System Center Virtual Machine Manager 2012 – MAC Adres Havuzu Oluşturma

System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) 2012’de yapımızı (fabric) tanımlarken, ağ (network) tarafında da mantıksal ağ (logical network), MAC adres havuzu, yük dengeleyici (load balancer) ve VIP şablon oluşturabiliyoruz. Bu yazımızda yapımızda kullanacağımız MAC adres havuzumuzu tanımlayacağız. Havuzumuzun özellikleri şu şekilde:

  • Havuzumuzu IST HYPER-V DEVEL CLS host grubunda kullanılmak için oluşturuyoruz,
  • Başlangıç adresi 00:1E:5D:30:D7:00 ve bitiş adresi 00:1E:5D:30:D7:FF olacak,

(Aslında ben bu havuzu bir önceki yazımda belirttiğim Yazılım Geliştirme ekibimizin test için kullandığı host grubumuz için belirlemiştim, aynı bilgiler ve temel üzerinden devam ediyorum.)

MAC Adres havuzumuzu tanımlamak için SCVMM konsolunda Fabric bölümüne gelip araç çubuğunda “Create MAC Pool” butonuna tıklıyoruz:

MAC adres havuzu oluşturma.MAC Adres havuzumuzu tanımlamak için MAC adres tanımlama sihirbazı açılıyor. Burada gerekli bilgileri dolduruyoruz. MAC Pool Name ve Host Group seçenekleri zorunlu alanlar. Eğer Host Group seçeneğini boş bırakırsak adres havuzu tüm host grupları (All Hosts) için tanımlanıyor. Biz sadece IST HYPER-V DEVEL CLS grubu için tanımlama yapmak istediğimizden aşağıdaki gibi seçimimizi yapıyoruz:

MAC adres havuzu olusturulacak host group seçimi.(Her ne kadar Description alanı zorunlu olmasa da buraya detaylı bilgi yazmak ileride neyi ne için yaptığımızı hatırlamak açısından faydalı olacağından ben hiçbir tanımlama alanını boş bırakmıyorum. )

Sihirbazın bir sonraki adımında MAC Adres havuzumuzun başlangıç ve bitiş adreslerini yazıyoruz. SCVMM kurulum sırasında MAC adreslerini bu aralıktan alacak:

MAC adres aralığını belirleme.

Tüm yapmamız gereken bu kadar. Bir sonraki adım bize yaptığımız girişlerin özetini gösteriyor. Eğer bu özet ekranında bir hatamız olduğunu görürsek, geri dönüp düzelteceğiz, eğer yok ise Finish butonuna basarak sihirbazı sonlandırıyoruz ve host grubumuz için MAC adres havuzumuzu oluşturuyoruz:

MAC adres havuzu oluşturma sihirbazında yaptığımız seçimlerin özeti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s