Terminal (Remote Desktop) Server Session Host “The settings for this Remote Desktop Session Host server cannot be retrieved.” Hatasının Çözümü

Windows Server 2008 ya da Windows Server 2008 R2 Terminal Server Session Host rolü olan sunucuda Administrative Tools ->  Remote Desktop Services –> Remote Desktop Session Host Configuration penceresini açtığınızda aşağıdaki gibi “The settings for this Remote Desktop Session Host server cannot be retrieved. The remote server does not support running Remote Desktop Session Host Configuration tool remotely.” hatası alıyorsunuz:

RDSHS01 - The settings for this Remote Desktop Session Host server cannot be retrieved

Bu hata aslında Windows Yönetim Gereçleri Havuzunun (Windows Management Instrumentation – WMI – Repository) tutarlılığını (consistency) yitirerek tutarsın (inconsistent) duruma geçmesinden kaynaklanıyor.  İlk once yönetici hakları ile bir komut satırı açarak winmgmt /verifyrepository komutunu çalıştırıyoruz. Bu komutun çıktısı aşağıdaki gibi olacak:

RDSHS02 - WMI Repository Inconsistent

Bu durumda yapmamıız gereken ise winmgmt /salvagerepository ile havuzun tutarlılığını sağlamak. Eğer winmgmt /salvagerepository komutunu ilk çalıştırdığınızda hata alırsanız, ikinci defa çalıştırdığınızda büyük ihtimalle sorun çözülecektir. Eğer bu komutun çıktısını “WMI repository is consistent” şeklinde alıyorsanız sorun çözülmüş demektir. İsterseniz emin olmak için bir kez de winmgmt /verifyrepository komutunu çalıştırabilirsiniz. Bu komutun çıktısı da aynı şekilde olacaktır:

RDSHS03 - WMI Repository Consistent

Eğer 2. denemede üstteki ekran görüntüsünde olduğu gibi WMI havuzu tutarlı (consistent) duruma geçmezse, bu durumda komut satırında %windir%system32wbem dizinine geliyoruz ve for %s IN (*.dll) do regsvr32 /s %s komutunu çalıştırıyoruz:

Eğer WMI repository consistent duruma gelmezse, dll'leri manuel olarak register ediyoruz.

Bu aşamadan sonra WMI havuzunun tutarlı duruma gelmesi gerekir. Eğer hâlâ tutarsız durum devam ediyorsa sunucunuzu yeniden kurmak durumunda kalabilirsiniz.

Sunucu üzerinde WMI havuzunun tutarsız olmasının başka etkileri de olacaktır. Bu etkiden kaynaklanan sorunları çözmek için tekrardan Administrative Tools ->  Remote Desktop Services –> Remote Desktop Session Host Configuration penceresini açıyoruz.  “Licensing” altında “Remote Desktop licensing mode” ve “Remote Desktop license servers” hatalar görmemizin sebebi bahsettiğim WMI havuzunun tutarsız durumda olması. Başlıklar altından lisanslama tipini cihaz ya da kullanıcı olarak seçip sonrasında da lisans sunucumuzu belirleyerek sorunumuzu tamamen çözüyoruz.

Küçük bir not olarak, eğer hata aldığınız sunucu üzerinden başka bir sunucuya remote desktop ile bağlanmak isterseniz aşağıdaki şekilde “The remote session was disconnected because there are no Remote Desktop client access licences available for this computer. Please contact the server administrator.” hatası alırsınız:

WMI repository'nin tutarsız duruma gelmesi lisans ile de ilgili hatalara sebep oluyor.

Bu hata size yanıltmasın, WMI havuzunun tutarsızlığından dolayı lisans bilgilerinin de sorunlu hale gelmesinden dolayı bu hatayı alıyorsunuz. Yukarıda bahsettiğim işlemlerden sonra bu hatayı da artık almıyor olmalısınız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s