Tolga

1976 yılında İstanbul’da doğdum.

Tolga Balcı4 yaşımda Atari 2600 ile tanışmam herhalde hayatımın en önemli ilk dönüm noktasıydı. Hele babam bilgisayarların ileride çok fazla kullanılacağını, bir devrim yaratacağını muhteşem bir şekilde öngörerek benim de daha çocukken bu devrimin içinde olmamın zorunlu olduğuna inanıp daha 8 yaşımdayken ilk bilgisayarım olan Sinclair ZX Spectrum’u (takma adı Speccy) alınca ben zaten geri dönülmez bir yola girmiştim; o günden bugüne kadar da ekran ve klavyeden kopamadım.

Kadıköy Anadolu Lisesi (1993) ve İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte Bölümü (1997) ve Koç Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans(2002) bitirdim. İşletme Yüksek Lisansım sırasında özellikle Yönetim Bilişim Sistemleri (Management Information Systems), Operasyon Yönetimi/Yöneylem Araştırma (Operations Management), İstatistik ve Maliyet Kontrolü konularına eğildim. Yüksek Lisansımın 2. yılında Prof. Noyan ARSAN ile The Analysis of Shipmanagement Costs (Running Costs) isimli bitirme tezimi yaparken aynı zamanda Prof. Metin TÜRKAY’ın da Yönetim Bilişim Sistemleri dersinin asistanlığını yaptım.

İlgi alanlarım hep tüketici elektroniği ve bilgisayarlar oldu…

Her ne kadar denizcilik eğitimi alıp kaptanlık yapmış olsam da bilgisayar her zaman çok yakınımda bir yerlerde ve her zaman da diğer işlerimden öncelikli oldu. Gemide bile bilgisayar ve monitor (bu RADAR ekranı da olsa) hep beni kendine çekti. Arkas Denizcilik ve Nakliyat A.Ş.’de Gemi Operasyon Departmanında çalışırken Bright Hub sitesinde Linux ve Windows üzerine yazılar yazmaya başladım (makalelerime BrightHub sitesinde ismimle arama yaparak ulaşabilirsiniz.) 2006 yılında “Rulo Saç: Yük Özellikleri ve Denizyolu İle Taşınması” kitabımı yazdım. Ancak ne yazık ki bugüne kadar telif haklarını alıp da bastıramadığımdan kitabım firma içi kullanımdan daha fazla bir okunma potansiyeline sahip olamadı (istek üzerine kitabın “İçindekiler” kısmını ve birkaç örnek sayfayı gönderebilirim.)

2009 yılında işyerimden 6 aylık bir izin alarak Microsoft Certified Information Technology Professional ve Microsoft Certified Technology Specialist sertifikalarımı aldım. Sonrasında da Arkas Holding A.Ş. Bilgi Sistemleri Direktörlüğü Sistem ve Network Destek Ekibinde Sistem Destek Mühendisi çalışmaya başladım. Sorumluluklarım Yedekleme Yöneticiliği (Backup Administrator), Linux Sistem Yöneticiliği (Linux System Administrator) ve Altyapı İzleme Mühendisliğiydi (Infrastructure Monitoring Engineer).

2012 yılında Microsoft Yetkili Eğitmenliği (Microsoft Certified Trainer) derecemi kazandım. 2012 yılından bu yana bankalar da dahil olmak üzere çok sayıda eğitim verdim.

2013 yılının Aralık ayında Arkas Akademi’de Eğitim Teknolojileri Uzmanı (Corporate University Technologist) olarak çalışmaya başladım. Eğitim teknolojileri ile birlikte aynı zamanda Bilgi Mimarlığı (Information Architecture) konusunda çalıştım.

2015 yılının Eylül ayında Veritas Technologies‘de Business Critical Account Manager olarak çalışmaya başladım. Business Critical Services hizmetini alan müşterilerimizin müşteri temsilciliğini yapıyorum.

Operasyonel süreçleri Bilgi Sistemlerini kullanarak modellemek ve arkaplânda bu süreçleri üretilen veriler ile birleştirerek, son kullanıcı odaklı sistemler ya da entegrasyonlar tasarlama konusunda çalışmayı seviyorum. 2018 yılından beri Veri Bilimi (Data Science) üzerinde çalışıyorum.

Bütün işlerime ek olarak aynı zamanda Gehrson-Lehrman Group, Council of Technology Advisors’ta danışman olarak çalışıyorum. 2004 yılından bugüne kadar McKinsey (İngiltere) de dahil olmak üzere çeşitli çok uluslu şirket ve KOBİ’lere danışmanlık hizmeti verdim. 2012-2015 arasında Web Hosting Geeks sitesinde full time blogger olarak yazılarımı yayınladım.

CV’mi (İngilizce) LinkedIn’de her zaman güncel olarak tutuyorum; buradan ulaşabilirsiniz.

İletişim için tbalci [~at~] outlook.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Tolga” üzerine 3 düşünce

 1. Niyazi Aygun

  elinize sağlık. sccm 2012 komple bitirilmiş hocam.mail adresinizi gönderebilirmisiniz birkaç sorum olacak bilgi almak istiyorum

  Dostluk ve saygılarımla,

  Beğen

  Cevapla
  1. Tolga BALCI

   Niyazi Bey merhaba,

   Çok teşekkürler. Eğer isterseniz sorularınızı/yorumlarınızı ilgili sayfaya yazın ki hem herkes görsün hem de yazılarımızı bu doğrultuda güncelleyebilelim.

   Saygılarımla,
   Tolga

   Beğen

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s