SCCM 2012 Altyapı Yönetimi – Bölüm 2: Yazılım Dağıtımı

SCCM 2012 ile altyapı yönetimimizde sık sık yapacağımız işlemlerden bir tanesi de yazılım dağıtımı. Bu yazımızda hemen her bilgisayarda standart olarak kurulu olan uygulamalardan Adobe Reader’ı Remote Desktop Test sunucularımıza kuracağız. Uygulamayı şirketin standart uygulama listesinde zorunlu olarak kurulacak uygulamalardan birisi olarak düşünüp kurulumu zorunlu olarak belirleyeceğiz. Kullanıcı – cihaz bağını (User – Device Affinity) gözönüne alırsak, uygulama standart uygulama kapsamımızda olduğundan uygulamayı kullanıcı için değil (ya da “kullanıcıya” değil), cihaza (sisteme) kuracağız.

SCCM 2012 ile yazılım dağıtımı aslında 3 adımdan oluşuyor:

 1. Dağıtacağımız yazılımın bir ağ paylaşımına kopyalanması,
 2. SCCM 2012 ile yazılım paketi hazırlanması,
 3. SCCM 2012 ile yazılım paketinin kurulması.

Ağ Paylaşımının Oluşturulması ve Paketin Kopyalanması

İlk adım için Applications altında bir dizin oluşturup, bu dizinin altında da standart uygulamalarımız için “Standard Applications” isimli bir dizin daha oluşturuyoruz. Applications dizinimize Everyone/Read hakkını veriyoruz ve “Standard Applications” dizinimizde de Everyone/Read hakkının olduğundan emin oluyoruz. Uygulamamızın msi uzantılı kurulum dosyasını da Standard Applications dizinine kopyalıyoruz:

Yazılım Dağıtım Klasörü altında Standard Applications dizini.

Dosyanın bulunduğu UNC yolunu kullanacağız: bizim durumumuzda kurulum dosyalarının bulunduğu dizin SCCM2012ApplicationsStandard Applications.

SCCM 2012 ile yazılım paketi hazırlanması

İkinci adımda yazılım paketimizi oluşturuyoruz. SCCM 2012 konsolunda Software Library -> Overview -> Application Management -> Applications altına geliyoruz ve şerit menüden “Create Application”a basıyoruz:

SCCM konsolda uygualamaların görüntülenmesi.

Uygulama paketi oluşturma sihirbazı başlayacak. İlk adımda uygulama ile ilgili bilgileri giriyoruz. İki seçeneğimiz var: Uygulama bilgilerini kurulum paketinden alabiliriz ya da uygulama bilgilerini biz girebiliriz. Uygulama bilgilerini kurulum paketinden alacaksak (ki biz böyle yapacağız), kurulum paketi tipini seçmemiz ve sonrasında da kurulum paketini “Browse” tuşu ile UNC yolu ile seçmemiz gerekecek. Otomatik olarak kurulum bilgileri alınan paketler şunlar:

 • Windows Installer (Native): msi uzantılı Windows kurulum dosyaları,
 • Microsoft Application Virtualization: App-V ile sanallaştırılmış uygulamalar,
 • Windows Mobile Cabinet: Windows Mobile işletim sistemlerine kurulacak uygulamalar,
 • Nokia SIS file:Nokia’nın Symbian işletim sistemlerine kurulacak SIS uzantılı uygulamalar.

Bizim uygulamamız msi uzantılı kurulum dosyası olduğu için “Windows Installer (Native) seçiyoruz ve uygulamamızın UNC yolunu “Location” altına giriyoruz (SCCM2012ApplicationsStandard ApplicationsAdbeRdr10_13_en_US.msi).

Kurulacak uygulamanın seçilmesi.

“Next” ile devam ettiğimizde msi dosyasından alınan bilgileri görüyoruz:

Uygulama ile ilgili özet bilgiler gösteriliyor.

