SCCM 2012 Site Tipleri

Eğer System Center Configuration Manager 2012 kurulumunu yeni yapıyorsak ya da mevcut bir Configuration Manager 2007 yapısından 2012 yapısına geçmeyi plânlıyorsk, altyapımızı sağlıklı kurabilmemiz için site tiplerini bilmemiz gerekir. Configuration Manager 2012’de 2007 sürümünde olduğu gibi 3 adet site tipi vardır:

 • Central Administration Site (Merkezî Yönetim Sitesi)
 • Primary Site (Birincil Site)
 • Secondary Site (İkincil Site)

Kuracağımız her sitede yönetim ile ilgili operasyonları yürütebilmek için site rollerini kurmamız ve yapılandırmamız gerekir. Bu noktada site rollerini ve bu site rollerinin hangi sitede kurulabileceğini, bir sitede birden çok kere (multiple instance) kurulup kurulamayacağını da bilmemiz gerekir. Örneğin, eğer birden çok birincil site kuracaksak, site rollerini gözden geçirip bu rolleri değişik siteler üzerinde kurup yapılandırmayı da düşünmemiz faydalı olacaktır; belki yapımızda birden çok birincil site kurmamıza gerek kalmayacaktır. Ya da Endpoint Protection gibi bazı site rollerinin Configuration Manager hiyerarşisinde sadece bir yerde kurulması zorunlu iken Uygulama Kataloğu Çevrimiçi Servis Noktası (Application Catalog Web Service Point) rolü ise çevrimiçi servis verilecek tüm sitelerde kurulmalıdır. Ya da Yönetim Noktası ve Dağıtım Noktası gibi bazı sistem rollerinin de bir site dahilinde birden çok (multiple instance) olarak yüklenmesi desteklenmektedir.

Central Administration Site

Central Administration Site, Configuration Manager veritabanı replikasyonunu kullanarak yapıdaki siteler arası veri replikasyonunu (data replication) düzenler ve ilâve olarak, istemci ajanlarının (yönetim araçları bakış açısından bakıldığında, sunucular da, masaüstü bilgisayarlar da, dizüstü bilgisayarlar da aslında birer istemci (client) konumundadırlar) yapılandırılması, istemcilerin keşfedilmesi ve hiyerarşi kapsamında yürütülen diğer operasyonların yönetilmesini sağlar. Central Administration Site’ın tüm Configuration Manager hiyerarşisinin yönetim ve raporlama noktası olarak düşünülmesi ve kullanılması gerekir.

Bu özellikler ile her ne kadar Configuration Manager 2007 ile benzerlik gösterse de, Configuration Manager 2012’nin Central Administration Site’ının 2007 sürümündeki siteden farkları şunlardır:

 • 2012 Central Administration Site SQL Server kurulumu gerektirir (SQL Server Express kullanılamaz),
 • 2012 Central Administration Site istemci verisini işlemez,
 • 2012 Central Administration Site istemci atanmasını (client assignment) kabul etmez,
 • 2012 Central Administration Site istemci bütün site sistemi rollerini üzerinde barındırmayı desteklemez,
 • 2012 Central Administration Site veritabanı replikasyonuna katılır.

Central Administration Site’ınde tüm Configuration Manager hiyerarşisi kapsamında yapılacak izlemeler için uygun olacak rollerin – Raporlama Servis Noktası gibi – yer alması daha uygun olacaktır. Aynı zamanda tüm hiyerarşide kullanılacak servisler de – örneğin Endpoint Protection gibi –Central Administration Site’a eklenebilir. Yazılım Güncelleme Noktası gibi bazı rollerin Central Administration Site üzerine yüklenmesi zorunlu olmasına ilâve olarak Primary ve Seconday Site’lara da yüklenmesi daha doğru olacaktır: böyle bir senaryoda, Central Administration Site diğer sitelerin güncellemeleri senkronize edebileceği bir yer olarak çalışacaktır.

Primary Site

Primary Site, bağlantı hızı yüksek sitelerdeki istemcileri yönetir. Configuration Manager 2012’nin Primary Site’ının 2007 sürümündeki Primary Site’tan farkları şunlardır:

 • 2012 Primary Site SQL Server kurulumu gerektirir (SQL Server Express kullanılamaz),
 • Her eklenen Primary Site daha fazla sayıda istemci yönetilmesine imkân verir,
 • Bir Primary Site, diğer bir Primary Site’ın altına eklenemez,
 • Primary Site’lar veritabanı replikasyonuna katılır.

Primary Site’larda Yönetim Noktası, Yazılım Güncelleme noktası gibi istemcilerin iletişimi için gerekli rollerin kurulması zorunludur. Primary Site kurulurken istemcilerin bulunduğu konumlar, ağ topolojisi, bağlantı hızları çok iyi değerlendirilmeli ve Primary Site kurulumu için en uygun yer(ler) belirlenmelidir.

Secondary Site

Düşük bağlantı hızına sahip uzak bölgelerde bulunan istemcilere içerik aktarılmasını sağlar. Configuration Manager 2012’nin Secondary Site’ın 2007 sürümündeki Secondary Site’tan farkları şunlardır:

 • SQL Server Express ya da SQL Server kulanılabilir. Eğer SQL Server ya da SQL Server Express kurulumu yapılmadıysa, site kurulumu sırasında otomatik olarak yapılır,
 • Site kurulduğunda Yönetim Noktası (Management Point) ve Dağıtım Noktası (Distribution Point) rolleri otomatik olarak yüklenir,
 • Secondary Site’lar doğrudan Primary Site’ların altında yer almak zorundadırlar ancak diğer Secondary Site’lara  içerik göndermek üzere yapılandırılabilirler,
 • Secondary Site’lar veritabanı replikasyonuna katılır.

Secondary Site’lara çok temel ve sınırlı roller eklenebilir. Eğer Secondary Site kurulurlen tek düşünülen bağlantı hızı düşük yerlere içerik dağıtımı ise, Secondary Site kurmak yerine Primary Site için Yazılım Dağıtım Noktası oluşturmak yeterli olacaktır.

Özetle, System Center Configuration Manager yazılım ve işletim sistemi dağıtımları konusunda ağ bağlantılarını yüksek oranda kullandığından, site yapılarını belirleyecek olan temel kriterler firmanızın ağ altyapısı ve sitelerden beklentileriniz olacaktır.

Referanslar:

Reklamlar

SCCM 2012 Site Tipleri” üzerine bir düşünce

 1. Geri bildirim: SCCM 2012 Site Tipleri | Solution for Your Systems

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s