SCCM 2012 Kurulumu – Bölüm 5: Uygulama Katalog (Application Catalog) Web Servis ve Web Sitesi Rollerinin Eklenmesi

Uygulama Kataloğu, Bulut Bilgi İşlem’de belirtilen “self-servis Bilgi İşlem” kapsamında SCCM 2012 tarafından sağlanan çok önemli bir kavram. SCCM 2012 ile birlikte artık kullanıcıların bir uygulama kurulması için Bilgi İşlem çalışanlarından birisinin bilgisayarlarına ulaşarak kurulum yapmasını beklemeleri devri tarih oluyor: artık Bilgi İşlem Departmanı tarafından kullanıma sunulan uygulamalar kullanıcılar tarafından bir uygulama kataloğu üzerinden görülebiliyor ve kullanıcı kurulmasını istediği uygulamayı uygulama kataloğundan seçerek Bilgi İşlem Departmanına kurulum isteği gönderiyor ve isteğin onaylanması ile uygulama kurulumunun otomatik olarak sağlanıyor. Bu yazımızda SCCM sunucumuza Uygulama Kataloğu Web Sitesi rolü ekleyerek bu olanakları altyapımıza kazandırıyor olacağız.

SCCM 2012 kurulumu kapsamında sunucumuza rol eklemek için her zamanki gibi Administration -> Overview -> Site Configuration altında “Servers and Site System Roles” üzerine geliyoruz ve sağ tarafta rolleri yükleyeceğimiz sunucunun (bizim örneğimizde SCCM2012.contoso.com sunucusunun) üzerine sağ tıklayarak “Add Site System Roles” seçiyoruz:

Altyapımıza yeni bir site sistem rolü ekliyoruz.

Site rol ekleme sihirbazı başlayacak. Biz sihirbaz ile gelen ayarlara dokunmadan devam ediyoruz:

Yeni site sistem rolü ekleme sihirbazı başladı.
Sistem rollerini seçeceğimiz adımda “Application Catalog Web Service Point” ve “Application Catalog Website Point” rollerini işaretleyerek devam ediyoruz (Uygulama Kataloğu Web Servis Noktası (Web Service Point) yazılım kataloğunda kullanıma sunulan uygulamaları Uygulama kataloğuna iletir. Uygulama Kataloğu Web Site Noktası da bu sunulan uygulamaları kullanıcıların arayıp kendi bilgisayarlarına kurma isteklerini gönderecekleri bir site halinde yayınlar.)

Servis olarak Uygulama Katalogu Web Servis ve Web Sitesi Noktasını seçiyoruz.

Uygulama Kataloğu Web sitelerinin Web Servis noktaları ile HTTP ya da HTTPS üzerinden haberleşmesi ile ilgili tercihimizi bu adımda belirtiyoruz. Ben HTTP olarak tercihimi yaptım. (Hatırlarsanız SCCM 2012 sunucumuzun kurulumu sırasında her site rolü için HTTP ya da HTTPS iletişimi seçmek istediğimizi belirtmiştik, bu adımda da SCCM bize bu seçeneği sunuyor. Eğer sadece HTTPS seçeneğini işaretlemiş olsaydık, bu adımda HTTP seçilemez durumda olacaktı.)

Web Servis Noktası için IIS ayarlarını yapıyoruz.

Bir sonraki adımımızda Uygulama Kataloğu Web Sitesi rolünü yapılandırıyoruz. “Site system server” kısmında Web Sitesi rolünü kuracağımız sunucuyu seçiyoruz ve alt kısımda da yerel ağda (intranet) bulunan istemcilerin Web Sitesi sunucusuna erişmek için kullanacakları NETBIOS adını ve bu erişimi HTTP mi HTTPS üzerinden mi yapacaklarını belirliyoruz:

Web Servis Noktası için site sunucu tanımlarını yapıyoruz.

Uygulama Kataloğu Web Sitesinde kullanılacak firma ismi ve rengi de bu adımda seçiyoruz. Ben renk seçiminin Web Sitesi görüntüsünü ne şekilde etkileyeceğini daha iyi ifade edebilmek için Kırmızı seçtim. En altta bulunan “More colors…” ile gösterilenler haricinde daha detaylı renk seçimi yapabilirsiniz (Uygulama Kataloğuna eriştiğimizde buradaki renk seçimimizin Uygulama Kataloğunun görünümündeki baskın renk olacağını göreceğiz.)

Web Sitesi Noktamızı şirket adı ve gösterilecek renkler ile özelleştiriyoruz.

Uygulama Kataloğu Web Servis ve Web Sitesi Noktalarını tanımlamak için tüm tercihlerimizi yaptık. Bunları bir özet halinde görüyoruz:

Sihirbazda yaptığımız seçimlerin özeti.

“Next” ile devam ederek kurulumu tamamlıyoruz. Sihirbazın son adımında SCCM bize kurulumun başarılı olduğunu belirtiyor:

Site sistem rolleri başarıyla kuruldu.

Artık kullanıma sunacağımız yazılımlara kullanıcılar web sitesi üzerinden ulaşabilecekler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s