Her ne kadar bu bilgiler uygulama paketinin oluşturulması için yeterli olsa da, bu şekilde devam etmek çok kısa zamanda SCCM 2012 altyapımızın ne olduğu tam belli olmayan uygulama çöplüğüne dönmesine sebep olacağından “Next” ile devam ediyoruz ve uygulamamız ile ilgili daha detaylı bilgileri giriyoruz (girdiğimiz daha detaylı bilgiler Yazılım Merkezimizde de görülecek).

Bilgileri girerken yazılım ile ilgili bir kategori de belirlememiz gerekecek. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi bu uygulamayı standart uygulama olarak belirleyip ortamımızdaki tüm bilgisayarlar için zorunlu bir uygulama olarak düşündüğümüzden ben kategori olarak “Standard Applications” olarak bir kategori oluşturdum ve uygulamayı bu kategoriye atadım. Kategori olarak tek bir kategori seçmek gibi bir kısıtlamamız yok, istediğimiz kadar kategori seçebiliriz.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi kurulumu sistemler için yapacağımızdan “Install for system” seçiyoruz.

Bütün bunları bir araya getirdiğimizde kurulum paketlerimiz ile ilgili tanımlar aşağıdaki gibi olacak:

Uygulama ile ilgili detay bilgiler gösteriliyor.

Devam ettiğimizde belirlediğimiz tüm detayların olduğu bir özet sayfası gelecek ve sonrasında paket oluşturulması tamamlanacak:

Uygulamanın kurulum paketi oluşturuldu.

Uygulama paketimiz hazır olduğuna göre artık uygulamamızı dağıtabiliriz:

SCCM 2012 ile Yazılım Paketinin Dağıtılması

Uygulama paketimizi SCCM 2012 konsolunda Software Library -> Overview –> Application Management –> Applications altında görüyoruz (girdiğimiz detay bilgilerin sağ tarafta alt kısımda görüntüleniyor). Şerit menüden “Deploy” ile yazılım dağıtımına başlıyoruz:

SCCM konsolda uygulamamız gözüküyor. Kurulumu başlatıyoruz.

Yazılım dağıtım sihirbazı başlayacak. İlk adımda yazılımımızı seçiyoruz:

Uygulama kurulum sihirbazının ilk adımında kurulum yapılacak paketi ve kurulumun yapılacağı collection'ı seçiyoruz.

ve hangi koleksiyona dağıtılacağını belirliyoruz.

Collection seçim diyaloğu.

En altta bulunan “Automatically distribute content for dependencies” seçeneği, kurulum ile birlikte (eğer varsa) kurulumun bağımlı olduğu diğer içeriğin de (.NET Framework gibi) dağıtım noktalarına kopyalanmasını sağlar. Adobe Reader kurulumu için geçerli olmayabilir ancak ben her zaman bu seçeneğin işaretli olmasını tavsiye ederim:

Kurulum paketi ve kurulum yapılacak collection seçilmiş durumda.

“Next” ile devam ediyoruz ve paketin hangi dağıtım noktalarına gönderileceğini belirliyoruz ve devam ediyoruz:

Uygulamanın kopyalanacağı yazılım dağıtım noktalarını seçiyoruz.

Bu adımda yazılımın ne şekilde dağıtılacağını belirliyoruz. Yazılım kurulacak (Install) ve yazılım zorunlu (Required) olduğundan “Action” ve “Purpose” altında bu şekilde seçimlerimizi yapıyoruz. Yazılımın kurulum zamanı geldiğinde herhangi bir kullanıcının makinaya giriş yapmış (login) olup olmadığına bakmadan kurulmasını istiyorum ve bu sebepten “Display automatically according to schedule whether or not a user is logged on” seçeneğini işaretliyorum. Ancak kapalı bir bilgisayarın sadece bu uygulamanın kurulması için açılmasını da istemiyorum, bu sebepten de “Send wake-up packets” seçeneğini işaretlemiyorum:

Kurulum/yayınlama ve isteğe bağlı/zorunlu olarak kurulum ile ilgili tanımları yapıyoruz.

