System Center Operations Manager 2012 Geçişi – Bölüm 4: Kurulum

Buraya kadar konuştuklarımızı toparlayarak, göç sırasında dikkat edeceğimiz 10 konuyu bir kez daha gözden geçirelim:

  1. Operations Manager’ın sahibini belirleyin: Operations Manager’ın yöneticisini belirleyin. Yatıp kalkıp Operations Manager ile yaşayacak bir BT çalışanı belirleyin. Eğer Operations Manager kurulumunda bir sahip belirlemezseniz ve dağıtık bir yapıda izleme yapmayı plânlıyorsanız, Operations Manager ile vakit kaybetmeyin. Nasıl olsa kurulumdan 1 sene sonra sisteminiz artık bir köşeye atılmış ve yarım-yamalak çalışıyor durumda olacaktır. Paranızı sokağa atmayın.
  2. Mimarîde sunucuları ayırın: Eğer altyapıda çok güçlü bir depolama alan ağınız (SAN – Storage Area Network) yoksa, veritabanlarını olabildiğince birbirinden ayırın; Operations Manager veritabanı, raporlama sunucusu, veri ambarı (data warehouse) gibi rolleri olabildiğince ayrı sunuculara taşıyın.
  3. Gelecek için tasarlayın: Gelecek için tasarlayın. Firmanın durumu 2-3 sene sonra ne olacak? Nasıl bir gelişim bekleniyor? Uzak ofislerdeki BT Yönetimi ile ilgili yönetim kararlarında değişiklik olabilir mi? Bu tarzda soruları mutlaka cevaplandırıp tasarımı gelecekteki firma için yapın, bugünkü firma için değil.
  4. Güncellemeleri uygulayın: Operations Manager ve Operations Manager’ın kurulu olduğu yönetim sunucularını, yönetim paketlerini ve ajanları güncel tutun. Operations Manager kurulumunuz mutlaka en son çıkan güncellemelere çok yakın seviyede olsun.
  5. Dinamik gruplar kullanın: Yönetim için “Explicit members” seçeneği yerine dinamik gruplar kullanın. Bu Operations Manager yönetiminde size ciddi zaman kazandıracaktır.
  6. Test edin: Ayrı yönetim grupları oluşturun. Bir yönetim grubunu test için ayırın ve testlerinizde başarılı olan değişiklikleri canlı ortama aktarın.
  7. Standartlar oluşturun ve dökümante edin: Override, özelleştirilmiş (custom) yönetim paketleri ve firma bilgisi (company knowledge) düzenlenmesi konularında standartlarınız olsun. Standartlarınızın dışına çıkmayın. Eğer ihtiyaçlar sebebiyle standartlarınızın dışına çıkmanız gerekirse ihtiyaçlarınızı gözeten yeni standartlar oluşturun. Override ve özelleştirilmiş yönetim paketlerinde yaptığınız tüm değişiklikleri versiyon bazında dökümante edin. Mümkünse tüm dökümantasyon işlemleri bir editörün elinden geçtikten sonra canlı sisteme aktarılsın.
  8. Bildirimleri (notifications) az tutun: Kritik konularda bildirim alın aksi takdirde bildirimler içinde boğulursunuz. Örneğin disk doluluğu ile ilgili bildirim alın ancak terminal sunucularda hafızanın kullanım oranı ile ilgili anlık bildirimleri – eğer bu bilgiye çok ihtiyacınız yoksa – kapatın.
  9. İnsanları kazanın: Sistem yöneticilerine Operations Manager ile neler yapabileceklerini, sistemlerini nasıl daha rahat yönetebileceklerini gösterin. Yönetime de Operations Manager’dan nasıl rahat rapor alınabileceğini ve BT altyapılarını nasıl daha rahat izleyebileceklerini gösterin.
  10. Yönetim paketlerini yavaş yavaş kurun: Bir anda bütün yönetim paketlerini sisteminize almayın. Yönetim paketi kurulumları ile ilgili firma ihtiyaçlarına göre fazlar oluşturun ve bir faz yönetim paketinin kurulması, yapılandırması, dökümante edilmesi bittikten sonra yeni fazı devreye alın. Aksi takdirde herşeyi izlemeye çalışırken hiçbir şeyi izleyemez durumda olursunuz.

Yazı serimizde gördüğümüz gibi Operations Manager kurulumu ve göçü çok dikkatli plânlanması ve uygulanması gereken bir süreç. Uzun vadede aslında Operations Manager’ın kurulumu ve yaygınlaştırılması tüm tablonun çok küçük bir kısmı. Esas zaman ve çaba gerektiren kısmı Operations Manager’ın ayarlanması, özelleştirilmesi ve uyarıların (alert) çözülmesidir. Operations Manager’ı ne kadar firmanız için özelleştirilirseniz sistemden toplamda o kadar fayda sağlarsınız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s