SCOM 2007 R2 & SCOM 2012: Dağıtımlı Uygulama Bileşeni İzlenemez Durumda Olduğunda Uygulamanın Sağlık Durumu Değişmiyor

Bildiğimiz gibi System Center Operations Manager sistemleri bir ajan yardımı ile izler. Operations Manager’ın yaptığı en temel işlerden birisi de ajanların kendilerinin sağlık durumlarını izlemektir. Bunu da ajanlardan aldığı kalp atışı (heartbeat) ile yapar: varsayılan ayarlar ile her ajan 60 saniyede 1 defa kendi yönetim sunucusuna ya da kendisinin bağlı olduğu yönetim sunucusuna ulaşamazsa kök yönetim sunucusuna bir mesaj gönderir. Bu mesaj alındığında yönetim sunucusu ajanı “ulaşılabilir” durumda kabul eder. Eğer bu mesaj 3 kere art arda alınamazsa, bu durumda yönetim sunucusu ajanı – ve dolayısıyla ajanın çalıştığı sunucuyu – “ulaşılamaz” duruma getirir. Ulaşılamaz durumdaki bir sunucu da, ajandan bilgi alınamadığı için mantıken izlenemez durumda olacaktır. Operations Manager sunucu izlenemez durumda olduğunda bir uyarı oluşturur ve eğer gerekli yapılandırma yapılırsa ilgili sistem yöneticisine bir uyarı gönderir.

Ancak eğer konu dağıtımlı uygulama ise bu uyarı “Alerts” altında yer alır ancak dağıtımlı uygulamaya görsel olarak yansımaz. Örneğin aşağıdaki dağıtımlı uygulamada TERMSRV1 isimli terminal sunucuya ulaşılamamasına (sunucu izlenemez durumda olmasına) rağmen, dağıtımlı uygulama sağlıklı olarak gözüküyor:

Dağıtımlı uygulama bileşeni izlenemiyor durumda.

Bu durumun önüne geçebilmek için yapmamız gereken dağıtımlı uygulamanın her bir bileşeni için izleme olmama durumunun hata olarak görüntülenmesini sağlamak olacaktır. Öncelikle SCOM konsolundan dağıtık uygulamamızı açalım, bileşenlerden birisini seçelim ve sağ alt köşede “Health Roll-up” altında “Configure Health Rollup”a tıklayalım:

Dağıtımlı uygulama bileşeninin sağlık durumunun düzenlenmesi.

Açılan pencerede varsayılan değerin üzerine yazacağız (override). Üzerine yazacağımız değişken “Monitoring unavailable” değeri ve istediğimiz değer de izlenememe durumunun hata (error) olarak gösterilmesi. Bunu sağlamak için Override Value altından “Monitoring unavailable as error” seçeneğini seçiyoruz ve OK ile değişikliği kaydedip çıkıyoruz.

İzleyicinin üzerine yazıyoruz.

Bu düzenlemeyi yaptıktan sonra eğer SCOM bir sunucuyu izleyemez duruma gelirse, dağıtımlı uygulamanın sağlık durumunu da kritik duruma getirecektir:

Dağıtımlı uygulama bileşeni izlenemediğinde dağıtımlı uygulamanın sağlık durumu Kritik'e geçiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s