System Center Operations Manager 2007 R2 –Windows Servis İzleyici (Monitor) Oluşturulması

Neden Bir Windows Servisini İzleme İhtiyacı Duyarız?

Neden bir Windows servisini izleme ihtiyacı duyarız? Bunun birçok sebebi olabilir: firmanızda yazılmış olan bir yazılımın çalışmak için ihtiyaç duyduğu bir servis olabilir, kullandığınız 3. parti yazılım bir Windows servisine ihtiyaç duyuyor olabilir veya bu 3. Parti yazılım kendi servisini kurmuştur ve çalıştığı sürece bu servisin de çalışıyor durumda olması gerekir. Örneğin bizim çalışma ortamımızda yedekleme yazılımımızın ajanının servisinin sürekli olarak çalışıyor durumda olması gerekiyor. Biz bu servisle ilgili bir izleyici (monitör) oluşturduk ve servis durduğunda bu System Center Operations Manager’ın Yedekleme Yöneticilerinin cep telefonlarına kısa mesaj gönderilmesini sağladık.

Windows Servis İzleyici Oluşturulması: Servis Performansının İzlenmesi

Servis izleyiciyi oluşturmanın en kolay anlatımı bir örnek üzerinden gitmek olacak. Örneğimizde aşağıdaki özelliklere sahip bir izleyici oluşturacağız:

  • İzlenecek servis Volume Shadow Copy servisi olacak,
  • Etki alanı ornek.com, izleyicinin adı  “Ornek.com Volume Shadow Copy İzleyici” olacak,
  • İzleyiciyi tüm Windows bilgisayarlarda çalışabilecek ama sadece BizTalk sunucuları üzerinde çalışacak şekilde yapılandırılacak,
  • İzleyiciyi Test Management Pack içinde oluşturacağız,
  • CPU kullanım eşiği 10% olacak,
  • RAM kullanım eşiği 50 MB olacak,
  • İzleyici, servis 10% CPU ve 50 MB of RAM’den daha fazla kaynak kullandığında bir uyarı oluşturacak.

İlk olarak, Operations Manager konsolunda Authoring kısmında, Management Pack Templates altında Windows Service‘i seçiyoruz ve Add Monitoring Wizard‘a tıklıyoruz:

SCOM konsolu altında Authoring bölümünden "Add monitoring wizard"ı tıklıyoruz.

Açılan pencerede izleme tipini seçiyoruz. Örneğimiz kapsamında biz Window Service‘i seçiyoruz:

Sihirbazda "Windows Service" seçiyoruz.

Sonrasında izleyicinin ismini, izleyici ile ilgili açıklamamızı giriyoruz ve izleyiciyi kaydedeceğimiz yönetim paketini seçiyoruz:

İzleyici ile ilgili detay bilgileri girip izleyiciyi kaydedeceğimiz Management Pack'i seçiyoruz.

Sonrasında servis adı ve hedef grubu (izleyicimizin hangi sunucular üzerinde izleme yapacağını) seçeceğiz. Servisi seçmek için servisin çalıştığı sunucunun NETBIOS ismini Computer name’e yazıp Enter’a bastığımızda bu sunucu üzerinde çalışan tüm servisler listelenecek ve biz istediğimiz servisi seçeceğiz.

İzleyeceğimiz servisi seçiyoruz.

Servisi seçtikten sonra, hedef grubumuzu seçeceğiz. Benim burada özellikle çok dikkat etmemiz gereken bir nokta var:

Seçeceğimiz hedef mutlaka bir sınıf (Class) olmalı, bizim örneğimizde bu sınıf BizTalk sunucuları olacak. Hedefi bir sınıf seçtiğimizde izleyici ajan tarafından izlenen sunucu üzerinde çalışır. Eğer sınıf değil de kendi oluşturduğumuz bir grup seçersek, bu takdirde izleyici kök yönetim sunucu üzerinde çalışır.

Hedef sınıfımızı da seçtikten sonra ekranımız aşağıdaki gibi olacak:

Servisi seçtikten sonra servis adı görüntüleniyor.

“Next” tuşuna basarak devam ettiğimizde performans eşiklerini belirlediğimiz pencere açılacak:

Servis izlemede kullanacağımız eşik (treshold) değerlerini belirliyoruz.

Varsayılan olarak izleyicinin CPU kullanımı belirlenen eşiği geçtiğinde uyarı oluşturulmasını sağlayan Generate an alert if CPU usage exceeds the specified threshold seçili değildir. Biz, örneğimiz kapsamında uyarı almak istediğimiz için bu seçeneği seçiyoruz. Yukarıda belirlediğimiz olan %10 CPU kullanım eşiği be 50 MB RAM kullanım eşiğini de ekran görüntüsünde olduğu gibi ilgili alanlara giriyoruz. Ekran görüntüsünde görüldüğü gibi izleyici, VSS servisi 5 dakika boyunca alınan 3 örnekte %10’dan fazla CPU veya 50 MB’tan fazla RAM tükettiği anda bir uyarı oluşturacak.

