System Center Operations Manager 2007 R2 – Performans Ayarı: Pagefile.sys

System Center Operations Manager 2007 R2 konsoluna bağlandığınızda eğer konsolun çok yavaş çalıştığını fark ettiysek ve ne işlemci ne de hafıza kullanımında da bir anormallik görmediysek, bakacağımız bir sonraki yer sabit disk olacaktır.

Bizim durumumuzda, biz sürekli olarak performans sıkıntısı yaşıyorduk. Özellikle konsol bağlantılarında ve sorgu çalıştırılan durumlarda (gruplar arasında geçiş yapmak, authoring konsolundan reporting konsoluna geçmek gibi) SCOM konsolunda çok yavaşlık yaşıyorduk. İşlemci ve bellek tarafında kullanım ise çok yoğun değildi.

Kök Yönetim Sunucumuzun donanım özellikleri şu şekilde:

  • 4 çekirdekli Intel Xeon E5530 işlemci (2.40 Ghz)
  • 8 GB RAM
  • C: 30 GB, D: 20 GB
  • Windows Server 2008 R2 Enterprise Edition

Sunucuya ilk baktığımda 30 GB’ın yaklaşık 2 GB’ı boştu. Ancak takip etmeye devam ettiğimde boş alanın giderek azaldığını ve sonrasında 0’a kadar indiğini gördüm. Log dosyalarını temizledikten ve sunucuyu yeniden başlattıktan sonra boş alan yaklaşık 5 GB seviyesine çıktı ve sonrasında hızla azalmaya başladı. Ancak bu süreçte SCOM konsolunun kullanımı da rahatlamıştı.

Disk alanını dolduran dosyaları görmek için WinDirStat programını başlattığımda, pagefile.sys dosyasının boyutunun 8 GB’ı geçtiğini ve daha da büyümeye devam etmeye çalıştığını gördüm. Yapılacak iş page file dosyasının boyutunu sınırlamak ve dosyayı C diskinden D diskine kaydırmak olacaktı.

Start -> Computer -> Sağ tık -> Properties -> Advanced System Settings –> Advanced sekmesinde Performance altında Settings ve açılan pencerede Advanced sekmesine gelerek “Change”e basıyoruz:

SCOM sunucumuzda Gelişmiş Sistem Seçenekleri.

Açılan “Virtual Memory” penceresinde “Automatically manage paging file size for all drives” seçeneğini kaldırarak Windows’un pagefile.sys dosyasını istediği şekilde yönetmesini engelliyoruz. Ardından C: sürücüsünü seçerek “Custom size” ile pagefile.sys dosyasının başlangıç değerini ve en çok büyüyebileceği değerleri seçiyoruz. Ben kendi durumumda başlangıç değerini 2000 MB ve en büyük değeri de 4000 GB olarak belirledim. Sonrasında da D: sürücüsünün üzerine tıklayarak “System managed size”ı seçiyoruz:

Data diski için pagefile ayarları.

Bu işlemlerin ardından Windows’u yeniden başlatmadan değişikliklerin aktif olmayacağını belirten bir diyalog çıkacak. Duruma göre yeniden başlatmayı ayarlayıp diyaloğu kapatıyoruz.

Bu değişiklikleri yapmadan öncesinde Kök Yönetim Sunucumuzun diskleri aşağıdaki gibiydi:

pagefile.sys düzenlemesi öncesi disklerin durumu.

Değişiklikten sonra da şu şekilde oldu:

pagefile.sys düzenlemesi sonrası disklerin durumu.

Bu değişiklikten sonra Operations Manager konsolunda yaşadığımız birçok anlamsız yavaşlamalar da sona erdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s