SCCM 2012 Keşif (Discovery) Metotları

SCCM 2012 keşif metotları bize SCCM 2012 kullanarak yapılandıracağımız ve yöneteceğimiz bilgisayar ve kullanıcı kaynaklarını bulmamızı sağlar. Keşif metotları aynı zamanda ağ altyapımızdaki diğer elemeanları da keşfeder. Herhangi bir öğe keşfedildikten sonra bu öğe ile ilgili keşif bilgileri keşif veri kaydı (Discovery Data Record – DDR) oluşturulur ve bu kayıt System Center Configuration Manager 2012 veritabanında saklanır. DDR verisi bu aşamadan sonra site sunucuları arasındakı veritabanı replikasyonu sırasında tüm sitelere dağıtılır: replikasyon, öğenin keşfedildiği ve bilgilerinin işlendiği siteden bağımsız olarak keşif verilerinin hiyerarşideki tüm sitelerde bulunmasını sağlar.

SCCM 2012 ile gelen keşif metotlarını Active Directory Keşif Metotları ve Diğer Keşif Metotları olarak iki ayrı grup altında inceleyebiliriz.

Active Directory Keşif Metotları

System Center Configuration Manager 2012 ile gelen Active Directory keşif metodu Active Directory içinde yer alan site, alt ağ (subnet), bilgisayar ve kullanıcı bilgilerini okur. Active Directory’den keşif yapmak için SCCM kendisine belirttiğimiz Active Directory içindeki yerlere erişim talep eder ve bu erişimi site sunucusu hesabı ile yapar. Siz, kendi tercihleriniz ya da firma politikanız doğrultusunda keşif için bir Windows kullanıcı hesabı kullanabilirsiniz.

Active Directory keşif metotları 4 tanedir:

  • Active Directory Forest Discovery: Active Directory Forest Discovery bize bir Active Directory forest’ta arama yaparak alt ağ ve site bilgilerini keşfetmemizi sağlar. Bu keşifler daha sonra otomatik olarak Configuration Manager 2012 Site Boundary (site sınırı) olarak aktarılır.
  • Active Directory Group Discovery: Bu keşif metodu Active Directory’de bulunan security groups’lar için resource record (kaynak kaydı) oluşturur. Bu metodu kullanarak Active Directory içinde bulunan grupları, grup üyelerini ve grup içine gömülü olan diğer grupları keşfedebiliriz. Bu keşif metodu ile grupların Active Directory içinde bulundukları yerleri ve bu yerlerin içinde ve altında bulunan diğer öğeleri de – kullanıcılar da dahil –  keşfedebiliriz. Group Discovery dağıtım gruplarında da (distribution groups) çalışır ve grupların içindeki kullanıcıların ve bilgisayarların birbirleri ile ilişkilerini de keşfeder. Her ne kadar Group Discovery detaylı bir bilgi getiriyor gibi gözükse de aslında keşfettiği sadece gruplar ile kısıtlıdır, karmaşık sorgular oluşturmak için kullanılamaz ve kesinlikle Active Directory System Discovery ve/veya Active Directory User Discovery yerine kullanılacak bir keşif metodu değildir.
  • Active Directory System Discovery: Bilgisayarları keşfetmek için bu keşif metodunu kullanırız. Bilgisayarları Active Directory kullanarak keşfedebileceğimiz gibi  Network Discovery (Ağ Keşfi) ile de keşfedebiliriz. Active Directory kullanarak keşif yapmak bilgisayarlardaki temel bilgilere ek olarak Active Directory’den alacağımız daha fazla bilgiyi de getirir. Bu bilgiler de SCCM 2012’de karmaşık sorgular yapabilmemize olanak sağlar.
  • Active Directory User Discovery: Adında da açıkça belirttiği üzere bu keşif metodunu Active Directory’deki kullanıcıları keşfetmek için kullanırız. Bu keşif metodu Active Directory’de bulunan detaylı kullanıcı bilgilerini getirir. Bu keşif metodu ile gelen bilgiler kullanılarak karmaşık sorgular oluşturulabilir.

Diğer Keşif Metotları

Active Directory keşif metotlarına ilâve olarak SCCM 2012 ile 2 adet daha keşif metodu gelir:

  • Network Discovery (Ağ Keşfi): Network Discovery ağ altyapımızda bulunan ve diğer keşif metotları ile keşfetmemiz olanaksız olan cihazları keşfetmemizi sağlar. Ancak, bekleyeceğimiz üzere bu keşif metodu Active Directory bilgilerini içermez. Bu keşif metodunu alt ağ (subnet) ve yönlendirici gibi alt yapı elemanlarını keşfetmek için kullanırız.
  • Heartbeat Discovery: Heartbeat Discovery, uzaktan kurulum (push installation) dışında diğer yöntemler ile kurulup yapılandırılan SCCM 2012 ajanlarından gelen bilgiler ile veritabanını güncel tutar. Her ne kadar adında “keşif” olsa ve keşif metotları içinde yer alsa da Heartbeat Discovery, SCCM 2012 ajanı kurulu olmayan istemcileri keşfedemez, kurulu olanlardan da ancak kısıtlı bilgi alabilir. Tahmin edeceğiniz gibi, bu metot tarafından elde edilen bilgiler ile karmaşık sorgular oluşturmak mümkün olmayacaktır. Aslında, Heartbeat Discovery SCCM veritabanı için bir girdi oluşturmaktan çok veritabanının güncel olarak tutulmasını sağlar.

Sonuç

Keşif metotlarına baktığımızda aslında hiçbir keşif metodu tek başına tüm ortamı keşfetmek ve keşfedilen öğeler ile ilgili detaylı bilgiyi toplamak için yeterli değildir. Altyapımızı doğru ve detaylı olarak keşfedilmek ve yapılandırmak için ihtiyacımız olan birden çok metodu bir arada kullanmamız ve bu metotları doğru olarak yapılandırmamız gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s