SCOM 2007 R2: Error 25205.Failed to uninstall SDK MOF. Error Code: -2147217406 (IDispatch error #3586) Hatasının Giderilmesi

SCOM 2007 R2 ajanını kurarken konsolda Operations Manager’ın karşı sunucu üzerinde kodu 80041002, açıklaması “Idispatch Error #3586” ve tanımı da “The Operations Manager Server couldnot execute WMI Query “(null)” on computer  <Bilgisayar_Adı>” olan bir hata mesajı aldığımızda aslında sorun Operations Manager ya da ajan ile ilgili değildir.

Ajan kurulumunda alınan hata.

Bu hatayı aldığımızda, kurulum yapmaya çalıştığımız sunucunun Application olay günlüğünde de aşağıdaki şekilde bir hata almış oluruz:

Ajan kurulamayan sunucuda Application olay günlüğü.

Hata mesajlarını gözden geçirdiğimizde Operations Manager’dan aldığımız hata mesajı WMI ile ilgili bir soruna işaret ederken, hata aldığımız sunucudaki mesaj ise ne yazık ki hiçbir şekilde bizi yönlendiremiyor.  İlk başta servislere bakıyoruz ve başlangış durumu (startup type) otomatik olan ancak durmuş durumda olan bir servis olup olmadığını kontrol ediyoruz. Bu kontrolde de birşey bulamadığımız için, sorunu WMI tarafında arayarak başlayacağız; zira elimizde başka bir done şimdilik yok.

Ajan kurulumunda hata aldığımız sunucuya bağlanarak Start -> Run diyerek wbemtest komutunu çalıştırıyoruz. Namespace (ad alanı) altında rootcimv2 yazdığını görüyoruz ve Connect ile WMI ad alanına bağlanmaya çalışıyoruz. Ancak Connect tuşuna basar basmaz aşağıdaki hatayı alıyoruz:

wbemtest.exe çalıştırıldıktan sonra alınan hata.

Bu hata bizim WMI ile ilgili olarak elimizde olan hata mesajını doğruluyor. Ajan kurmaya çalıştığımız sunucu üzerinde WMI çalışmadığı için ajanın msi kurulum dosyasının da kurulmasında hata alıyoruz. İlk yapmamız gereken de WMI’ı ayağa kaldırmak. Bunun için yönetici haklarına sahip bir komut satırı açıyoruz ve winmgmt /verifyrepository komutunu çalıştırıyoruz. Bu komutun çıktısı bizim WMI havuzumuzun (repository) tutarlı (consistent) durumda olup olmadığını gösterecek. Aşağıda gördüğümüz – aslında beklediğimiz – gibi WMI havuzumuz tutarsız (inconsistent) durumda. Havuzumuzu tutarlı duruma getirmek için de winmgmt /salvagerepository komutumuzu çalıştırıyoruz. Komutumuz WMI ad alanını başarılı bir şekilde kurtardığını söylüyor. Ardından bir kez daha winmgmt /verifyrepository komutu ile herşeyin normale dönüp dönmediğini kontrol ediyoruz:

wbemtest verifyrepository ve salvagerepository ile WMI repository'nin tutarlı (consistent) hale getirilmesi.

WMI ad alanının tutarlı yapıya döndüğünü gördükten sonra Operations Manager konsoluna dönerek bir kez daha ajanımızı uzaktan kurmaya çalıştığımızda ajanı başarılı bir şekilde kurabiliyoruz:

Ajan kurulumu başarılı.

Ajanı kurduğumuz sunucuda 1022, 1023, 1036 numaralı olay günlüğü kayıtları bize Operations Manager 2007 R2 ajanımızın başarılı bir şekilde kurulduğunu,  11707 ve 11728 olay günlüğü kayıtları da ajanın başarılı bir şekilde yapılandırıldığını gösterir. Bundan sonra ajan kurduğumuz sunucu Operations Manager konsolumuza gelecek ve bu sunucuyu diğer sunucular gibi izleyebileceğiz.

Yazımızdaki örneğimizi Windows Server 2008 R2 bir Remote Desktop (Terminal Server) sunucu üzerinde verdik. Eğer sizin sunucunuz Windows Server 2008 ya da Windows Server 2008 R2 değilse, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 işletim sistemleri için Microsoft’un WMI Tanımlama Aracını (WMI Diagnosis Utility) indirip çalıştırarak WMI ile ilgili sorunlarınızı belirleyebilirsiniz.

WMI sorunlarının aslında çok temel sorunlar olup bazı durumlarda tamir edilemeyeceğini ve bu sorunlarının sunucuyu yeniden kurmaya kadar gidebileceğini de aklımızdan çıkartmamamız gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s