SCCM 2012 Yapılandırması – Bölüm 4: Ajan Kurulumu ve Uygulama Kataloğuna Erişim

SCCM 2012 ajanımızı istemcilere kurmadan once uzaktan kurulum (push installation) ile ilgili seçeneklerimizi yapılandırmamız gerekir. Bunun için Administration altından Overview -> Site Configuration -> Sites altına geliyoruz ve şerit menüsünden Settings -> Configure Site Components –> Client Installation Settings altından Client Push Installation öğesini tıklayarak uzaktan kurulum seçeneklerine ulaşıyoruz:

SCCM Konsoldan istemci uzaktan kurulum seceneklerine tıklıyoruz.

Uzaktan Kurulum Özellikleri (Client Push Installation Properties)

“General” sekmesi altındaki seçeneklerde “Enable automatic site-wide client push installation” ile bütün sitede otomatik olarak SCCM 2012 ajanının uzaktan kurulumuna izin veriyorum.  Bu seçeneğin altındaki “System types” grubunda Servers (Sunucular), Workstations (İş istasyonları) ilâve olarak SCCM 2012 site sunucuları (Configuration Manager site system servers) seçeneğini de işaretleyerek mevcut durumda çalışan (ve belki ileride kurulum yapacağım) SCCM sunuculara da SCCM 2012 ajanının kurulmasını sağlıyorum.

Alt kısımda bulunan iki seçenek Etki Alanı Denetleyiciler (Domain Controllers) üzerine ajan kurulup kurulmaması ile ilgili:

  • Always install the Configuration Manager client on domain controllers: SCCM 2012 ajanı Domain Controller’lar üzerine herhangi bir onaya gerek duyulmadan kurulur. Bu seçenek işaretlenirse uzaktan kurulum sihirbazında (Client Push Installation Wizard) “Allow the client software to be installed on domain controllers” (İstemcinin Domain Controller’lar üzerine kurulmasına izin ver) seçeneği seçilemez durumda gelir. Dikkat edersek bu seçeneğin işaretli olduğunu ancak değiştirilmeye kapalı olduğunu görürüz.
  • Never install the Configuration Manager client on domain controllers unless specified in the Client Push Installation Wizard: SCCM 2012 ajanı Domain Controller’lar üzerine, kurulum sihirbazında özellikle belirtilmedikçe kurulmaz.

Ben ilk seçeneği işaretledim, ancak siz diğer seçenek ile devam edebilirsiniz:

İstemci Uzaktan Kurulum yapılandırması - genel ayarlar.

“Apply” düğmesine basarak yaptığımız değişiklikleri onayladık.

Accounts sekmesinde istemcilere SCCM 2012 ajanını kuracak hesapları seçiyoruz. Client Push Installation accounts kısmında “New Account” seçiyoruz:

Kurulum için yeni kurulum hesabi ekliyoruz.

Açılan pencerede User name altında kullanacağımız Windows hesabunu yazıyoruz ve alt kısımda bu hesaba ait şifreyi Password alanına giriyoruz ve bir yanlışlık olmaması için Confirm Password alanına tekrar giriyoruz.

Burada hesabı kontrol etmemiz ileride hesap ile ilgili sıkıntı yaşamamamız için faydalı olacaktır. “Verify” düğmesine bastığımızda girdiğimiz hesabı doğrulamamıza olanak sağlayan bir kısım açılacak. Burada hesabın doğrulama şeklini “Data Source” altından belirliyoruz; ben bir ağ paylaşımına ulaşarak doğrulamak için “Network Share” işaretledim. Ağ paylaşımı olarak da System Center kurulumlarını üzerinde bulunduran veritabanı sunucumun Admin$ paylaşımını seçtim:

Kurulum hesap bilgilerini giriyoruz.

“Test connection” ile doğrulama işlemini yapıyoruz:

Bağlantı testi başarılı.

Bu aşamada yapılandırmamızı tamamlamış oluyoruz. “Apply” ve “OK” ile istemci uzaktan kurulum ayarlarımızı kapatıyoruz.

