SCCM 2012 Altyapı Yönetimi – Bölüm 3: Zamanlanmış Raporlar Oluşturma

SCCM 2012 ile zamanlanmış raporlar oluşturabilmek için öncelikle SQL Server Reporting Services üzerinde execution account ve e-mail tanımlamalarını yapmamız gerekiyor. E-mail tanımlamalarımız ile başlayalım. Ancak önce mutlaka Mail Admin’lerimiz ile görüşüp SCCM rapor sunucumuzun relay tanımlarında olduğundan ve e-mail gönderme için tanımlayacağımız hesabın e-mail gönderme yetkisi olduğundan emin olmamız gerekiyor. Tüm bu şartları sağladığımızda başlat menüsünden SQL Server Reporting Services’i açıyoruz ve E-mail Settings altından e-mail tanımlamalarımızı yapıyoruz:

SQL Server Reporting Services ayarlarında SMTP sunucumuzu tanımlıyoruz.

“Apply” dedikten sonra execution account’umuzu “Execution Account” kısmından tanımlıyoruz:

SQL Server Reporting Services ayarlarında execution account'u tanımlıyoruz.

Bu adımdan sonra kendi oluşturduğumuz (custom) raporlarımızdaki veri kaynakları (data source) için yetkilendirme yapmamız gerekiyor. Eğer SCCM 2012 ile gelen (built in) raporlarda zamanlama yapacaksak, veri kaynakları için yetkilendirme yapmamıza gerek yoktur. Oluşturduğumuz raporun üzerine sağ tıklayarak “Edit” seçeneği ile SQL Server Report Builder uygulamasını açıyoruz. Sol tarafta “Data Sources” altında veri kaynağımızın özelliklerini açıyoruz:

SQL Server Report Builder altında veri kaynağı özelliklerini seçiyoruz.

Veri kaynağımızın özelliklerinde kullanıcı bilgileri (Credentials) altında “Use this user name and password” seçeneğini işaretliyoruz ve SCCM 2012 için belirlediğimiz rapor kullanıcısı (sccmrptusr) kullanıcısının bilgilerini giriyoruz ve “Use as Windows credentials” olarak işaretliyoruz (bu noktada hata alırsanız SQL Server tarafında kullanılan authentication ayarlarını kontrol etmeniz gerekir):

SQL Server Report Builder altında veri kaynağı özellikleri.

“OK” ile çıktıktan sonra SQL Server Report Builder uygulamasında raporumuzu kaydedip Report Builder uygulamasını kapatıyoruz.

Artık raporumuzu zamanlayabiliriz. Raporun üzerine sağ tıklayarak “Create Subscription” seçiyoruz:

Raporlar için zamanlamayı yapılandırıyoruz.

Zamanlama sihirbazı başlayacak. Raporların bir ortak paylaşım klasörüne belirli zamanlarda kaydedilmesini sağlayabileceğimiz gibi e-mail gönderilmesini de sağlayabiliriz. Ben raporların ilgili kişilere e-mail ile gönderilmesini istediğimden sihirbazda “Report delivered by” altında “E-mail” seçiyorum. E-mail ile ilgili diğer kısımları – kimden, kime, kopya, gizli kopya, konu, metin gibi – doldurduktan sonra raporun hangi formatta gönderileceğini de belirliyorum. Format seçenekleri XML, CSV, TIFF, PDF, MHTML, Excel ve Word. Ben Excel biçimini tercih ediyorum:

Raporun hangi formatta kaydedileceği ve ne şekilde gönderileceğini belirliyoruz.

“Next” ile devam ettiğimde raporun hangi zamanlarda gönderileceğini belirliyorum. Aşağıdaki ekran görüntüsünde ben her ayın 1. ve 15. günleri sabah 0830’u belirledim. Burada sunulan seçenekler istediğimiz herhangi bir zamanlamayı yapabileceğimiz kadar esnek:

Raporun ne sıklıkla oluşturulacağını belirliyoruz.

“Next” ile devam ettiğimizde SCCM 2012’deki tüm sihirbazlarda olduğu gibi yaptığımız değişikliklerin bir özetini görüyoruz ve herşey istediğimiz gibiyse bu adımda da “Next” ile değişikliklerimizi onaylayıp kaydediyoruz.

Zamanlama adımlarımızı tamamlamış olduk. Zamanladığımız raporları SCCM 2012 konsolunda “Monitoring” çalışma alanı altında “Subscriptions” bölümünde görebiliriz. Raporların üzerine sağ tıklayarak “Properties” ile özelliklerine girip zamanlamalar ile ilgili değişiklikleri yapabiliriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s