SCCM 2012 Cihaz (Device) ve Kullanıcı (User) Koleksiyonları

SCCM 2012 altında koleksiyonlar (collections) yönetilecek olan cihaz (device) ve kullanıcıların (user) mantıksal olarak gruplanmasını sağlar. Yazılımları yönetmek, yazılım güncellemelerini yapmak ve uygunluk ayarlarını uzaktan göndermek gibi toplu işlemleri kolayca yapabilmek için koleksiyonlar kullanılır.  SCCM 2012 ile kullanıcı ve cihaz koleksiyonları oluşturulabilir ancak bir koleksiyon hem cihazları hem de kullanıcıları içeremez.

Koleksiyonlar ile ilgili raporlar alabilmek için rapor servisi noktası (reporting services) rolü kurulmuş olmalıdır.

Koleksiyon Kuralları

Koleksiyon üyelikleri aşağıdaki kurallar ile belirlenebilir:

  • Direct Rule (Doğrudan Oluşturulan Kural): Doğrudan oluşturulan üyelikler ile koleksiyon üyeleri tek tek belirlenir. SCCM 2012 ortamı yapılandırıldıktan sonra yönetim sırasında en fazla yönetimsel yük getiren kurallar doğrudan oluşturulan kurallardır çünkü her sunucu eklendiğinde değişiklikler manuel olarak yapılmalı ya da kontrol edilmelidir.
  • Query Rule (Sorgu ile Oluşturulan Kural): Collection oluşturulmak için bir sorgu hazırlanır ve SCCM 2012 bu sorguyu belirli zamanlarda çalıştırarak koleksiyon üyelerini günceller. Örneğin Muhasebe personeli tarafından kullanılan bilgisayarları bulmak için bir Active Directory sorgusu oluşturulup bu sorgu ile bulunan bilgisayarlardan bir koleksiyon oluşturulabilir. Muhasebe departmanı tarafından kullanılacak yeni bir bilgisayar ortama konduğunda, koleksiyon üyeleri otomatik olarak hiçbir müdahale gerektirmeden güncellenir.
  • Include Collection (Koleksiyonları Dahil Et): Bu kural ile SCCM 2012’de var olan (daha önceden oluşturulmuş koleksiyonlar mevcut olarak oluşturulan bir koleksiyonun içine eklenebilir. Dahil edilen koleksiyonda bir değişiklik yapılırsa, bu değişiklik bir üst koleksiyona da yansır.
  • Exclude Collection (Koleksiyonları Hariç Tut): Bir önceki kuralın tam tersi şeklinde bir koleksiyondan daha önce oluşturulmuş bir koleksiyonun hariç tutulmasını sağlar.

Eğer bir koleksiyonda hem dahil etme (include) hem de hariç tutma (exclude) kuralları çakışırsa, hariç tutma dahil etmeye üstünlük sağlar.

Varsayılan Koleksiyonlar

SCCM 2012 kurulumu ile birlikte varsayılan olarak aşağıdaki koleksiyonlar oluşturulur ve bu koleksiyonlar değiştirilemezler:

Koleksiyon Adı Koleksiyon Tanımı
All User Groups Tüm Kullanıcı Grupları. Active Directory Group Discovery ile keşfedilen kullanıcı grupları yer alır.
All Users Tüm Kullanıcılar. Active Directory User Discovery ile keşfedilen kullanıcı grupları yer alır.
All Users and User Groups Tüm Kullanıcı ve Kullanıcı Grupları. Bu koleksiyon tüm kullanıcı ve kullanıcı gruplarını içerir ve değiştirilemez. En büyük kullanıcı koleksiyonudur.
All Desktop and Server Clients Tüm Masaüstü ve Sunucu İstemcileri. Üzerinde Configuration Manager ajanı kurulu olan tüm masaüstü, sunucu ve dizüstü bilgisayarlar bu grup içinde yer alır. Üyeliğin devamı Heartbeat Discovery ile sağlanır.
All Mobile Devices Tüm Mobil Cihazlar. SCCM 2012 ile yönetilen tüm mobil cihazları içerir. Koleksiyon üyeliği Exchange Server bağlayıcı (connector) tarafından keşfedilen ya da başarılı olarak bir site altına atanan mobil cihazlar ile kısıtlıdır.
All Systems Tüm Sistemler. Masaüstü ve sunucu sistemleri, dizüstü bilgisayarlar, mobil cihazlar ve tüm bilinmeyen bilgisayarlar bu koleksiyon altında yer alır. Koleksiyon üzerinde değişiklik yapılamaz. Tüm cihaz kaynaklarını içeren en büyük koleksiyondur.
All Unknown Computers Tüm Bilinmeyen Bilgisayarlar. SCCM altında 32-bit ve 64-bit sistemler için ayrı ayrı iki adet kayıt bulunur. Bu koleksiyon uzaktan işletim sistemleri kurulumu için kullanılır.

Artımlı Koleksiyon Güncellemeleri

Artımlı koleksiyon güncellemeleri (incremental collection updates) etkinleştirildiğinde, SCCM 2012 periyodik olarak bir önceki taramaya göre yeni ya da değişmiş kaynakları tarayarak koleksiyona bu değişiklikleri uygular. Varsayılan olarak bu tarama ve güncelleştirme işlemleri 10 dakikada bir yapılır.

Yeni bir koleksiyon oluşturulduğunda artımlı güncellemeler varsayılan olarak aktif değildir.

Eğer artımlı koleksiyon güncellemeleri birçok koleksiyon için aktif edilirse, yukarıda bahsettiğimiz tarama sonuçlarının değerlendirilerek sisteme yansımasında gecikmeler yaşanabilir. SCCM 2012 toplamda 200 adet koleksiyon oluşturulmasına izin verir. Bir ortamda oluşturulabilecek koleksiyonun kesin sayısı aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

  • Toplam koleksiyon sayısı,
  • Kaynakların hiyerarşiye eklenme ya da değiştirilme sıklığı,
  • Hiyerarşide bulunan istemci sayısı,
  • Hiyerarşide bulunan koleksiyon üyelik kurallarının karmaşıklığı.

Yüksek sayıda koleksiyon olan ortamlarda artımlı güncellemeleri etkinleştirmeyin.

Reklamlar

SCCM 2012 Cihaz (Device) ve Kullanıcı (User) Koleksiyonları” üzerine bir düşünce

  1. Geri bildirim: SCCM 2012 Yapılandırması – Bölüm 5: Cihaz Koleksiyonu Oluşturulması | Tolga'nın kişisel blog'u

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s