ağ kartı uygun bir şekilde yapılandırılana kadar sunucuya bağlantı sağlamamız mümkün olmaz. Bu sebepten fiziksel sunucu üzerinde en az iki adet ağ kartı olması gerekir.

Entegrasyon Servisini Kullanabilen Sunucular ile Kullanamayan Sunucuları Aynı Fiziksel Sunucu Üzerinde Tutmayın

Hyper-V entegrasyon servisini kullanabilen sunucular ile kullanamayan sunucuları aynı fiziksel sunucu üzerinde tutmamız gerekir: Hyper-V entegrasyon servisini kullanamayan işletim sistemleri eski ağ kartlarını (legacy network adapters) kullanmak durumundadırlar. Bu işletim sistemlerini çalıştırabilmek için de ağ kartının bazı özelliklerini devre dışı bırakmamız gerekebilir ki bu da gereksiz yere ağ kartının fonksiyonelliğini yitirmesine sebep olur. Sonuçta elimizde kalan bu emüle edilmiş (emulated) ağ kartı olur. Bu ağ kartının tüm görevleri Hyper-V tarafından emüle edildiğinden, Hyper-V sunucumuza doğrudan ek bir yük getirir.

Antivirüs Yazılımınıza Hyper-V Süreçlerini ve Klasörlerini Taratmayın

Fiziksel sunucu üzerinde kullandığımız antivirüs yazılımımızda gerekli ayarlı yaparak Vmms.exe ve Vmswp.exe süreçlerini taramadan çıkartıyoruz. Tercihen sanal makina yapılandırma ayarlarının ve sanal hard disklerin tutulduğu klasörleri de aktif taramadan hariç tutabiliriz: sanal makinalar üzerinde zaten antivirüs programı çalıştıracağımızdan bir de fiziksel makina üzerinden bu sanal hard diskleri taratarak sistemlere ek yük bindirmemiş oluruz.

Eğer sanal makinalarda passthrough disk kullanıyorsak, fiziksel makinada yapacağımız antivirüs taraması aynı zamanda sanal makinadaki bu disk(ler)i de kapsayacağından, sanal makinada yapacağımız taramada passthrough disk(ler)i hariç tutabiliriz.

Hyper-V Sanal Sunucuların Tutulduğu Diske Sistem Dosyalarını Koymayın

Hyper-V sanal sunucuların hard disklerinin tutulduğu diske hiçbir şekilde sistem dosyalarını (pagefile.sys gibi) koymamamız gerekir.

Sunucu Performanslarını Takip Edin ve Sunucu Üzerindeki Yükleri Yönetin

Hyper-V sunucular üzerinde ağır yük taşıyan sunucuları çalıştırdığımızda, belirli bir zaman süresince –örneğin çalışma haftası boyunca- bir performans tabanı (performance baseline) oluşturmak bize tasarladığımız yapının mevcut iş yüküne ne kadar cevap verdiğini gösterir. Gerektiği takdirde sunucuda donanım güncellemesi yapılabileceği gibi, sanal sunucuların bir ya da birkaçı başka Hyper-V sunuculara geçirilebilir.

Referanslar:

  1. Tulloch, Mitch with Microsoft Virtualization Team, Understanding Microsoft Virtualization Solutions: From the Desktop to the Datacenter, Microsoft Ebook, 2009
  2. Microsoft, Infrastructure Planning and Design Guides for Virtualization
  3. Posey, Brien, Five Tips for Fitting More Virtual Machines Onto a Hyper-V Host, TechRepublic, 25.Temmuz.2011
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s