Windows Servis İzleyici Oluşturulması: Servis Kullanılırlığının İzlenmesi

Yukarıdaki örnekten devam edelim. Bu adımda VSS servisinin performansını takip eden izleyicimize ilave olarak servisin kullanılırlığını da (availability) takip eden bir izleyici oluşturalım.

Operations Manager konsolunda Authoring kısmında Management Pack Objects altında “Monitors”u seçerek başlıyoruz. Sonrasında yukarıdaki araç çubuğunda Create a Monitor ve Unit Monitor seçebileceğimiz gibi sol tarafta Monitorse sağ tıklayarak da Create a Monitor ve Unit Monitor seçebiliriz. İkisi de aynı yere çıkıyor, sadece farklı yerlerden…

İzlemede kullanacağımız yeni bir monitor (izleyici) oluşturuyoruz.

Açılan pencerede Windows Services altından Basic Service Monitor seçiyoruz ve alt kısımda izleyicimizi kaydedeceğimiz yönetim paketini seçiyoruz. Unutmayalım, seçmemiz gereken yönetim paketi, yukarıda konuştuğumuz gibi hedef sunucuları bulunduran grubun ve bir önceki performans izleyicinin kaydedildiği yönetim paketi ile aynı olmalı. Aksi takdirde, çapraz referans oluştururuz ve bu da hiç istemediğimiz bir durum.

Basit Servis İzleyici (Basic Service Monitor) seçiyoruz.

Bir sonraki pencerede izleyicinin adını belirliyoruz, açıklamamızı yazıyoruz, izleyeceğimiz servisi ve hedef grubumuzu seçiyoruz. İsimlendirme yaparken ben izleyiciye performans altında verdiğimiz isimle aynı ismi vermenizi tavsiye ederim; bu şekilde bir yapı ileride izleyicilerin takip edilmesini ve hangi izleyicinin ne iş yaptığını görmeyi kolaylaştırır. Bu kapsamda, servisimize “Ornek.com Volume Shadow Copy İzleyici” adı veriyoruz. Bu ekranda dikkat etmemiz gereken nokta ise alt kısımda Parent monitor altında Availability, yani erişilebilirlik seçmemiz:

İzleyici ile ilgili isim, detay, hedef grup ve üst (parent) izleyiciyi seçiyoruz.

Bir sonraki adımda ise daha önce yaptığımız gibi “Computer name” altında servisin çalıştığı sunucunun NETBIOS ismini giriyor ve servisi seçiyoruz. Yaptığımız işlem daha önce Performans izleyici oluştururken yaptığımız işlem ile aynı:

İzlenecek servisi seçiyoruz.

Bir sonraki pencerede, izleyicinin sağlık durumunu (health state) belirliyoruz:  bu örnekte biz, eğer servis çalışıyorsa izleyicinin “sağlıklı”, çalışmıyor ise “kritik” durumda olmasını istiyoruz:

Sağlıklı ve kritik durumları belirliyoruz.

Bundan sonra, izleyicinin sağlıklı durumdan kritik duruma geçtiği zaman nasıl bir uyarı göndereceğini belirliyoruz:

Uyarıları oluşturuyoruz.

Bu pencerede istediğimiz değişiklikleri yaptıktan sonra Create tuşuna basarak izleyicimizi oluşturuyoruz. (Burada oluşturulan uyarıyı istediğimiz gibi özelleştirebiliriz.)

İzleyicileri Nerede Görebiliriz?

Oluşturduğumuz izleyiciler Health Explorer altında ilgili bölümün altında yer alır. İzleyiciyi hedeflediğimiz sunuculardan herhangi birisinin Health Explorer’ını açtığımızda:

  • Kullanılırlık izleyicisi (availability monitor) Entity Health –> Availability  – >Windows Local Application Health Rollup altında,
  • Performans izleyicisi (performance monitor) Entity Health –> Performance – > Windows Local Application Health Rollup  altında

yer alır.

Eğer ilk bölümde anlattığımız performans izleyici ile ilgili eşik değerlerini tanımlamadıysanız, Performance -> Windows Application Health Rollup altında izleyiciyi yeşil, boş bir daire olarak görürsünüz. Bu,  izleyicinin çalıştığı ancak performansı eşik değerleri belirlenmediği için izlemediği anlamını taşır. Eğer zaman içinde izleyici ile ilgili performans eşiklerini tanımlamamız gerekirse, Health Explorer altında izleyiciye sağ tıklayıp Monitor Properties‘i seçip Overrides kısmına gelerek performans eşiklerini belirleyebiliriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s