Windows Sistemlerde Crash Dump Analizi – Bölüm 2: Windows Debugging Tools Kurulması

Windows altında crash dump’ı inceleyebilmemiz için Windows Yazılım Geliştirme Kiti (Software Development Kit – SDK) ile gelen Windows Debugging Tools (Windbg) uygulamasını kullanacağız. Windows Yazılım Geliştirme Kit’ini Microsoft Yükleme Merkezinden (Microsoft Download Center) indirebilirsiniz. Her Windows ve .NET sürümü için Yazılım Geliştirme Kiti güncellendiğinden tek bir indirme bağlantısı vermem mümkün değil. Ayrıca uygulamanın şu anda Türkçe sürümü de yok. Bu sebepten yazılımı Microsoft Download Center üzerinden Windows SDK yazararak aratmanız ve yüklemeniz en doğrusu olacaktır.

Yazılımı indirdikten sonra ilgili .NET Framework’ün bilgisayarınızda kurulu olması gerekiyor; örneğin Windows SDK for Windows 8 and .NET Framework 4.5 kurulumu yapacaksanız sisteminizde .NET Framework 4.5 kurulması gerekiyor. Eğer kurulumdan once ilgili .NET Framework sisteminizde yoksa Windows Yazılım Geliştirme Kiti kurulum sırasında ilgili .NET Framework sürümünü indirecek ve kuracaktır.

Windows Debugging Tools Kurulması

Yazılım Geliştirme Kitini yüklerken ilk önce karşılama ekranı geliyor:

SDK Kurulum splash screen.

İkinci adımda ilk seçenekte kurulum yapacağımız dizini belirliyoruz. Ancak yazılımı başka bir bilgisayara kurmak için indiriyorsak, ikinci seçeneği seçiyoruz ve indireceğimiz dizini belirliyoruz. Ben uygulamayı indireceğim bilgisayara kuracağım için ilk seçeneği işaretliyorum ve varsayılan konumu değiştirmiyorum:

SDK için kurulum dizinini seçiyoruz.

Windows Müşteri Deneyimini Geliştirme Programı (Customer Experience Improvement Program – CEIP) katılıp katılmayacağımızı belirliyoruz. Ben bu programa katılmak istiyorum:

Kullanıcı Deneyimi Geliştirme Programına katılıp katılmayacağımızı belirliyoruz.

Bir sonraki adımda kurulum programı bilgisayarımda .NET Framework 4.5 kurulu olmadığını ve devam edersem .NET Framework kuracağını belirtiyor. “Next” tuşuna basarak ilerliyorum ve .NET Framework 4.5 kurulmasını sağlıyorum:

.NET Framework kurulması gerektiği ile ilgili uyarı.
Bir sonraki adım lisans anlaşması. “Accept” ile kabul ediyorum:

Lisans anlaşmasının görüntülenmesi.

Bu adımda Yazılım Geliştirme Kiti kapsamında hangi uygulamaları kuracağımızı belirliyoruz:

  • Windows Software Development Kit (Windows Yazılım Geliştirme Kiti): Windows 8 (Metro) stilinde ya da Windows masaüstü için program yazmamızı sağlayacak araçları, başlık (header) dosyalarını, kütüphaneleri (libraries), örnek ve dökümanları içerir.
  • Windows Performance Toolkit (Windows Performans Araçları): Windows performans analizi yapmak için gerekli araçları içerir.
  • Windows Debugging Tools (Windows Hata Ayıklama Araçları): Çekirdek ve kullanıcı seviyelerinde hata ayıklamak için gerekli araçları içerir. Biz crash dump analizi yapmak için sadece Windows Debugging Tools kuracağız.
  • Application Verifier for Windows (Windows İçin Uygulama Doğrulayıcı): Yönetilmeyen program kodları için çalışma zamanı (runtime) doğrulama aracı.

Kurulacak bileşenleri seçiyoruz.

“Install” ile Windows Debugging Tools kurulumuna başlıyoruz:

Kurulum yapılıyor.

Internet bağlantı hızınıza ve bilgisayarınızın performansına bağlı olarak kurulum bir süre sonra tamamlanacak:

Windows Debugging Tools kurulumu tamamlandı.

Windows Sistemlerde Crash Dump Analizi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s