SCCM 2012 Yapılandırması – Bölüm 2: Site Sınırlarının (Site Boundary) Belirlenmesi

SCCM 2012’de site sınırları belirlemek için Administration -> Overview -> Hierarchy Configuration altına gelerek site sınırı tanımlamadan önce zaten “Default-First-Site-Name” isimli bir sınır tanımlanmış olduğunu görüyoruz:

Active Directory forest'imiz varsayılan olarak eklenmiş durumda.

Aslında bu sınırı tanımlamayı biz seçtik. Hatırlarsanız Keşif Metotlarının Düzenlenmesi ile ilgili yazımızda Active Directory Forest Discovery özelliklerinde “Automatically create Active Directory site boundaries when they are discovered” seçeneğini işaretleyerek forest keşfi sırasında bulunan Active Directory sitelerinin otomatik olarak site sınırı olarak eklenmesini sağlamıştık. Buradaki Default-First-Site-Name de bu keşif sırasında bulunan Active Directory sitesi.

Şimdi mevcut olarak keşfedilen Active Directory site sınırına ek olarak bir IP alt ağı sınırı ekleyeceğiz. Bunun için Boundaries” öğesine sağ tıklayarak “Create Boundary” seçiyoruz:

Yeni site sınırı ekliyoruz.

Açılan pencerede “General” sekmesinde “Description” altında site sınırımıza bir isim veriyoruz, IP alt ağ tanımlayacağımız için “Type” kısmından “IP Subnet” seçiyoruz ve “Network” altından ağ bilgilerini ve “Subnet mask” altından alt ağ maskesini giriyoruz ve “Subnet ID” ile alt ağımızın tanıtıcısını giriyoruz:

Sınır olarak bir subnet ekliyoruz.

Eğer biz kendimiz bir Active Directory sitesini sınır olarak tanımlamak istersek, “Type” kısmında “Active Directory Site” seçip “Browse” ile istediğimiz Active Directory sitesini seçebiliriz:

Eğer bir Active Directory site tanımlamak istersek bu şekilde tanımlama yapabiliriz.

Sınır Grubu Ekleme

Her ne kadar Active Directory Forest Discovery ile etki alanımız bir sınır olarak keşfedilmiş olsa da, daha önceki yazımızda belirttiğimiz gibi bu sınır bir sınır grubu içinde tanımlanmadığı sürece kullanılabilir durumda olmayacak.

Site sınır grubu eklemek için Administration -> Overview -> Hierarchy Configuration altında “Boundary Groups” üzerine sağ tıklayarak “Create Boundary Group” seçiyoruz:

Yeni bir site sınır grubu ekliyoruz.

Açılan pencerede “Name” ve “Description” alanlarını dolduruyoruz (isim ve tanım alanlarına önem vermemiz ve detaylı bir şekilde bu alanları doldurmamız ileride bize birçok yerde çok kolaylık sağlayacaktır):

Eklediğimiz sınır grubu ile ilgili tanımlamalarımızı yapıyoruz.

“Add” tuşuna basarak sınır grubuna eklemek istediğimiz sınırları seçiyoruz. Mevcut durumda bir Active Directory sitemiz bir de az önce tanımladığımız 10.10.10.0/255.255.255.0 alt ağımız var. İkisini de işaretleyerek seçiyoruz ve “OK” ile onaylıyoruz:

Sınır grubu içinde yer alacak site sınırlarını seçiyoruz.

Sonrasında “References” sekmesine geliyoruz. Öncelikle bu sınır grubunu site atama için kullanmak için “Use this boundary group for site assignment” seçiyoruz ve hangi siteye atanacağını belirliyoruz:

Sınır grubunu site ataması için tanımlıyoruz.

Sonrasında alt kısımdan site sistem sunucularını seçmek için “Add” tuşuna basıyoruz. Karşımıza tüm site sistemleri gelecek. Burada SCCM2012 sunucumuzu seçiyoruz, çünkü bizim yapımızda veritabanı sunucusu (SCDB2012) üzerinde herhangi bir rol – içerik dağıtımı gibi – yok ve biz de veritabanı sunucusunun başka bir rol almasını da istemiyoruz:

Sınır grubunda kullanılacak site sistemlerini seçiyoruz.

“OK” ile onayladıktan sonra “References” sekmesi aşağıdaki gibi görünüyor:

Site sistemi atamasını tamamladık.

Değişikliklerimizi “Apply” ve “OK” ile uyguluyoruz. Artık sınır grubumuz tanımlandı ve SCCM konsolumuzda aşağıdaki gibi görünüyor:

Sınır grubu tanımlaması tamamlandıktan sonra SCCM konsolumuz bu şekilde gözüküyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s