SCCM 2012 Kurulumu – Bölüm 7: Reporting Services Rolü Eklenmesi

Bu aşamaya kadar yazılarımızı takip ettiyseniz SCCM 2012 üzerine rol kurma işleminin hep aynı adımlar ile yapıldığını fark etmişsinizdir. Ancak Raporlama Servis Noktası rolünün bir farkı var: Raporlama Servis Noktası rolü sadece SQL Server Reporting Services kurulu olan sunucu için kurulabilir. Ben SQL Server Reporting Services rolünü SCDB2012 isimli veritabanı sunucu üzerine yükledim.

Raporlama Servis Noktası rolünü kurmak için SCCM 2012 konsolunda Administration -> Overview –> Site Configuration -> Servers and Site System Roles altında SQL Server Reporting Services rolü kurulu olan SCDB2012 sunucumuzun üzerine sağ tıklayarak “Add site system roles”seçiyoruz:

Altyapımıza yeni bir site sistem rolü ekliyoruz.

Yeni site rolü ekleme sihirbazının ilk adımında daha önce olduğu gibi SCCM 2012 altyapımız ile ilgili temel bilgiler geliyor:

Site System rol ekleme sihirbazi ilk adım.

Herhangi bir değişiklik yapmadan “Next” ile devam ediyoruz. Bir sonraki adımda hangi rolü kuracağımızı seçiyoruz. Kuracağımız rol “Reporting services point” olduğundan bu kutucuğu işaretleyerek devam ediyoruz:

Reporting Services Point kurulumunu seçiyoruz.

Sonraki adımda veritabanı sunucusu, veritabanı adı bilgilerini girdikten sonra “Verify” tuşu ile girdiğimiz bilgileri ve veritabanı bağlantımızı doğruluyoruz. Raporların tutulacağı dizine bir isim vermek isterseniz “Folder name” karşısına bu ismi yazabilirsiniz. Ben varsayılan olarak gelen ConfigMgr_CNT ismini değiştirmedim. Son olarak, “Reporting Services Point Account” altında SQL sunucuda çalışan SQL Server Reporting Services’ın SCCM 2012 veritabanına bağlanmak için hangi kullanıcı hesabını kullanacağını belirliyoruz. Daha önceki yazılarımızda da olduğu gibi ben tüm bu işlemler için sccmadmin kullanıcısını kullanıyorum. Yalnız dikkat etmekte fayda var, sihirbaz bu adımda tüm bilgileri doğru girmeden ilerleme imkânı vermiyor.

Veritabani Sunucusuna bağlanmak için ayarları yapıyoruz.

Devam ettiğimizde sihirbazda giriş yaptığımız bilgilerin bir özeti gelecek:

Rapor Servisi Noktası altyapımıza eklendi.

Sonrasında da rol eklenecek. Son adımda da kurulumun başarıyla tamamlandığını göreceğiz. Raporlama Servis Noktası rolünün kurulu olduğunu SCCM 2012 konsolundan görüyoruz:

Raporlama Sunucusu Web Servis Adresini yapılandırıyoruz.

Raporlama Servis Noktası rolünün doğru olarak kurulup kurulmadığını kontrol etmek için rolü kurduğumuz sunucuya (bizim durumumuzda SCDB2012 sunucusu) giderek SQL Server 2008 R2 Reporting Services Configuration Manager’ı açıyoruz (Start -> All Programs -> Microsoft SQL Server 2008 R2 -> Configuration Tools -> Reporting Services Configuration Manager) ve Web Service URL kısmına geliyoruz. Burada alt kısımda “Report Server Web Service URLs” altındaki bağlantıyı not ediyoruz:

Raporlama Sunucusu Web Servis Adresini yapılandırıyoruz.

Bu URL’yi SCCM 2012 sunucumuzda Internet Explorer ile açıyoruz. Aşağıdaki şekilde rapor dizinini görüyorsak (hatırlarsanız bu dizini Raporlama Servisi Noktası rolünü eklerken sihirbazda tanımlamıştık) Raporlama Servis Noktamız doğru bir şekilde çalışıyor demektir:

Raporlama Sunucusu ile ilgili ayarların doğru olduğunu görüyoruz.

Klasörün içine girerek hangi raporların mevcut olduğunu da görebiliriz:

Raporlama Sunucusunda klasörün içindeki raporlar

Elbette ki bu raporları SCCM 2012 konsolunda görebiliyor olmamız gerekir. SCCM 2012 konsolumuzda Monitoring -> Reporting  -> Reports altında bu klasörleri sol tarafta görebiliriz. Klasörlerin içindeki raporlar da sağ tarafta görünüyor. Çalıştırmak istediğimiz raporu işaretleyip şerit menüden “Run” diyerek raporlarımızı çalıştırabiliriz:

Raporlama Sunucusunda klasörleri ve raporları aynı şekilde SCCM konsolunda görüyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s