System Center Operations Manager 2007 R2 – Linux Sunuculara Ajan Kurulması

Başlangıç: System Center Operations Manager 2007 R2 Güncellemeleri

Microsoft, System Center Operations Manager 2007 R2 için Red Hat Enterprise Linux (4, 5 ve 6 sürümleri) ve SUSE Linux Enterprise Server (9, 10 ve 11 sürümleri) işletim sistemlerine destek veriyor. Linux sistemlerinizi izlemeye başlamadan önce benim naçizane tavsiyem Cumulative Update 5 ve platformlar arası yönetim paketlerinizde güncelleme yapmanız. Güncellemeler ile Linux işletim sistemleri tarafında aşağıdaki özellikler geliyor:

  • Logical Volume Manager (LVM) yapısındaki disklerin performansı izlenebiliyor,
  • Red Hat 6 sürümü destekleniyor,
  • Platformlar arası Audit Collection yönetim paketlerinin kurulabilmesi sağlanıyor.

İlâve olarak Linux tarafında yaşanan bazı bug’lar da düzeltiliyor.

Güncellemeleri yaptıktan sonra Linux sunuculara ajan kurulumu için gerekli adımlara başlayabiliriz.

Platformlar Arası Ajan Kurulumu

Platformlar arası ajan kurulumu için gerekli adımları bir örnek üzerinden konuşalım. Yapımızın aşağıdaki gibi olduğunu varsayalım:

  • SCOMRMS.ornek.com – 192.168.1.50 : SCOM Kök Yönetim Sunucusu
  • SCOMMS01.ornek.com – 192.168.1.51: SCOM Yönetim Sunucusu
  • LNXSRV1  – 192.168.5.10 : Keşfedilecek ve ajan kurulacak Linux sunucusu. Root için kullanıcı adı root, şifresi de !t00r! (burada tabii ki root kullanıcısının sisteme giriş hakkının olduğunu varsayıyoruz)

İlk önce DNS tarafında LNXSRV1 için Forward ve Reverse Lookup Zone’larda A ve PTR kayıtlarımızı oluşturalım (Windows DNS kullanıyorsak, A kaydı oluştururken “Create associated pointer (PTR) record” kutucuğunu işaretlersek otomatik olarak Reverse Lookup Zone’da PTR kaydı oluşturulur.)

Hosts dosyalarının güncellenmesi

Platformlar arası ajan kurulumu için keşif (discovery) başlatmadan önce hosts dosyalarında gerekli kayıtları eklememiz gerekiyor. SCOMRMS ve SCOMMS01 sunucularında hosts dosyasına aşağıdaki kayıtları ekliyoruz (Windows Server 2008/2008 R2 kullanıyorsanız, yönetici hakları ile bir komut penceresi açıp notepad %windir%system32driversetchosts komutu ile hosts dosyasını açabilirsiniz):

192.168.5.10         lnxsrv1
192.168.5.10         lnxsrv1.ornek.com

(Bu tanımları hem kök yönetim sunucusu hem de yönetim sunucusunda/sunucularında (gerekiyorsa da ağ geçidi (gateway) sunucularda) bu kayıtları oluşturmamız önemli. Aksi takdirde keşif işlemi tamamlansa bile kurulum başarısız olacaktır.)

Aynı şekilde LNXSRV1 tarafında da hosts (/etc/hosts) altında aşağıdaki kayıtları oluşturmamız gerekiyor:

192.168.1.50         SCOMRMS
192.168.1.50         SCOMRMS.ornek.com
192.168.1.51         SCOMMS01
192.168.1.51         SCOMMS01.ornek.com

Dikkat ederseniz hem NETBIOS hem de FQDN için tanımlamaları yapıyoruz. Tanımları yaptıktan sonra mutlaka ping ile nem NETBIOS hem de FQDN ile bağlanabilirlikleri kontrol ediyoruz.

