System Center Virtual Machine Manager 2012 – Yeni Donanım Profili Oluşturma

System Center Virual Machine Manager’da (SCVMM) donanım profilleri oluşturmak bize tekrar eden sunucu kurulumları için donanım profillerini tekrar tekrar oluşturarak zaman kaybetmemizi önlediği gibi aynı zamanda aynı işler için aynı donanımı sunmamızı sağlar –remote desktop sunucuları gibi.

Daha önceki yazılarımızda konuştuğumuz IST HYPER-V DEVEL CLS üzerine Remote Desktop sunucuları kurmak için aşağıdaki özelliklerde bir Remote Desktop sunucusu hazırladım:

  • 2 adet mantıksal işlemci olacak,
  • 4 GB RAM olacak,
  • Grafik kartı standart olacak,
  • 2 adet Ethernet kartı – 2. Kart sadece dâhili ağda (IST HYPER-V CLS INTERNAL NETWORK) çalışacak, ve
  • Profilimizin adı IST HYPER-V DEVEL REMOTE DESKTOP SERVER olacak.

Remote Desktop sunucusu olarak donanım özellikleri çok düşük gözükebilir, ancak sadece Yazılım Geliştirme ekibinden az sayıda kullanıcı bağlanacağı için bu donanım yeterli olacaktır.

Donanım profilini oluşturmak için önce SCVMM konsolundan “Library” kısmına geliyoruz ve Create -> Hardware Profile seçiyoruz:

Yeni donanım profili oluşturma.

Seçimimiz Yeni Donanım Ekleme sihirbazını açacak. Biz burada sadece isim ve tanım girerek sihirbazı sonlandırıyoruz:

Donanım profil bilgilerini giriyoruz.

Oluşturduğumuz donanım profili SCVMM konsolda Profiles altındaki Hardware Profiles içinde gözükecek. Biz burada oluşturduğumuz profili seçiyor ve araç çubuğundan “Properties” butonuna basıyoruz:

Donanım profili oluştuldu. SCVMM konsolunda görüntüleniyor.

Donanım profilimizi düzenleyebileceğimiz arabirim açılıyor ve biz ilk olarak daha önce verdiğimiz profil adı ve tanımımızı görüyoruz:

Donanım profil detaylarını düzenliyoruz.

Sol taraftan “Hardware Profile”ı seçiyoruz. İlk olarak kuracağımız sunucuların hangi sanallaştırma platformu ile uyumlu olacağını seçiyoruz. Altyapımız Hyper-V olduğu için, burada bu seçeneği işaretliyoruz. Burada sistem otomatik olarak kurulacak sunucunun sanallaştırma platformu ile uyumlu olup olmayacağını doğruluyor. Ben değişik seçenekleri tıklayarak tüm sanallaştırma platformları ile uyumlu olup olmayacağını doğruladım, bu sebepten “Validation” altındaki tüm seçeneklerde onay işareti var:

Donanım profil uyumluluğunu belirliyoruz.

Sonraki adımda işlemciyi belirleyeceğim. İşlemci olarak 2 mantıksal işlemci belirlediğimden burada “Processor” altında 2 seçiyorum.

Donanım profili - işlemci ayarları.

Burada “Allow migration to a virtual machine host with a different processor” seçeneği varsayılan olarak işaretli değil. Bunu işaretlememin sebebi şu: Hyper-V, sanal makinaların bir fiziksel sunucudan diğerine geçişi yapılırken fiziksel sunucularda farklı işlemci mimarileri varsa, bu mimari farklılıkları göz önüne alarak geçiş yapabiliyor. Bu sayede sanal makinanın işlemci mimarisindeki farklılıklar sebebiyle geçiş sonrasında sorun yaşanmasının önüne geçmesinin önüne geçmeyi amaçlar.

Sonraki adımda bellek miktarını belirliyoruz. Burada bellek miktarını belirlerken ya sabit olarak bir miktar belirleyebiliriz ya da belirli bir aralıkta makinanın ihtiyacına göre otomatik olarak bellek atanmasını sağlayabiliriz. Test ortamımız gereğince bizim için sabit miktar belirlenmesi gerektiğinden ben “Static” seçeneğini işaretledim:

Donanım profili - hafıza (RAM) ayarları.