Bir sonraki adımda kurulum için zamanlamaları belirliyoruz. Ben kurulumun hemen hazır olmasını istediğimden mevcut zamandan biraz önceki bir saati girdim ve süre bitimi (deadline) olarak da mümkün olan en kısa zamanda (as soon as possible) seçtim:

Kurulumun yayınlanacağı zamanı belirliyoruz.

Kullanıcı deneyimi olarak, uygulamanın Yazılım Merkezinde görüntülenmesi, kullanıcıya da sadece yeniden başlatma durumunda haber verilmesini (Display in Software Center, and only show notifications for computer restarts) belirledim. Ancak eğer süre bitimine ulaşılmış ve hâlâ kurulum yapılmamışsa, bakım zamanları (maintenance window) dışında bile olsa uygulamanın kurulup (software installation), sistemin gerekiyorsa yeniden başlatılmasını (System restart (if required to complete installation)) seçtim:

Kurulum sırasında kullanıcıya görüntülenecek bilgileri (kullanıcı deneyimini) belirliyoruz.

Bu adımda uygulama ile ilgili uyarıların ne zaman ve ne şartlarda oluşturulacağını belirliyoruz. Seçeneklerimiz ve benim yaptığım tanımlamalar şu şekilde:

 • Threshold for successful deployment: Başarılı kurulum için belirlenen değerler. SCCM’in bu değerlerden daha düşük değerler belirlediğinde kurulum ile ilgili bir uyarı üretmesini sağlamak için “Create a deployment alert when the threshold is lower than the following” seçeneğini işaretliyoruz:
  • Percent success: Başarılı kurulum yüzdesi. Ben %1 değerini belirledim.
  • After: Belirlenen tarih ve saatten sonra.
 • Threshold for failed deployment: Başarısız kurulum için belirlenen değer. SCCM’in bu değerden daha yüksek bir değer belirlediğinde kurulum ile ilgili bir uyarı üretmesini istediğim için “Create a deployment alert when the threshold is higher than the following” seçeneğini işaretliyorum:
  • Percent failure: Başarısız kurulum yüzdesi. %0 olarak belirledim.

Bu yaptığım tercihlere göre eğer 23.Mayıs.2012 01:00’dan itibaren ortamımda bulunan SCCM 2012 istemcilerden %1’inden daha azına kurulum başarılı olmuşsa ya da %0’ından daha fazlasında kurulum başarısız olmuşsa kurulum ile ilgili bir uyarı üretilecek (aslında bu değerler sadece test ortamında hemen kurulum yapılmasını zorlamak için kullanılabilecek değerler, canlı ortamlarda bu değerler sağlıklı çalışma ortamında bile bir sürü hata ve uyarı almanıza sebep olur. Bu yüzden canlı ortamda kurulumlar için  “After” altında birkaç gün sonrasını belirlemek ve “Percent success” ve “Percent failure” için – yine ortamınıza göre – %5 ilâ %10 arasında bir değer belirlemek doğru olacaktır.)

En alttaki seçenekler ise Operations Manager’da üretilecek uyarılar ile ilgili seçeneklerdir. Bu seçenekleri daha önceki yazılarımızda konuşmuştuk:

Kurulum ile ilgili uyarıları belirliyoruz.

Bundan sonraki adım yaptığımız tüm bu seçimlerin özetini bize gösterecek ve bu seçenekleri onayladıktan sonra da uygulamanın dağıtımı yapılacak:

Kurulum sihirbazı başarıyla tamamlandı.

Dağıtımın durumunu görmek için kurulum için belirlediğimiz herhangi bir sunucudan (koleksiyonda bulunan herhangi bir sunucudan) Yazılım Merkezine gidiyoruz ve uygulamanın Yazılım Merkezinde yer alıp almadığına bakıyoruz. Başarılı bir dağıtımda uygulama Yazılım Merkezinde listelenir ve yukarıda bahsettiğimiz gibi girdiğimiz tüm tanımlamalar ve seçenekler alt kısımda gözükür:

Kurulum paketi Software Center altında görüntüleniyor.

Bir süre bekledikten sonra da yazılımın kurulduğunu ve başlat menüsünde yer aldığını görüyoruz:

Paket kurulumu tamamlandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s