SCCM 2012 Yapılandırması – Bölüm 5: Cihaz Koleksiyonu Oluşturulması

Cihaz koleksiyonları belirli özelliklere sahip sunucuları bir grup altında toplayarak bize bu sunucular ile ilgili işlemleri (yazılım kurulum, güncelleme gibi) daha kolay yapmamızı sağlar. Cihaz koleksiyonlarını daha önceki yazımızda detaylı olarak konuşmuştuk.

SCCM 2012’de yeni bir cihaz koleksiyonu oluşturmak için öncelikle Assets altında Device Collections’a geliyoruz ve sağ tarafta boş bir alana sağ tıklayarak (ya da şerit menüsünde) “Create Device Collection” seçiyoruz:

Yeni bir collection oluşturuyoruz.

Yeni cihaz koleksiyonu oluşturma sihirbazı başlayacak. Biz bu yazımızda Remote Desktop (Terminal Server) test sunucu grubu oluşturacağız. Bu grup ile ilgili tüm detayları aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ilgili alanlara giriyoruz ve “Limiting Collection” olarak “All Microsoft Servers” seçiyoruz:

Collection ile ilgili genel tanımlamalar.

Bir sonraki adımda bu collection üyelerinin ne şekilde seçileceğini (üyelik kurallarını) belirleyeceğiz. Biz bu yazımızda Doğrudan Oluşturulan Kural ile koleksiyon tanımlayacağız. “Add rule” altından “Direct Rule” seçiyoruz.

Cihazların ne şekilde collection'a ekleneceğini belirliyoruz.

Bu aşamada Doğrudan Kural Oluşturma sihirbazı başlayacak. İlk adımda “Next” ile devam ediyoruz:

Doğrudan collection oluşturmayı seçtiğimizde açılan sihirbazın ilk adımı.

Oluşturacağımız koleksiyonda test Remote Desktop sunucuları (terminal server’lar) olacağını konuşmuştuk. Bu sunucuların tümünün isminde (hostname) “TEST” var. Bu sebeple “Resource class” altında “System Resource”, “Attribute name” altında “name” seçiyoruz  ve value olarak %test% yazıyoruz. Windows işletim sistemi üzerinde “tümü” anlamında kullandığımız * karakteri yerine burada % karakterini kullandığımızı gözden kaçırmayalım.

Collection'a eklenecek kaynakları belirliyoruz.

Burada belirlediğimiz kriterler yanlış anlaşılmaya sebep olmasın: bu adımdan sonra ortamımızda kurulacak olan ve isminde TEST olan sunucular otomatik olarak bu koleksiyona eklenmeyecek, sadece şu anda istediğimiz sunucuyu bulmak için yaptığımız bir arama. Eğer biz ortamımıza her eklediğimiz içinde TEST geçen sunucuyu bu koleksiyona eklemek istiyorsak, o zaman Sorgu ile Oluşturulan Kural (Query Rule) kullanmamız gerekir.

Bir sonraki adımda girdiğimiz değerlere göre bulunan kaynaklar karşımıza gelecek:

Bulunan kaynaklardan eklemek istediklerimizi seçiyoruz.

Bir sonraki adımda bulunan kaynaklar gösterilecek ve sonrasında gruba eklenecek:

Seçimimizi onayladığımızda kaynaklar collection'a ekleniyor.

“Close” ile sihirbazı kapattığımızda koleksiyon oluşturma sihirbazına geri dönmüş olacağız. Dikkat ederseniz koleksiyona dahil ettiğimiz sunucu ile birlikte hangi kural ile bu sunucuyu eklediğimiz de sunucunun isminin yanında “Type” altında gözüküyor:

Collection'a dahil edilen cihazın hangi kural ile dahil edildiğini görebiliriz.

“Next” ile devam ettiğimizde sihirbaz bize tüm yaptığımız işlemlerin bir özetini gösteriyor. Devam ederek sihirbazımızı tamamlıyoruz:

Collection oluşturuldu.

Oluşturduğumuz koleksiyon artık Device Collections altında görünüyor:

Oluşturduğumuz collection'ı SCCM konsolda görüyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s