Grafik kartı olarak ben standart ekran kartı seçeneğini seçiyorum çünkü Remote Desktop sunucuyu bir Sanal Masaüstü Altyapısı (Virtual Desktop Infrastructure – VDI) olarak kullanmayacağız:

Donanım Profili - ekran kartı ayarları.

Ağ kartı özelliklerinde, daha önce belirlediğimiz gibi 2. ağ kartını ekliyorum ve bu ağ kartının IST HYPER-V DEVEL INTERNAL NETWORK ağında çalışması için “Connected to” altında bu ağı seçiyorum. VLAN and IP altında sunucumun IP adresi statik olacağından Static (from a static IP Pool) seçiyorum ve protokol olarak hem IPv4 hem de IPv6 kullanma seçeneğini işaretliyorum. Son olarak MAC adress altında Static seçeneğini seçiyorum ve ilgili kutucuğu boş bırakarak daha önce belirlediğim MAC adres havuzundan otomatik olarak MAC adresi atanmasını istiyorum:

Donanım Profili - ağ bağlantısı ayarları.

Bütün bu işlemleri bitirdikten sonra “OK” ile donanım profilimi kaydediyorum. Donanım profili belirlerken yukarıdaki ekran görüntülerinde fark ettiğiniz üzere SCVMM bize çok daha fazla donanım özelliği seçme imkânı sağlıyor:

Sanal DVD Sürücü

Sanal sunucumuza fiziksel bir CD/DVD sürücüsü atayabileceğimiz gibi (fiziksel sunucu üzerinde bulunan CD/DVD sürücüsü) mevcut bir ISO CD/DVD kalıbını da sanal sunucuya bağlayabiliriz. Fiziksel sunucu üzerindeki sürücüyü sanal makinaya bağlamak için “Physical CD/DVD Drive” seçeneğini, kalıp dosyasını bağlamak için “Existing image file” seçeneğini seçip “Browse” ile ilgili kalıp dosyasını seçebiliriz.

COM Portlar

Eğer sanal makinelerinizde kullanmak istediğiniz, COM portlarını kullanan bir donanım varsa, bu seçenek ile ilgili donanımı bir COM porta bağlayabilirsiniz. Buna en basit örnek sanal bir faks sunucusu kurup, harici faks-modemimizi bu COM porta bağlamayı verebiliriz.

İşlemci Önceliği

Fiziksel makina tarafından işlemci kaynakları atanırken sunucuya vereceği önceliği belirlemek için işlemci önceliğini (CPU Priority) buradan belirleyebiliriz. Burada seçeceğimiz öncelik tamamen bize kalmış. Örneğin yüksek erişilebilirlik (high availability) gereken bir dosya sunucusu için işlemci önceliğini “Yüksek” olarak tanımlayabiliriz.

Bellek Önceliği

Sanal makinaların fazla bellek ihtiyacı olduğu durumlarda, sanal makinaların önceliklerine göre ilgili makinalara daha fazla kaynak atanması ve önceliklendirilmesi sağlanabilir. Bu şekilde bellek önceliği ile ilgili yapılandırmamızı “Memory Weight” altından yapıyoruz. Burada yüksek (high), normal ve düşük (low) olarak öncelik belirleyebileceğimiz gibi özel (custom) olarak da belirleyebiliriz. Özel olarak belirlediğimizde verebileceğimiz değerler 1 ile 10000 arasında değişir.

Yüksek Erişilebilirlik

Yukarıda belirttiğimiz işlemci önceliği ile birlikte burada sanal sunucumuzun yüksek erişilebilir (highly available) olmasını istiyorsak “Availability” altında “Make this VM highly available” seçeneğini işaretleyerek sunucumuzun Hyper-V tarafından otomatik olarak bu şekilde yapılandırılmasını sağlayabiliriz.

BIOS

Açılış önceliği –CD, Hard Disk, PXE ve Floppy Disk- belirlemek ve Num Lock tuşunun açık/kapalı olmasını belirlemek için BIOS altındaki seçeneklerde ilgili düzenlemeleri yapabiliyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s