Windows 8/Server 2012 Server Manager “Online – Verify WinRM 3.0 Service is installed, running and required firewall ports are open” Hatasının Çözümü

Windows 8 üzerine kurduğunuz ya da Windows Server 2012 ile gelen Server Manager’dan Windows 2008 R2 ya da Windows 2008 R2 SP1 sunucuları yönetmek istediğinizde ilk adımda sunucuları ekledikten sonra konsolda aşağıdaki gibi “Online – Verify WinRM 3.0 Service is installed, running and required firewall ports are open” hatasını alırsınız:

“Online – Verify WinRM 3.0 Service is installed, running and required firewall ports are open” hatası.

Uyarının üzerine çift tıkladığınızda (ya da More… bağlantısına tıkladığınızda) da aynı hata mesajını görürsünüz:

Hata mesajının detayı.

Sorunun çözümü için sırasıyla gidersek, ilk once sunucuda WinRM 3.0 sürümünün kurulu olduğunu görmemiz gerekir. Yönetici hakları ile çalışan bir komut satırında winrm id komutunun çıktısındaki “Stack” değeri WinRM sürümünü gösterir:

WinRM sürümünü Stack bilgisinde görüyoruz.

Hata alınan sunucuda komutu çalıştırdığımda WinRM sürümünün 2.0 olduğunu görüyorum. Hata alınan sunucularda Windows Management Framework güncellemesi ile bu sorunu çözebiliriz. (Microsoft, Windows Management Framework 3.0 için KB2506146 ve KB2506143 isimli 2 güncelleme yayınladı ancak System Center 2012 Configuration Manager, System Center 2012 Virtual Machine Manager, Exchange Server 2007, Exchange Server 2010, SharePoint 2010, Windows Small Business Server 2008 ve Windows Small Business Server 2011 ürünlerinde sorunlara sebep olduğundan şu an çok ihtiyacınız yoksa bu güncellemeyi yapmanızı tavsiye etmem. Detaylı bilgiyi Windows Powershell Blog’dan alabilirsiniz.)

WinRM listener'ı yapılandırıyoruz.

WinRM sürümü ile ilgili sorunu aştıktan sonra WinRM ile ilgili firewall port’larının açılması ve WinRM listener’ın yapılandırılması gerekir. Bunun için de yönetici hakları ile çalışan bir komut satırından winrm quickconfig komutu ile bu işlemleri kolayca yapıyoruz:

Bu adımı da tamamladıktan sonra Server Manager konsolunu yenilediğinizde (refresh) sunucuları yönetmeye başlayabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s