Felaket Senaryosu: Domain Controller Yedekleme – Windows 2008 R2 SP1

Felaket senaryosu düşünüldüğünde Domain Controller’ın uygun bir şekilde yedeklenmiş olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Microsoft tarafından desteklenen domain controller yedek ve yedekten geri dönüşler düşünüldüğünde en uygun çözüm Windows Server Backup ile bare metal olarak alınan yedektir. Her ne kadar Microsoft tarafından alınan System State ve Bare Metal yedeklerin sadece aynı donanım üzerine geri dönüşü destekleniyor olsa da, sanal bir domain controller yedeği aynı donanım (işlemci, çekirdek ve bellek düşünüldüğünde) üzerine rahatlıkla geri dönülebilir. Bu yazımızda sanal bir domain controller’ı yedekleyeceğiz ve bir sonraki yazımızda da bu domain controller’ı bir sanal disk üzerine geri döneceğiz.

Senaryomuz şu şekilde:

  • Sanal ortamda bulunan DC01 sunucumuzu 10.0.0.20 sunucu üzerinde bulunan DC_BackupBareMetal paylaşımına düzenli olarak Bare Metal seçeneği ile yedekleyeceğiz (bu yazımızda bu işlemi yapacağız),
  • Yedeklerin bir tape sürücü, harici bir disk, bulut gibi harici bir ortama da ayrıca yedeklendiğini farz edeceğiz,
  • Bir felaket sonrasında tüm sistemleri kaybedeceğiz,
  • Geri dönüş için ortamımızda önceki ortamımız ile benzer bir sanal ortam kurduğumuzu varsayacağız (VMWare veya Hyper-V). Bu sanal ortamda da bir Windows sunucu kurup almış olduğumuz yedeği bu sunucuya döneceğiz ve yedeği döndüğümüz dizini paylaşıma açacağız. Yazımızda bu sunucunun IP adresi 192.168.33.2, ağ maskesi 255.255.255.0 olacak, üzerinde DHCP, DNS vb. gibi hiçbir servis çalışmayacak,
  • Sanal ortamda DC01 sunucu ile benzer özelliklerde (işlemci/çekirdek sayısı, bellek miktarı, disk alanı) bir sunucu oluşturuyoruz ve bu sunucuyu en son yedek alındığı duruma getiriyoruz (yazımızın ikinci bölümünde geri dönüş işlemini gerçekleştireceğiz).

Öncelikle yedeği alınacak sunucuda (DC01) Windows Server Backup özelliğinin kurulu olması gerekir. Eğer kurulu değilse Server Manager altından “Add Features” ile Windows Server Backup Features tüm bileşenleri ile kurulur:

Sunucumuza Windows Server Backup özelliğini (feature) ekliyoruz.

Windows Server Backup Command-line Tools kurulmazsa wbadmin komut parametreleri kullanılamaz.

Kurulum bittikten sonra Start -> Administrative Tools -> Windows Server Backup adımından WSB arayüzünü başlatıyoruz. Arayüz açıldıktan sonra düzenli yedek alabilmek için sağ üst köşede Actions altından “Backup Schedule …”a tıklıyoruz:

Düzenli olarak yedek alacağımızdan Backup Schedule seçiyoruz.

Sadece bir kez yedek alinacaksa “Backup once…” seçilir.

Backup schedule’ın ilk adımı karşılama ekranı:

Windows Server Backup sihirbazı ilk ekran.

Adımı “Next” ile geçiyoruz.

İkinci adımda ne şekilde yedekleme yapacağımızı seçiyoruz. Bare Metal seçeneği için “Custom” seçeneğini işaretleyerek devam ediyoruz:

Windows Server Backup sihirbazında yedekleme seçenekleri.

“Full server” yanıltıcı olabilir. “Bare metal” backup için “Custom” seçeneği ile devam etmemiz gerekir.

Bir sonraki adımda “Add items”a tıklayarak açılan pencerede “Bare Metal Recoveryi tıklayarak tüm yedeklenebilecek öğelerin aşağıdaki gibi seçili olduğundan emin oluyoruz:

Windows Server Backup sihirbazında yedeklenecek öğelerin seçilmesi.

Bu ekranda tüm öğeler seçilmiş olmalı.

“OK” ile onayladıktan sonra “Next” ile devam ediyoruz.

Seçilen öğeler eklendi.

Bir önceki adımda seçili öğeler burada da gözüküyor. Bir kez daha kontrol ettikten sonra “Next” ile devam ediyoruz.