Keşif ve Kurulum İçin Port Kontrolü

Hosts dosyasında gerekli kayıtları oluşturduktan sonra Lınux sunucumuza bağlantımızı kontrol ediyoruz. SCOMRMS ve SCOMMS01 sunuculardan telnet ile (Telnet istemcisi kurulu değilse Server Manager -> Features -> Add Features adımından Telnet Client’ı kurabiliriz) Linux sunucuda 22 ve 1270 no’lu port’ların açık olduğunu kontrol ediyoruz. 22 no’lu port SSH, 1270 no’lu port da System Center Operations Manager ajanı tarafından kullanılıyor.

telnet 192.168.5.10 22
telnet 192.168.5.10 1270

Eğer Linux sunucumuzda bu portlar açık değilse, Linux sunucuda root hakları ile aşağıdaki komutları kullanarak bu portları açabiliriz:

iptables -A INPUT -p tcp --dport 22 -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p tcp --dport 1270 -j ACCEPT

Linux Sunucunun Keşfi ve Kurulumun Yapılması

Bu işlemler bittikten sonra System Center Operations Manager 2007 R2 konsolumuzu açıp Administration altında Device Management’a sağ tıklayıp Discovery Wizard’ı seçiyoruz ve Unix/Linux Computers seçerek devam ediyoruz. Açılan pencerede altta bulunan “Enable SSH based discovery” seçeneğini işaretliyoruz ve üstte bulunan “Add” düğmesine basarak Linux sunucumuzun IP’sini ve bağlantıda kullanılarak root kullanıcı adı ve şifre bilgilerini giriyoruz:

Linux ajan kurulumu için IP adres, root hesabı ve SSH ile ilgili tanımlamaları yapıyoruz.

OK tuşuna basarak girdiğimiz bilgileri onaylayıp penceremizi kapatıyoruz ve Discover tuşuna basarak keşif işlemini başlatıyoruz. Sihirbaz keşif işlemini tamamladığında açılan ekranda “Discover and install agent” ile sunucumuza ajan kurulumunu tamamlıyoruz.

RunAs Hesaplarının Tanımlanması

Bu ana kadar yaptığımız tüm işlemler Linux sunucunun keşfedilmesi ve ajanın kurulmasını sağlamak içindi. Ancak bu işlemler bize Linux sunucuyu izleme imkanı vermeyecek. Sunucuyu izlemek için, LNXSRV1 sunucuya özel RunAs hesabı tanımlamamız ve bu hesabı LNXSRV1 ile ilişkilendirmemiz gerekiyor.

RunAs hesabını tanımlamak için System Center Operations Manager 2007 R2 konsolunda Administration altında RunAs Configuration üzerine sağ tıklayarak Create RunAs Account seçerek sihirbazı başlatıyoruz. RunAs hesabını tanımlarken  “RunAs Account Type” kısmında “Basic Authentication” seçmemiz gerekiyor:

Authentication ile ilgili hesap tanımlamalarını yapıyoruz.

Display Name ve Description kısımlarına da hesap ile ilgili detay bilgileri girip, sonraki adımda da hesabı tanımlıyoruz:

RunAs hesap bilgilerini giriyoruz.

Konsolda “Type: Basic Authentication” altında yeni oluşturduğumuz hesabı göreceğiz. Hesabın üstüne çift tıklayıp açılan pencerede “Distribution” sekmesi altında “Add” düğmesine basarak SCOMRMS ve SCOMMS01 sunucularını ekliyoruz, sonrasında OK ile onaylayarak pencereyi kapatıyoruz.

"More secure" ile hesap bilgilerinin gönderileceği sunucuları seçiyoruz.

RunAs Hesap ve RunAs Profillerinin İlişkilendirilmesi

Tanımlamamızı yaptıktan sonra konsolda Administration -> RunAs Configuration altında Profiles kısmına geliyoruz ve hem Unix Action Account hem de Unix Privileged Account altında aşağıdaki şekilde tanımlama yapıyoruz:

  • RunAs Account: Yukarıda tanımlamış olduğumuz root hesabını seçiyoruz,
  • “This RunAs Account will be used to manage the following objects:” altından “A selected class, group, or object” seçeneğini işaretleyerek “Select” kısmından “Object”i seçiyoruz ve açılan pencerede “LNXSRV1” olarak arama yapıyor ve sunucuyu seçiyoruz,
  • Sonrasında “OK” ve “Save” ile değişiklikleri kaydediyoruz.

Sunucuların İzlenmesi

Artık Linux sunucularımız System Center Operations Manager 2007 R2 üzerinden izlenebiliyor durumdadır. Ancak Linux sunucular için kullanılan keşif ve ajanların yönetim sunucusuna bilgi gönderme süreleri Windows sunuculara göre daha uzundur: bu değer yönetim paketlerinde “Interval” olarak belirlenir ve Linux sunucular için bu değer 300 saniye, yani 5 dakikadır. Bu sebeple Linux sunucuları sistemde izlenebiliyor durumda görmemiz yaklaşık 5 dakikayı bulabilecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s