Veri Bilimi

Uzun zamandır üzerinde çalıştığım ancak 2017 yılı sonundan beri iyice odaklandığım Veri Bilimi (Data Science) ile ilgili sitemde bir yer ayırmam gerektiğini bir çok arkadaşımdan daha sıklıkla duymaya başladım.

Öncelikle Veri Bilimi üzerine bugüne kadar neler yaptım, onlardan bahsedeyim. Müşteri adlarını ne yazık ki gizlilik sebebiyle burada paylaşamıyorum.

  • Ambarlıda bir konteyner terminaline yanaşan konteyner gemilerinin limanda kalış süresinin toplam hareket, hava durumu (Beaufort), saha doluluğu, posta sayısı değişkenlerini ile modellenmesi. Bu çalışma ne yazık ki şu anda elimde yok, firmaya teslim ettim.
  • Bir lojistik firmasının ithalat, ihracat, ekipman verilerinin analizi ve görselleştirilmesi:
  • Türkiye’nin en büyük banka ve telekomünikasyon firmalarının reaktif çağrılarının ve verilen proaktif hizmetlerin analizi ve görselleştirilmesi. Bir fikir vermesi açısından reaktif çağrıların seçilen zaman aralığında ürün, alt bileşen bazında çağrı önceliği/seviyesi analizini görebilirsini.

Ürün bileşen-alt bileşen analizi-Anonim

Burada tabi ki üzerinde durmam gereken konu, benim kullandığım araç setinin Microsoft PowerBI’dan ibaret olmaması. Özellikle büyük veri setleri ile çalışırken Python kullanıyorum.

Örnek olarak bir fikir vermesi için 3 gün boyunca 5 saniyede bir toplanan disk işlemlerinin görselleştirilmesini aşağıda görebilirsiniz. Bu veri seti üzerinde aşağıdaki işlemleri yapmak PowerBI’dan daha kısa sürede (ve bence hem daha verimli hem de daha anlaşılabilir) olarak yapılabiliyor:

Korelasyonlar, histogram, dağılım (ve bunların görselleştirilmeleri) gibi özellikle istatistiksel analizlerde Python’un sağladığı esnekliği çok seviyorum:

Python ile korelasyonların gösterilmesi.

Şu anda ek olarak ne yaptığımı sorarsanız doktorlar (şu an göz ve nöroloji) ve diyetisyenlerden aldığım verilerin analizi üzerinde çalışıyorum. Bunlar hassas bilgiler içerdiklerinden ne yazık ki bunlarla ilgili herhangi bir paylaşımda bulunamıyorum.

Eğer veri analizi konusunda önceliği işinizi ve hedefinizi anlamak isteyen, detaycı, veri analizini eden ve ihtiyaç durumunda sizlere tahmini modeller sunabilen birisi ile çalışmayı düşünürseniz, tbalci ~ at ~ outlook.com üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.