Sonraki adımda ne sıklıkla yedekleme yapacağımızı belirliyoruz. Her gün belirli bir saatte almayı seçebileceğimiz gibi gün içinde birden çok defa da yedek alabiliriz. Biz günde bir defa saat 1800’de yedeklemeyi başlatacağız:

Yedek alınacak zamanın belirlenmesi.

“Once a day” seçeneğinde saat olarak varsayılan değer olarak 2100 atanmıştır. Bu değeri 1800 olarak değiştiriyoruz.

“Next” ile devam ediyoruz. Bu adımda yedeklerin nereye alınacağını belirlyeceğiz. Seçeneklerimiz:

  • Back up to a hard disk that is dedicated for backups (recommended): Sadece yedekleme için ayrılmış olan ayrı bir diske yedeklerin alınması için kullanılır. Bu seçenekte disk formatlanarak sadece yedekleme işlemi için kullanılır.
  • Backup to a volume: Eğer tamamen yedekleme için ayrılmış bir disk kullanılmayacaksa veya aynı sunucu üzerinde bir başla fiziksel disk veya disk bölümüne (partition) yedek alınacaksa bu seçenek ile devam edilir.
  • Network folder: Network üzerinde herhangi bir paylaşım dizinine backup almak için kullanılır.

Bare metal yedekleme işlemi sistem durumu (System State) ve disk bölüm (partition) bilgilerini de içerdiğinden, yedekleme işlemi  kritik disk bölümleri üzerine (system reserved) gibi yapılamaz. Yedekleme işleminin C diski üzerine de yapılmaması gerekir.

Biz yedekleme işlemi için bir sunucu üzerinde UNC ile ulaşabileceğimiz bir dizin belirleyerek devam ediyoruz. Dizinin bulunduğu diskte yeteri kadar boş alan olması önemlidir, zira bare metal yedek işlemi yaklaşık 25 GB üzeri yer tutacaktır:

Yedeklerin nereye alınacağı.

Paylaşılan bir dizine yedek alacağımızdan “Backup to a shared network folder” seçiyoruz.

“Next” ile devam ettiğimizde ağ üzerindeki paylaşımlara alınan yedeklerde her yedeğin bir önceki yedeğin üzerine yazdığını belirten bir uyarı alıyoruz:

Ağ paylaşımına yedek alındığında bir önceki yedeklerin silineceğine dair uyarı.

Bu durumda elimizde çeşitli zamanlara dönebileceğimiz bir yedek seti olmayacağını, sadece en son alınan yedeğin olacağını bilerek devam ediyoruz.

“OK” ile bir sonraki adıma geçiyoruz ve yedek alacağımız paylaşım dizinini UNC path olarak giriyoruz:

Ağ paylaşımının belirlenmesi.

Windows Server Backup belirtilen dizine ulaşmaya çalışacak, eğer ulaşamazsa hata verecektir. Bu yüzden ilk önce bu dizinin oluşturulmuş olduğundan emin olmamız gerekir.

“Next” ile devam ettiğimizde bizden yetkili kullanıcı adı ve şifresini isteyecek. Belirteceğimiz kullanıcının paylaşım dizininde yazma yetkisi olması ve backup alınan sunucuda “Backup Operators”, “Logon as Service” ve “Logon as a batch job” yetkilerinin olması gerekir:

Yedekleme için kullanılacak hesabının belirlenmesi.

Kullanıcı haklarında bir eksiklik varsa yedekleme hata verecektir.

Devam ettiğimizde yaptığımız tanımlamaların özetini gösteren son adım gelecek. Eğer tanımlamalarımızda bir sorun yoksa “Finish” ile yedekleme işlemini tanımlamayı bitiriyoruz.

Sihirbazda yaptığımız ayarların özeti.

Yedekleme tanımlarımızı bir kez daha gözden geçiriyoruz. Bir yanlışlık varsa “< Previous” ile geriye giderek düzeltmeleri yapıyoruz.

Yedekleme işlemi tamamlandığında Windows Server Backup uygulamasında  Status -> Last Backup  -> View details ile yedekleme işleminin durumunu, hangi öğelerin yedeklendiğini ve yedek boyutunu görebiliriz:

Yedekleme başarı ile tamamlandı.

Son alınan yedek işleminin sonucunu, nelerin yedeklendiğini ve yedek alınan öğelerin boyutlarını bu adımda görebiliyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s