Ajan Kurulumu

Her ne kadar bu ayarlar ile kurulumu otomatikleştirmiş de olsak, bir defa manuel olarak kurulum çalıştıralım. Bunun için SCCM 2012 konsolundan “Assets and Compliance” altından Overview -> Devices kısmına geliyoruz ve kurulumu yapacağımız sunucu üzerine sağ tıklayarak “Install client” seçiyoruz ve ajan kurulum sihirbazını başlatıyoruz:

Ajanın bir istemciye manuel olarak kurulması.

Ajan kurulum sihirbazı başladığında bizi hesaplar, Admin$ paylaşımlarına erişim, güvenlik duvarı ile ilgili yapılandırmaların doğru olması konusunda uyarıyor. Sihirbaz burada bize ajan kurulumunun yapılamadığı durumlarda kurulumun 7 gün boyunca her saat deneneceğini ve eğer bir Fallback Status noktası tanımladıysak kurulumlar ile ilgili durumu noktadaki raporlardan izleyebileceğimizi belirtiyor:

Ajan kurulum sihirbazının ilk adımı.

“Next” ile devam ederek kurulum seçeneklerini yapacağımız adımı açıyoruz. Bu adımda en üst seçenek seçilemez durumda, bunun sebebi de yukarıda konuştuğumuz gibi “Client Push Installation Properties” altında “Always install the Configuration Manager client on domain controllers” seçeneğini seçmiş olmamız. Seçebileceğimiz ilk seçenek “Always install the client software” seçeneği. Bu seçenek ile SCCM 2012 ajanı kurulmuş olan bir istemci üzerinde Configuration Manager’ın ajanı herhangi bir kullanıcı müdahalesi olmadan tamir etme, güncelleme ya da yeniden kurmasını sağlıyoruz (ben her ihtimâle karşı bu seçeneğin her zaman işaretli olmasına dikkat ediyorum.) Seçebileceğimiz diğer seçenek de ajanın belirli bir siteden kurulumunun belirlenmesi. Bizim yapımızda tek bir site olduğundan bu site seçili olarak geliyor:

Ajan kurulum seçenekleri.

Bir sonraki adımda yaptığımız seçimleri görüyoruz:

Ajan kurulum sihirbazında yaptığımız seçimlerin özeti.

Eğer tüm seçimlerimizin doğru olduğundan eminsek “Next” ile ajan kurulumunu başlatıyoruz. Sihirbaz bir süre çalıştıktan sonra bize kurulumun başarılı olduğunu belirtiyor:

Ajan kurulumu tamamlandı.

“Close” ile bu ekrandan çıkıyoruz.

Ajan kurulumu tamamlandıktan bir süre sonra istemciyi “Devices” altında “Client Activity” kısmında “Active” olarak göreceğiz.

Yazılım Merkezi (Software Center)

SCCM 2012 kurulu olan bir istemcide Start –> All Programs –> Microsoft System Center 2012 -> Configuration Manager altından Yazılım Merkezi’ne (Software Center) ulaşıyoruz:

SCCM ajanı kurulan bir makinada Programlar menüsü altında Software Center'ın görüntülenmesi.

Yazılım Merkezi’ni başlattığınızda kendisinin aslında bir Silverlight uygulaması olduğu hemen dikkatinizi çekecektir. Varsayılan ajan seçeneklerini düzenlerken “Organization name displayed in Software Center” altında yazdığımız Contoso Holding’i burada sağ üstte görebilirsiniz:

Software Center (Yazılım Merkezi).

“Find additional applications from the Application Catalog” bağlantısına tıklayarak Uygulama Kataloğumuza ulaşıyoruz. Henüz herhangi bir kurulumu yayınlamadığımız için katalogda herhangi bir uygulama görmüyoruz, ancak Uygulama Kataloğu rolünü kurarken web sitesi teması (Website Theme) altında Kırmızı seçmemiz, burada baskın renk olarak kırmızıyı görmemizi sağlıyor (genel olarak projelerimde firmalara kendi logolarındaki baskın rengi seçerek Uygulama Kataloğu’nun firma kimliğini yansıtmasını sağlayabilecekleri fikrini veriyorum.)

SCCM ajanı kurulan bir makinada bir makinada Application Catalog.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s