SCCM 2012 Kurulumu – Bölüm 3: Windows Sunucu Güncelleme Servisleri (Windows Server Update Services – WSUS) Rolü Eklenmesi

SCCM 2012 kurulumuna devam ettiğimiz yazılarımızın bu bölümüne Bağımsız Birincil Site Sunucusu olarak çalışacak sunucumuza Windows Sunucu Güncelleme Servisleri (Windows Server Update Services – WSUS) rolü de ekleyeceğiz. Bir sonraki yazımızda da sunucumuza Yazılım Güncelleme Noktası (Software Update Point) özelliği ekleyerek, Configuration Manager 2012 üzerinden hem işletim sistemi hem de Microsoft Office gibi diğer yazılım güncellemelerinin dağıtılmasını sağlayacağız. Bu kurulum sırasında kurulum rutini Internet’ten WSUS ile ilgili birtakım dosyalar indireceği için sunucunun Internet’e bağlı olması gerekiyor.

WSUS rolü eklemek için çalışmaya başlamadan önce tamamlamamız gereken iki adım var. Bunlardan ilki WSUS tarafından indirilecek güncelleme ve yamaların kaydedileceği dizini hazırlamak, dizini paylaşıma açmak ve erişim yetkilerini de herkesin okuyabileceği (Everyone Read) olarak vermek:

WSUS_Updates Paylasim - Everyone - Read

 

Ben SCCM 2012 sunucumun D diskinde WSUS_Updates isimli bir klasör oluşturdum ve ilgili yetkilendirmeleri yaptım:

WSUS_Updates Paylasim - Paylasim Tamamlandi

İkinci adımda da WSUS tarafından istenen Microsoft Report Viewer 2008 Redistributable kurmamız gerekiyor (ben açıkçası en son sürüm olan Microsoft Report Viewer 2010 SP1 kurdum ve sorunsuz olarak WSUS yönetim konsolunu kullanıyorum.) Eğer bu kurulumu yapmazsak, WSUS kurulumu sırasında aşağıdaki hatayı alırız:

Eğer Report Viewer kurulumu yapmazsak, WSUS kurulumu sırasında aşağıdaki hata alırız.

Bu iki işlemi de yaptıktan sonra sunucumuza WSUS rolü eklemeye başlayabiliz. Server Manager üzerinden sunucumuza Add Roles ile rol ekliyoruz ve sihirbazdan Windows Server Update Services seçiyoruz:

WSUS rolünün eklenmesi

Sihirbaz bizi kurulması gereken diğer bağımlılıklar ile ilgili uyaracak, bunları da seçerek devam ediyoruz:

WSUS rolü için gereken IIS kurulumu.

Bundan sonraki adımların ekran görüntülerini eklemedim; Web Server (IIS) Role Services, Windows Server Update Services ve Confirmation adımlarını herhangi bir değişiklik yapmadan Next ile geçiyoruz. WSUS ile ilgili bazı dosyalar indirilecek:

WSUS kurulumu

Bu adım tamamlandığında WSUS kurulum sihirbazı başlayacak:

WSUS kurulum sihirbazı

“Next” ile kuruluma başlıyoruz. Karşımıza son kullanıcı lisans anlaşması gelecek. Anlaşmayı kabul ederek devam ediyoruz.

WSUS Sihirbazi Lisans Sozlesmesi

Güncellemeleri sunucumuza indirip ağa bağlı makinaları sunucumuz üzerinden güncelleyeceğimiz için güncellemeleri yerel olarak kaydet (Store updates locally) seçeneğini işaretliyoruz ve güncelleme kaynağı olarak Configuration Manager 2012 sunucumuzdaki D:WSUS_Updates klasörünü seçiyoruz:

WSUS Sihirbazi guncellemelerin indirilecegi dizin

Bir sonraki adımda WSUS ile ilgili bilgileri hangi veritabanında tutacağımızı belirliyoruz. İlk seçenek veritabanının WSUS kurulumu yaptığımız SCCM 2012 sunucusu üzerinde Windowsun kendi veritabanı üzerinde tutulmasını,  ikinci seçenek SCCM 2012 sunucusu üzerinde bulunan bir veritabanı üzerinde tutulmasını (sunucumuzda SQL Server kurulumu olmadığı için bu seçenek seçilemez durumda) ve son seçenek de mevcut başka bir uzak sunucu üzerindeki veritabanı üzerinde tutulmasını belirliyor. Biz System Center ürünleri ile ilgili tüm veritabanlarımızı SCDB2012 isimli sunucuda tuttuğumuz için son seçeneği işaretliyoruz ve veritabanı sunucumuzun adını giriyoruz:

WSUS Sihirbazi veritabani baglantisi

Devam ettiğimizde eğer herşey yolunda ise kurulum sihirbazı veritabanı bağlantısını kontrol edecek ve herşeyin yolunda olduğunu söyleyecek:

WSUS Sihirbazi veritabanina basariyla baglandi

Sonraki adımda sihirbaz bizden IIS üzerinde kullanılacak Web Sitesini seçmemizi istiyor. Biz varsayılan web sitesini (Default Web Site) kullanabilir (ki bu tavsiye edilen seçenektir) ya da sihirbazın WSUS için bir web sitesi oluşturmasını sağlayabiliriz. Ben ilk seçenek ile devam edeceğim çünkü ikinci seçenek hem web sitesine bağlanmak için ayrı bir port kullanımını gerektirecek, hem de ek olarak başka yapılandırmaların da yapılmasını gerektirecek. İlk seçenekte ise sadece WSUS yönetim konsolunda sunucu adı olarak kurulum yaptığımız sunucunun adı (SCCM2012) ve port (80) girerek yapılandırmayı tamamlamış olacağız.

WSUS Web sitesinin belirlenmesi

Bundan sonraki adım tüm yaptığımız seçenekleri ve yapılandırma bilgilerini bir özet olarak karşımıza getirecek. Kendi kurulumumuz doğrultusunda bu adımdaki bilgileri kontrol ediyoruz ve eğer herşey doğru ise devam ediyoruz (ben bu adımın ekran görüntüsünü almadım.) Devam ettiğimizde WSUS kurulumu başlayacak:

Tercihlerimiz doğrultusunda WSUS Kurulumu yapılıyor.

Kısa bir süre sonra WSUS kurulumu tamamlanacak:

WSUS kurulumu başarıyla tamamlandı.

Ancak WSUS ile ilgili daha fazla yapılandırmaya ihtiyaç olduğundan, “Finish” ile sihirbazı bitirmeye çalıştığımızda WSUS yapılandırma sihirbazı başlayacak. “Cancel” ile bu sihirbazı sonlandırıyoruz, çünkü esas yapılandırmayı Yazılım Güncelleme Noktası kurulumu sırasında yapacağız:

WSUS Configuration Wizard - Cancel ile kapatiyoruz.

“Cancel” dedikten sonra WSUS rolü ekleme işlemimiz sona erecek:

WSUS rolu ekleme tamamlandi

İstemcilerin WSUS üzerinden güncellemeleri alabilmesi için başka herhangi bir yapılandırma yapmamıza – SCCM ya da Etki Alanında – gerek yoktur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s